Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

4×4 – poznaj napęd na cztery koła

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Wybór auta w leasingu czy wynajmie długoterminowym dla osób fizycznych i przedsiębiorców nie jest łatwy. W podjęciu decyzji nie pomaga coraz większa ilość dostępnych opcji przy konfiguracji. Choć napęd na cztery koła znany jest już od bardzo dawna, to aktualnie przeżywa swoją drugą młodość. Jak działa i kto powinien się na niego zdecydować? Podpowiadamy!

Rodzaje napędów w samochodzie – czym wyróżnia się 4×4?

Na komfort jazdy samochodem wpływa wiele czynników, m.in. rodzaj nadwozia, typ paliwa czy dodatkowe wyposażenie oraz zastosowany układ napędowy. Dlaczego jest on tak istotny? Dostępne na rynku motoryzacyjnym warianty napędów zapewniają różnice w prowadzeniu auta oraz wpływają m.in. na koszty użytkowania pojazdu. Wśród „osobówek” można wyróżnić następujące rodzaje układów:

  • napęd na przednią oś (ang. FWD – Front Wheel Drive);
  • napęd na tylną oś (ang. RWD – Rear Wheel Drive);
  • napęd na cztery koła (ang. 4WD – Four Wheel Drive).

Choć popularność aut z napędem FWD czy RWD nie słabnie, to w ostatnich latach sporym zainteresowaniem zaczęły cieszyć się pojazdy z napędem na cztery koła. Do niedawna cenione były przede wszystkim przez kierowców samochodów terenowych. Co sprawia, że układ 4×4 zyskał popularność w „cywilnych” modelach? Napędy FWD i RWD przekazują moc i moment obrotowy odpowiednio na przednie lub tylne koła. W napędzie 4×4 uzyskana siła rozkłada się natomiast na obie osie. Co to oznacza dla kierowcy? Przede wszystkim zwiększenie przyczepności do drogi i co za tym idzie – sprawniejszego oraz bezpieczniejszego dotarcia do celu.

Leasing lub wynajem długoterminowy dla osób fizycznych auta z napędem 4×4

Na platformie Automarket.pl znajdziesz wiele egzemplarzy aut z napędem na cztery koła. Wystarczy, że w filtrach na zakładce „Wyposażenie” wybierzesz „Napęd 4×4”. Każdy z dostępnych modeli możesz zarezerwować w ramach wynajmu długoterminowego lub leasingu (zarówno dla osób fizycznych, jak i działalności gospodarczych). Decydując się na auto z napędem na cztery koła, warto jednak dowiedzieć się więcej o jego typie i specyfice.

W samochodach osobowych (i nie tylko) stosowane są bowiem różne wersje napędów na cztery koła, a każdy z nich polecany jest różnym typom kierowców. Układ 4×4 znajdziesz zarówno w modnych SUV-ach, jak i crossoverach, vanach oraz sedanach czy kombi.

Stały napęd na cztery koła

Uzyskana moc z momentu obrotowego zawsze rozdzielana jest na cztery koła pojazdu – jest to możliwe dzięki centralnemu mechanizmowi różnicowemu. Ze względu na swoją specyfikę, wyróżnia się wariant symetryczny (moment obrotowy trafia po równo na wszystkie koła) oraz niesymetryczny (w zależności od potrzeb moc rozdzielana jest w różnym stopniu pomiędzy osiami).

Napęd na cztery koła dołączany ręcznie

W tym przypadku jedna z osi napędzana jest w sposób stały, a kierowca decyduje, kiedy należy przenieść moment obrotowy na wszystkie koła. Zmiany może dokonać z pomocą dodatkowej dźwigni (znajdującej się najczęściej tuż obok skrzyni biegów) bądź też używając specjalnego przycisku. Tę wersję polecamy jest przede wszystkim miłośnikom jazdy w terenie. Na normalnej powierzchni nieuważnie pozostawiony napęd 4×4 może przynieść więcej szkód niż pożytku. W najgorszym przypadku może nawet dojść do awarii układu. Napęd 4×4 dołączany ręcznie znalazł zastosowanie w takich modelach aut jak m.in.: Ford Ranger czy Suzuki Jimmy.

Napęd 4×4 dołączany automatycznie

Automatyczny napęd 4×4 to opcja pośrednia między wersją ręczną a stałą. Jego działanie jest proste – wytworzona moc stale kierowana jest na jedną z osi. Jednak w razie potrzeby automatycznie rozkłada pomiędzy obie osie pojazdu. Wariant ten nie jest wyposażony w centralny mechanizm różnicowy – za zmiany odpowiedzialne są sprzęgiełka wielopłytkowe, umieszczane najczęściej na przednich piastach kół. Z napędem 4×4 dołączanym automatycznie spotkasz się m.in. w Suzuki SX4 oraz Volvo AWD.

