Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Co wpływa na zasięg samochodu elektrycznego?

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Mały zasięg jazdy to jeden z najczęściej powielanych mitów w kontekście samochodów elektrycznych. Jakie czynniki mają największy wpływ na osiągi aut z napędem elektrycznym?


Średni i maksymalny zasięg auta elektrycznego

Zasięg pierwszych samochodów elektrycznych rzeczywiście był niewielki – na przestrzeni lat wiele jednak się zmieniło. Jak informuje Strategiczny Dystrybutor polskiego Producenta PRE Edward Biel – Stacjomat – dziś maksymalny zasięg auta elektrycznego w przypadku najtańszych modeli to około 180 kilometrów. Jeśli natomiast mowa o nowszych elektrykach, ich średni zasięg wynosi od 200 do 300 kilometrów – a to wystarczająco dużo na nawet cały tydzień standardowej jazdy.

W większości przypadków wspomniany zasięg pozwoli m.in. na pokonanie dłuższej trasy w celach wypoczynkowych – a w razie potrzeby po drodze z pewnością pojawi się co najmniej kilka szybkich stacji ładowania. Czas ładowania samochodu elektrycznego w jednym z takich miejsc wynosi zaledwie kilkadziesiąt minut. W przypadku stacji AC ładowanie samochodu elektrycznego może natomiast trwać do kilku godzin. Oznacza to, że jazda na długie dystanse samochodem elektrycznym jest jak najbardziej możliwa. Przeświadczenie, że elektryki nie nadają się na takie trasy ze względu na niewielki zasięg, to kolejny popularny mit.

Rosnąca popularność samochodów elektrycznych może z czasem poskutkować całkowitym zakończeniem sprzedaży pojazdów z napędem konwencjonalnym w UE. Przeczytaj artykuł „Koniec sprzedaży aut spalinowych od 2035 roku przesądzony!” i dowiedz się więcej na ten temat.

Technologia i konstrukcja elektryka – jak wpływa na zasięg auta?

Na zasięg samochodu elektrycznego ma wpływ wiele czynników – m.in. tych związanych z samą konstrukcją oraz technologią auta. Mowa w szczególności o:

  • wadze samochodu – wyższa masa pojazdu oznacza większe zużycie energii. Warto jednak pamiętać, że większe samochody są wyposażone w bardziej pojemne akumulatory. Znaczenie ma jednak waga nie tylko pojazdu, ale i jego ładunku – może on wpływać na spadek zasięgu jazdy;
  • pojemności i zużyciu baterii pojazdu – im większa jest pojemność akumulatora, tym większy samochód elektryczny posiada zasięg. Znaczenie ma też zużycie energii w przeliczeniu na 100 kilometrów jazdy, a nawet wiek pojazdu – nowsze auta cechuje większa żywotność baterii, która zaczyna się zmniejszać wraz ze zużyciem ogniwa;
  • konstrukcji samochodu – na zasięg elektryka może wpływać m.in. kształt karoserii, stan bieżników czy obecność spojlerów.

Czy klimatyzacja i dodatkowe gadżety mają wpływ na zasięg auta elektrycznego?

Warto mieć na uwadze, że na zasięg samochodu elektrycznego ma wpływ również sposób korzystania z klimatyzacji czy użytkowanie dodatkowych gadżetów – np. sprzętu elektronicznego podłączonego przez kabel USB. Ładowanie smartfona lub tabletu może zmniejszać liczbę kilometrów, jakie elektryk przejedzie na jednym ładowaniu – podobnie jak intensywne ogrzewanie w zimie lub chłodzenie latem. Dobrym krokiem mającym zapobiegać zużywaniu energii w trakcie jazdy jest nagrzewanie pojazdu jeszcze podczas postoju przy ładowarce.

Zasięg auta elektrycznego a warunki pogodowe

Zasięg samochodów elektrycznych zależy nie tylko od zastosowanych technologii czy intensywności korzystania z klimatyzacji, ale i od warunków atmosferycznych – podobnie jak w przypadku spalania w autach spalinowych. W zimowe dni, kiedy na dworze panują minusowe temperatury, da się zaobserwować dużo mniejszy zasięg jazdy. Samochód pobiera bowiem wówczas znacznie więcej energii niż w cieplejszy dzień.

Wpływ stylu jazdy na zasięg pojazdu z napędem elektrycznym

Kolejnym czynnikiem, który ma znaczenie w kontekście zasięgu auta elektrycznego, jest sam styl jazdy oraz jej prędkość. Przy łagodnym stylu prowadzenia bez gwałtownego hamowania i przyspieszania, ulega on zwiększeniu – mamy bowiem do czynienia z niewielkim zużyciem energii.

Zasięg zwiększa się również podczas jazdy po autostradach i drogach ekspresowych – jazda w tzw. godzinach szczytu wpływa na niego z kolei negatywnie. Podobny wpływ na zużycie energii elektryka ma także jazda po wyboistych, górzystych trasach. Warto pamiętać również o utrzymywaniu przez cały czas podobnej prędkości – wraz z jej wzrostem wzrasta też zużycie prądu. Największy zasięg samochodu elektrycznego można zauważyć podczas jazdy z prędkością między 80 a 100 km/h.

Samochody elektryczne z największym zasięgiem

W trakcie EcoBest Challenge 2023, czyli testu zasięgu elektryków mierzonego w ruchu drogowym, zmierzono zasięg kilkunastu popularnych aut elektrycznych. Jak wskazują pomiary, obecnie samochód elektryczny o największym zasięgu realnym to Hyundai IONIQ 6. Tuż po nim w rankingu uplasowała się Tesla Model 3 oraz Subaru Solterra.

Zastanawiasz się nad kupnem samochodu z napędem elektrycznym, ale nigdy wcześniej nie miałeś okazji nim podróżować? Początkowo możesz postawić na leasing samochodu lub auto na abonament – to dobry sposób na sprawdzenie konkretnego modelu elektryka przed jego zakupem za gotówkę. W Automarkecie czekają na Ciebie nowe i używane e-samochody najpopularniejszych marek.

oferta automarketu

Samochody elektryczne w atrakcyjnym finansowaniu

Nowe i używane auta elektryczne w leasingu, wynajmie długoterminowym lub zakupie za gotówkę dla firm i osób prywatnych

Wpis powstał: 13 marca, 2024
  • Facebook