Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Czy autem w wynajmie lub leasingu pojadę za granicę?

Wynajem długoterminowy i leasing samochodowy to wygodne opcje. Korzystasz z auta w zasadzie bez ograniczeń, a mając rozszerzony pakiet usług nie przejmujesz się przeglądami, serwisami czy wymianą opon.

W tym tekście tłumaczymy, czy należącym przecież do firmy leasingowej autem pojedziesz w zagraniczną podróż – na wakacje lub do pracy.

Czy firma leasingowa może nie zgodzić się na wyjazd za granicę?

Dobre pytanie. Pamiętaj, że każda firma leasingowa samodzielnie ustala zasady, na jakich przekazuje Ci swoje auto. Zazwyczaj firmy nie robią problemów z wyjazdem, jednak mają też prawo do odmowy. Każda sytuacja rozpatrywana jest indywidualnie.

Na rynku znajdziesz mnóstwo ofert, które nie „uziemią” Cię w kraju. Po prostu dopytaj o to przed podpisaniem umowy. A tuż przed wyjazdem zadbaj o wszystkie formalności.

O czym pamiętać, wyjeżdżając wynajętym lub leasingowanym samochodem za granicę?

  • Zgoda właściciela auta

Firma leasingowa powinna wyrazić pisemną zgodę na jazdę poza Polską. Takiego dokumentu  wymaga wiele europejskich krajów. Miej go przy sobie w razie kontroli drogowej, a nie dostaniesz mandatu.

I ważne – zgodę trzeba mieć na piśmie. Większość państw w Unii Europejskiej i tych poza nią nie uznaje elektronicznej wersji.

Ważne! W Automarket.pl od maja przy podpisywaniu każdej umowy od razu wydajemy też upoważnienie do wyjazdu za granicę. To dla Ciebie oznacza mniej formalności. Upoważnienie przygotowujemy w pięciu językach: angielskim, polskim, rosyjskim, ukraińskim i węgierskim.

  • Upoważnienie Polskiego Związku Motorowego (PZM)

Część krajów wymaga również upoważnienia od PZM. Dokument potwierdza zgodę firmy leasingowej na jazdę autem. Upoważnienie otrzymasz w trzech językach — angielskim, niemieckim i francuskim. Niektóre kraje żądają wersji przetłumaczonej na ich język narodowy. Upewnij się, czy wśród nich nie ma kraju, do którego się wybierasz.

Upoważnienie dostaniesz w wybranych oddziałach biura PZM na terenie całego kraju. Pod tym linkiem znajdziesz szczegóły na ten temat wraz z listą krajów wymagających tego dokumentu.

  • Ubezpieczenie

Tak jak w Polsce, tak też za granicą – auto nie może jeździć po drogach bez obowiązkowego ubezpieczenia OC. Przed wyjazdem do innego kraju sprawdź, czy tamtejsze przepisy o ruchu drogowym nie mówią też o innym rodzaju obowiązkowej polisy. Jeśli tak, koniecznie ją wykup!

Część krajów spoza UE wymaga od kierowców zza granicy tzw. Zielonej Karty. To potwierdzenie, że „Twoje” auto ma OC. Dostaniesz je bez problemu w firmie leasingowej, z której masz samochód.

Sprawdź też, czy oprócz obowiązkowego OC pakiet ubezpieczeń obejmuje AC i assistance. Zwłaszcza ta druga polisa przydaje się za granicą (kto wie, może będziesz potrzebować holowania lub rozładuje Ci się akumulator…). Assistance możesz wykupić na własną rękę, ale upewnij się, że ubezpieczyciel sprzeda Ci je dla zarejestrowanego na firmę leasingową auta!

Wyjazd za granicę autem z Automarket.pl

Samochodem z Automarket.pl pojedziesz poza Polskę bez żadnych przeszkód. Zanim usłyszysz od nas „szerokiej drogi”, musisz tylko zgłosić podróż w naszym Centrum Obsługi Klienta.

Tam podajesz dosłownie kilka informacji:

  • numer rejestracyjny samochodu,
  • kraje, w których będziesz jeździć autem,
  • daty wyjazdu i powrotu,
  • adres e-mail.

Jak to będziemy mieli, przygotujemy dla Ciebie komplet dokumentów:

  • upoważnienie do dysponowania autem,
  • Zieloną Kartę.

Dostajemy wiele pytań o możliwość wyjazdu na Wschód: na Ukrainę, Białoruś, do Rosji czy Mołdawii. W każdym z tych miejsc trzeba pamiętać o Zielonej Karcie. Potrzebujesz także dodatkowego ubezpieczenia samochodu – zawsze wtedy gdy wybierasz się poza terytorium Unii Europejskiej, Szwajcarii lub Norwegii. Pomożemy Ci je zorganizować, ale koszt leży po Twojej stronie. Nie przejmuj się tym wydatkiem — uregulujesz go wraz z kolejną ratą.

Pamiętaj, żeby po dokumenty zgłosić się odpowiednio wcześniej. Potrzebujemy przynajmniej siedmiu dni roboczych na zajęcie się Twoją sprawą! Oryginały dokumentów miej ze sobą w podróży.

I ważne: w Automarket.pl oferujemy wyłącznie ubezpieczone samochody. W pakiecie Comfort na terenie Unii Europejskiej zajmujemy się koordynacją likwidacji szkód.

Czyli w razie stłuczki nie tracisz nerwów i czasu na kontakt z zagranicznym ubezpieczycielem. Omija Cię też kontakt z PBUK (Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych). Kontaktujesz się jedynie z naszym koordynatorem, który załatwia za Ciebie wszystkie formalności.

Aha, jeszcze limit kilometrów. Pamiętaj, że w ramach umowy z nami jeździsz na wybranym przez siebie dystansie. W ciągu roku ogranicza Cię 20, 30 lub 40 tys. kilometrów.

O tym pamiętaj, jeśli jedziesz za granicę wynajmowanym autem

Zanim ruszysz, sprawdź wymagania wobec uczestników ruchu w danym państwie. Upewnij się, że masz obowiązkowe za granicą wyposażenie auta.

Jeśli zamierzasz podróżować przez kilka krajów — sprawdź przepisy każdego z nich. Jeśli jedziesz poza Unię Europejską, dowiedz się, czy potrzebujesz wizy, aby przekroczyć granicę.

Wyjazd za granicę wynajętym lub leasingowanym autem wiąże się z kilkoma formalnościami, ale nie jest trudny do zorganizowania.

Mamy nadzieję, że z naszym poradnikiem bez trudu zorganizujesz najlepsze wakacje w życiu. I pamiętaj, że w Automarket.pl znajdziesz samochody rodzinne, które bez trudu pomieszczą Ciebie, Twoich najbliższych i Wasze bagaże.

Więcej o najlepszych autach dla rodziny przeczytasz w tym artykule.

Wpis powstał: 12 lipca, 2021
  • Facebook