Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Czy trzeba płacić abonament RTV za radio w samochodzie?

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Większości osób, obowiązek opłacania abonamentu RTV, kojarzy się – przede wszystkim – z gospodarstwami domowymi. Mało kto zdaje sobie sprawę, że konieczność wnoszenia opłat z tego tytułu dotyczy też odbiorników radiowych w samochodzie. Sprawdź, czy wszyscy muszą opłacać abonament za radio w samochodzie i jakie sankcje grożą, za zaniechanie tego obowiązku.

Czy trzeba płacić abonament za radio w samochodzie? 

Zgodnie z ustawą z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, należy opłacać abonament za każdy odbiornik radiowy lub telewizyjny. Wspomniany przepis dotyczy nie tylko sprzętów RTV w domu, ale też na działce czy w aucie. Każdy odbiornik radiowy (w tym również radio samochodowe), należy zarejestrować. Można to zrobić w placówce pocztowej lub za pośrednictwem strony operatora. Po rejestracji, trzeba regularnie dokonywać opłat abonamentowych od pierwszego dnia miesiąca, który nastąpi po miesiącu, w którym dokonano rejestracji.

Radio to obecnie zaledwie jedna z wielu funkcji, ofertowanych przez zaawansowane systemy multimedialne oferowane w samochodach osobowych. Nowoczesne auta pozwalają m.in. na integrację auta ze smartfonem kierowcy za pomocą Android Auto lub Apple CarPlay. Dowiedz się o nich więcej!

Ile kosztuje abonament RTV za radio w samochodzie?

Opłata za korzystanie z radia w samochodzie za jeden miesiąc wynosi 8,70 zł. Taką kwotę należy opłacać do 25 dnia każdego miesiąca. Warto jednak wiedzieć, że osoby, które zdecydują się zapłacić za kilka miesięcy lub cały rok z góry, mogą liczyć na rabaty. Największy rabat – 10% – można uzyskać, opłacając abonament za cały rok. Wtedy, zamiast 104,40 zł, trzeba zapłacić 94 zł. Inne zniżki wyglądają następująco:

 • 2 miesiące – 16,90 zł zamiast 17,40 zł,
 • 3 miesiące – 25,10 zł zamiast 26,10 zł,
 • 4 miesiące – 33,80 zł zamiast 34,80 zł,
 • 5 miesięcy – 42 zł zamiast 43,50 zł,
 • 6 miesięcy – 49,60 zł zamiast 52,20 zł,
 • 7 miesięcy – 58,30 zł zamiast 60,90 zł,
 • 8 miesięcy – 66,50 zł zamiast 69,60 zł,
 • 9 miesięcy – 74,70 zł zamiast 78,30 zł,
 • 10 miesięcy – 83,40 zł zamiast 87 zł,
 • 11 miesięcy – 91,60 zł zamiast 95,70 zł.

Wysokość stawek za abonament RTV można sprawdzić na stronie Poczty Polskiej.

Gdzie można zapłacić abonament RTV?

Podczas rejestracji odbiornika RTV (w tym przypadku radia samochodowego), abonent otrzymuje specjalny, nadany tylko jemu, 26-cyfrowy numer rachunku bankowego. Właśnie na ten rachunek jest zobowiązany uiszczać opłaty za abonament. Gdzie można zapłacić abonament RTV?

 • W placówce pocztowej
 • Za pomocą specjalnej platformy, która jest dostępna na stronie Poczty Polskiej 
 • Za pośrednictwem e-przelewu

Abonament RTV a kilka odbiorników

Opłata za radio w samochodzie jest obowiązkowa, ale można jej uniknąć. Osoby, które płacą abonament RTV w ramach gospodarstwa domowego, nie muszą uiszczać dodatkowej składki. Mówi o tym art. 2 ust. 5 ustawy o opłatach abonamentowych z 21 kwietnia 2005 roku. Trzeba jednak pamiętać, że wspomniany przepis dotyczy jedynie samochodów, które są zarejestrowane na osobę prywatną. Co w przypadku, gdy auto jest zarejestrowane na działalność gospodarczą? W takiej sytuacji, konieczne jest uiszczenie dodatkowej opłaty.

Abonament RTV a auto na abonament lub w leasingu

Odrębny przypadek stanowią auta wynajmowane, leasingowane i auta na abonament, w przypadku których obowiązek rejestracji odbiornika i opłacania abonamentu RTV, spoczywa najczęściej na osobach, które korzystają z samochodu. Firma leasingowa lub firma, która udostępnia auto, jest w takiej sytuacji zobowiązana do poinformowania o tym swoich klientów. Prawo nie określa w jasny sposób, jak powinna to zrobić. Najczęściej jest to ujęte jako kolejny zapis w umowie. Również z tego powodu warto dokładnie przeczytać umowę, by nie przeoczyć tego zapisu.

Kto może nie płacić abonamentu RTV za radio w samochodzie?

Niektóre grupy osób są zwolnione z obowiązku uiszczania opłat abonamentowych. Kto nie musi płacić abonamentu za radio w samochodzie?

 • Osoby powyżej 75 roku życia
 • Osoby, które należą do I grupy inwalidzkiej
 • Inwalidzi wojenni lub wojskowi
 • Osoby powyżej 60 roku życia, które mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia

Osoba, która ma prawo być zwolniona z opłat abonamentowych, jest zobowiązana przedstawić w urzędzie Poczty Polskiej dokument, który potwierdzi prawo do wspomnianego zwolnienia.

Jakie są sankcje za brak opłacenia abonamentu za radio w samochodzie?

Kara za nieopłacanie abonamentu RTV to trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej. W przypadku radia samochodowego to 30 x 8,70 zł, czyli 261 zł. Trzeba przy tym pamiętać, że oprócz zapłacenia kary, właściciel musi uiścić również zaległe opłaty. Kara nie przyjmuje jednak formy mandatu policyjnego i kierowcy nie zostaną przy tym naliczone punkty karne. Nałożyć ją mogą jedynie kontrolerzy Poczty Polskiej, którzy są uprawnieni do tego typu działania.


oferta automarketu

Samochody w leasingu

Sprawdź nowe i używane auta w leasingu dla firm i osób prywatnych

Wpis powstał: 3 listopada, 2023
 • Facebook