Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Auto Hold – czym jest ta funkcja?

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Nowoczesne systemy elektroniczne znacznie zwiększają komfort i bezpieczeństwo prowadzenia pojazdów. Jednym z rozwiązań, które wspomagają pracę układ hamulcowego, jest Auto Hold. Co to jest za funkcja i jak działa? Kiedy i dlaczego przyda Ci się Auto Hold i w jakich samochodach jest dostępny? Jak go włączyć i wyłączyć? Sprawdź, co dobrze wiedzieć o automatycznym hamulcu postojowym.

Auto Hold – co to za funkcja?

Auto Hold to inaczej automatyczny hamulec postojowy. Jest to dodatkowa funkcja elektronicznego hamulca postojowego – czyli takiego, który uruchamiany jest przyciskiem i nie ma zaciąganej dźwigni, jak klasyczny hamulec ręczny. System Auto Hold automatycznie włącza hamulec postojowy, gdy samochód się zatrzyma. Następnie zwalnia hamulec, kiedy wykryje, że kierowca wciska pedał gazu, co pozwala płynnie i szybko ruszyć. 

Funkcja ta jest szczególnie wygodna w autach z automatyczną lub półautomatyczną skrzynią biegów, bo nie wymaga od kierowcy wciskania hamulca podczas postoju. Bez względu na to, czy samochód ma automat, czy ręczną skrzynię biegów, zapobiega też przypadkowemu staczaniu się pojazdu w czasie postoju i ruszania na pochyłym terenie. 

Jak działa automatyczny hamulec postojowy?

Auto Hold wykorzystuje czujniki prędkości kół, które współpracują z układami ABS (zapobiega blokowaniu się kół podczas hamowania) oraz ESP (stabilizuje tor jazdy). Gdy z czujników dociera sygnał, prędkość spadła do zera, jednostka hydrauliczna automatycznie uruchamia zaciski hamulcowe przy kołach. 

Następnie Auto Hold kontroluje ciśnienie w układzie hamulcowym tak, żeby pojazd dalej stał w miejscu, gdy jest to potrzebne. Przy najmniejszym ruchu kół automatycznie podnosi ciśnienie, co zwiększa siłę hamowania i zapobiega stoczeniu się samochodu. Z kolei dociśnięcie pedału gazu obniża ciśnienie, dzięki czemu auto może ruszyć.

Gdy kierowca aktywuje funkcję automatycznego hamulca postojowego, będzie ona działać aż do momentu, gdy zostanie dezaktywowana. Po wyłączeniu silnika Auto Hold przejdzie w stale włączony hamulec postojowy, a po ponownym włączeniu silnika wróci do trybu automatycznego wykrywania ruchu kół i sterowania hamowaniem.

Przeczytaj też: Hamulce bębnowe – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Auto Hold – wygoda, większe bezpieczeństwo jazdy i mniejsze zużycie pojazdu

Auto Hold przyda się nie tylko kierowcom, którzy czują się niepewnie, ruszając na wzniesieniu. Funkcja ta zwiększa również bezpieczeństwo jazdy na zaśnieżonej, oblodzonej lub mokrej drodze. Automatyczny hamulec postojowy mniejsza też ryzyko drobnych stłuczek przy częstym ruszaniu i zatrzymywaniu się na nieznacznie nawet nierównym terenie. 

Automatyczny hamulec znacząco podnosi również komfort jazdy w ruchu miejskim, zwłaszcza w korkach. Kierowca nie musi wtedy ciągle trzymać stopy na pedale hamulca lub samodzielnie włączać hamulca postojowego. W zamian może skupić się na drodze. Co więcej, w skrzyni z sekwencyjnym trybem zmiany biegów system automatycznie rozłączy też sprzęgło i wrzuci bieg neutralny. 

Opisywana funkcja spowolni także zużycie różnych podzespołów auta ze względu na optymalne zawiadywanie układem hamulcowym, dzięki czemu wydłuży żywotność jego komponentów. Zmniejsza też obciążenie sterowania sprzęgłem (wysprzęglik lub mechaniczne elementy sterujące oraz pompa) i szansę na przypalenie sprzęgła. 

Jak włączyć i wyłączyć Auto Hold?

Aktywacja i dezaktywacja funkcji automatycznego hamulca postojowego jest bardzo prosta. Żeby włączyć lub wyłączyć Auto Hold wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk. Najczęściej znajduje się on w pobliżu skrzyni biegów, tuż obok przycisku elektrycznego hamulca postojowego. 

Na hamulcu postojowym zwykle znajduje się piktogram z literą „P” umieszczoną w kółku otoczonym dwoma nawiasami. Z kolei przycisk automatycznego hamulca oznaczony jest podobnym symbolem, tylko z literą „A” albo po prostu z napisem „Auto Hold”. Gdy funkcja jest aktywna, piktogram lub napis na przycisku będzie podświetlony diodą LED oraz pojawi się też na desce rozdzielczej auta. 

Warto natomiast pamiętać, że aby aktywować Auto Hold kierowca musi najpierw zamknąć drzwi, zapiąć pasy bezpieczeństwa i uruchomić silnik. Z kolei po wyłączeniu silnika, odpięciu pasów lub otworzeniu drzwi, automatycznie załączy się elektroniczny hamulec postojowy. 

Automatyczny hamulec postojowy – w jakich samochodach jest dostępny?

W automatyczny hamulec postojowy może być wyposażonych wiele nowych samochodów, nie tylko tych droższych i z wyższych segmentów. Funkcja dostępna jest jednak tylko w autach, które posiadają elektryczny hamulec postojowy. 

Chociaż początkowo była stosowana w pojazdach z automatyczną skrzynią biegów, obecnie bardzo często mogą ją mieć także modele z przekładnią manualną. Auto Hold zwykle nie jest natomiast standardem w podstawowej wersji wyposażenia auta. W zależności od producenta i modelu można go otrzymać w wariantach z bogatszym wyposażeniem lub dokupić osobno. 

Na platformie Automarket.pl znajdziesz wiele samochodów z funkcją Auto Hold, zarówno nowych, jak i używanych, a każde ogłoszenie obejmuje dokładny opis wyposażenia pojazdu. Do wyboru masz wygodne i atrakcyjne finansowanie w postaci leasingu auta lub wynajmu długoterminowego, których parametry możesz dopasować do swoich potrzeb. Nasi doradcy chętnie pomogą Ci również wybrać najlepsze dla Ciebie auto oraz wariant finansowania. 

Wpis powstał: 7 listopada, 2023
  • Facebook