Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Auto rodzinne – wybieramy najlepsze samochody dla rodziny

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Zastanów się, co przychodzi Ci do głowy, gdy słyszysz „samochód dla rodziny”? My opisalibyśmy go jako:  bezpieczny, praktyczny, komfortowy, funkcjonalny, przestronny i tani w eksploatacji.

Jeżeli szukasz takiego pojazdu, mamy dobrą wiadomość. Producenci prześcigają się w oferowaniu pojazdów do rodzinnych „zadań specjalnych” – przewożenia gromadki energicznych dzieci i metrów sześciennych bagaży.

Możliwości masz mnóstwo! Ale wiemy, że to nie ułatwia wyboru.

Dlatego podpowiadamy, czym kierować się przy zakupie auta dla rodziny. I podsuwamy Ci kilka niezłych ofert na SUV-a, vana lub kombi.

Co jest ważne przy wyborze samochodu rodzinnego?

Auto dla rodziny to w pewnym sensie osobna kategoria samochodów. Cztery lub więcej osób – w tym małe dzieci – potrzebują specjalnych warunków.

Poniżej opisujemy najważniejsze cechy, jakie powinien mieć samochód rodzinny.

Bezpieczeństwo

Pewnie się zgodzisz, ze to ważna cecha niezależnie od przeznaczenia auta. Jednak dla rodziców bezpieczeństwo nabiera dodatkowego znaczenia. Liczy się ogólna bezawaryjność pojazdu oraz jego wyniki w testach zderzeniowych i bezpieczeństwa – takich jak ADAC.

Auto powinno umożliwiać  mocowanie fotelików dziecięcych w systemie ISOFIX (na szczęście w nowszych autach to już standard). Warto zadbać o jak największą liczbę poduszek powietrznych oraz innych rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo jazdy, np.:

  • system kontroli trakcji (ASR),
  • korektor siły hamowania (EBV),
  • system optymalizacji przyczepności przy hamowaniu silnikiem (MSR),
  • przeciwblokujący układ hamulcowy (ABS),
  • elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy (ESP).

Przestronność

Wózek, łóżeczko, zabawki, torby… Nawet krótki, rodzinny wypad za miasto oznacza górę bagaży. Auto musi być pakowne – bagażnik powinien być duży, a samochód przestronny w środku. Dlatego w długich trasach sedan to może być za mało. Wybierz raczej vana, SUV-a lub kombi – te rodzaje nadwozia pozwolą Ci zapakować auto aż po dach.

Wnętrze bagażnika Skody Octavii w wersji kombi

Mniejsze auto wystarczy Ci tylko wtedy, gdy nie potrzebujesz go na dalekie dystanse. Jeżeli chcesz nim jeździć tylko po mieście – dowozić dzieci do szkoły lub przedszkola, zabierać je na zakupy – możesz zdecydować się nawet na małe auto miejskie. Tylko pamiętaj – to nie jest samochód rodzinny.

Oszczędność

Rodzice mają mnóstwo wydatków. To ważne, żeby posiadanie auta nie nadwyrężyło domowego budżetu. Liczy się koszt samego pojazdu, ale też wydatki eksploatacyjne (np. naprawy, przeglądy) oraz spalanie.  

Do wyboru samochodu dla rodziny od samego początku warto podejść ekonomicznie. Pamiętaj, że na rynku dostępne są różne rodzaje finansowania. Jasne, możesz kupić auto za gotówkę, ale jednorazowy wydatek pewnie zachwieje Twoimi finansami.

Dlatego lepszą opcją może okazać się wynajem długoterminowy samochodu. Płacisz comiesięczny czynsz i używasz go przez umówiony z firmą leasingową czas. Jeździsz nim, jakby było Twoje. A po zakończonej umowie po prostu oddajesz i wynajmujesz kolejne.

Chcesz wiedzieć więcej o różnych formach finansowania? Przeczytaj nasz poradnik.

Ważne! W Automarket.pl samochód możesz kupić, wynająć lub wziąć w leasing. Przy dwóch ostatnich metodach finansowaniach możesz nawet korzystać z pakietu serwisowego, przeglądów, przechowywania i wymiany opon oraz ubezpieczenia.

Nadwozie auta rodzinnego. Samochód rodzinny jako van, kombi czy SUV?

Zatrzymajmy się teraz przy nadwoziu. Poniżej zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze informacje o kształcie vanów, SUV-ów i kombi. Jak wspomnieliśmy – bierz je pod uwagę, jeśli chcesz pomieścić rodzinę w aucie.

Van

Jeśli masz przynajmniej pięcioosobową (lub większą!) rodzinę, van to najlepsze rozwiązanie. Auto tego rodzaju na pewno będzie przestronne wewnątrz. Dorośli będą zadowoleni z komfortowych foteli i miejsca na nogi, a dzieci docenią wolne miejsce wokół fotelika. Zwłaszcza wtedy, gdy zamontujesz w aucie trzy foteliki obok siebie. No i van to duży bagażnik, który często można zamienić w dodatkowy rząd foteli.

Przykładowe nadwozie typu van – Seat Alhambra

SUV

Z zewnątrz SUV wydaje się ogromny, ale rozmiarami ustępuje vanowi. Ma także mniejszy bagażnik. Tak czy inaczej świetnie sprawdzi się jako auto nawet dla dużej, pięcioosobowej rodziny. Auto tego rodzaju zapewni Ci komfort. Często ma napęd na cztery koła. Podwyższone zawieszenie zapewni Ci dobrą widoczność drogi. SUV-em jeździ się stabilnie. Samochód powinien dobrze radzić sobie nawet w trudnym terenie.

Przykładowe nadwozie typu SUV – Mitsubishi eclipse-cross

Kombi

To najbardziej miejski z trzech prezentowanych typów nadwozia aut rodzinnych. Mniejszy od vana i SUV-a. Jest też bardziej ekonomiczny, bo mniej pali. W bagażniku kombi bez trudu pomieścisz bagaże całej rodziny, nawet na dłuższy wyjazd. Co ważne, na dachu lub z tyłu auta bez trudu przewieziesz rowery.

Przykładowe nadwozie typu kombi – Ford Focus

Samochody rodzinne z oferty Automarket.pl

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie o najlepszy samochód rodzinny. W mniejszym lub większym stopniu to zawsze jest kwestia indywidualnych preferencji kierowcy. Poniżej w tabelach znajdziesz po trzy przykładowe vany, SUV-y i kombi w różnych wariantach cenowych. Każdy z pojazdów sprawdzi się jako auto rodzinne.

VAN

Sprawdź wszystkie samochody typu van na Automarket.pl.

SUV

Sprawdź wszystkie samochody typu SUV na Automarket.pl.

KOMBI

Sprawdź wszystkie samochody typu kombi na Automarket.pl.

Tagi:
Wpis powstał: 19 marca, 2021
  • Facebook