Jakie zalety i wady mają auta z napędem na 4 koła?

Skoro już wiesz, jak działa napęd na cztery koła, musisz dowiedzieć się o najważniejszych zaletach tego układu. Przede wszystkim, pojazdy z wariantem 4×4 pozwalają na zapewniają lepszą trakcję, niezależnie od warunków na drodze. Nie każde auto wyposażone w napęd AWD nadaje się jednak do jazdy w terenie. Miłośnicy off-roadu mogą czuć się rozczarowani po wyborze auta, które pomimo zastosowania 4×4 nie nadaje się do jazdy po bezdrożach. Co więcej, auta z napędem na cztery koła, pomimo częstego braku zdolności terenowych, zawsze charakteryzują się nieco wyższym spalaniem od pozostałych wersji. Z drugiej strony samochody 4×4 sprawdzą się nawet w warunkach miejskich. Kiedy ulice pokrywa wilgoć a czasem lód lepsza trakcja będzie miała nieoceniony wpływ na bezpieczeństwo. Napęd na cztery koła docenią także miłośnicy sportowej jazdy, chcący „wykręcić” jeszcze lepsze czasy na torze dzięki dynamicznie pokonywanym zakrętom. Dopłata paru złotych przy dystrybutorze paliwa może więc przynieść wymierne korzyści.

Coś, na co warto zwrócić uwagę, decydując się na pojazd z napędem na 4 koła, jest fakt, że są one droższe od ich konkurentów w opcji FWD i RWD. Dotyczy to także kosztów utrzymania. Ze względu na większe skomplikowanie układu napędowego, należy ściśle przestrzegać zaleceń serwisowych producenta. Dotyczy to np. wymiany opon czy okresowych przeglądów.

Pamiętaj: Im bardziej skomplikowany system napędowy znajduje się w aucie, tym gorzej dla Twojego portfela – w pełni elektronicznie sterowane napędy mogą gorzej poradzić sobie z ciężkim terenem i w rezultacie prowadzić do kosztownych napraw.

Auta z napędem 4×4 dostępne w wynajmie długoterminowym i leasingu w Automarket

Marzysz o samochodzie z napędem na cztery koła, jednak nie masz wystarczających środków na jego zakup? W takim razie odwiedź platformę Automarket.pl, gdzie nie tylko zadecydujesz o formie finansowania auta (np. w ramach leasingu konsumenckiego), ale też znajdziesz różne modele aut z napędem 4×4, w tym m.in.:

  • Alfa Romeo – zwłaszcza modele Gulia oraz Stelvio;
  • BMW – np. X3 lub seria 5;
  • Audi – m.in. A4, A6 czy Q5;
  • Hyundai – w tym pojazdy z serii Tucson;
  • Land Rover – niemal wszystkie auta, np. Discovery Sport i Range Rover Evoque;
  • Mercedes-Benz – dostępne w wynajmie długoterminowym, m.in. GLC, GLE 350 i AMG GT.

To nie wszystkie samochody z napędem 4×4, które są dostępne na stronie Automarket.pl – jeżeli rozglądasz się za wymarzonym autem o konkretnych parametrach, wystarczy, że skorzystasz z intuicyjnych filtrów wyszukiwania, za pomocą których zadecydujesz również o typie nadwozia czy rodzaju paliwa.

W ramach oferty Automarket.pl, oprócz wyboru formy finansowania samochodu, możesz rozszerzyć umowę leasingu lub wynajmu długoterminowego o dodatkowy pakiet usług. Pierwszy z nich – Basic (oferowany z każdym modelem pojazdu) – obejmuje wsparcie w kontakcie z ubezpieczycielem. Natomiast pakiet Comfort, oprócz pomocy w koordynacji naprawy szkód po kolizji drogowej, gwarantuje m.in. dostarczenie w razie potrzeby auta zastępczego czy obsługę serwisową (w określonym limicie kilometrów), dzięki której koszt utrzymania pojazdu będzie o wiele niższy.


Samochody z napędem na cztery koła to dobra propozycja dla osób, które często poruszają się po zróżnicowanych rodzajach nawierzchni. Dlatego, jeżeli poszukujesz pojazdu z układem 4×4, zajrzyj na Automarket.pl, gdzie dostosujesz sposób finansowania do własnych potrzeb oraz znajdziesz zarówno modele wprost z taśm produkcyjnych, jak i używane auta poleasingowe.

oferta automarketu

Samochody w leasingu

Sprawdź nowe i używane auta w leasingu dla firm i osób prywatnych

Wpis powstał: 28 marca, 2023
  • Facebook