Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Wzrost cen w warsztatach samochodowych. Jak zmiany stawek wpływają na decyzje kierowców?

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Ceny w warsztatach samochodowych rosną z miesiąca na miesiąc – niezależnie od rodzaju naprawy czy usługi. Jak podwyżki stawek wpływają na zachowania kierowców?

Wzrost cen w warsztatach samochodowych – z czego wynika?

Podwyżki cen towarów i usług – nie tylko w branży motoryzacyjnej – to wynik stale rosnącej inflacji. Ceny stanowią obecnie kluczowy czynnik wyboru warsztatu samochodowego – aż 84% polskich kierowców zwraca uwagę na cennik danego miejsca. Badania przeprowadzone przez agencję badawczą PBS na zlecenie naszej platformy wskazują, że coraz więcej kierowców decyduje się na zmianę sposobu naprawy samochodu, a nawet na jego sprzedaż.

Jeśli zastanawiasz się, czy jesteś w stanie pokryć koszt naprawy samochodu, przeczytaj nasz artykuł „Ceny serwisu samochodu wzrosły o 40% – jak uniknąć podwyżek?”. Dowiesz się, w jaki sposób uchronić się przed tak wysokimi cenami.

Ograniczenie napraw do niezbędnego minimum

W związku ze stale rosnącymi cenami w warsztatach samochodowych coraz więcej kierowców decyduje się ograniczać naprawy jedynie do tych najpotrzebniejszych. Jak wskazują wyniki naszych badań, nawet 40% posiadaczy aut redukuje niezbędne naprawy do minimum, a inne, mniej istotne usterki pozostawia bez naprawy ze względów finansowych. To wyjątkowo niepokojące statystyki – nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy z pozoru niewielka usterka urośnie do rangi tej zagrażającej bezpieczeństwu.

Sprzedaż samochodu zamiast jego naprawy

Wysoki koszt naprawy samochodu zmusza również niektórych kierowców do całkowitej rezygnacji z wizyty w warsztacie. Jeżeli pojazd wymaga kosztownej naprawy, zamiast przeznaczyć na nią kilka tysięcy złotych, coraz częściej wolą oni nawet wystawić auto na sprzedaż. Taką decyzję podejmuje obecnie już jeden na pięciu posiadaczy samochodów, co również wynika ze wspomnianego już wcześniej badania.

Ograniczenie korzystania z samochodu

Nawet połowa badanych kierowców postanowiła ograniczyć korzystanie z samochodu na rzecz innych środków transportu. Mniejsza częstotliwość użytkowania auta wiąże się bowiem z mniejszą ilością potrzebnych napraw – wiele osób uznaje to za szansę na oszczędność. Oprócz kosztów naprawy aut wysokie są również koszty samego utrzymania samochodu – np. zakup paliwa lub niezbędnych płynów i olejów. Przejście z dojazdów samochodem na korzystanie z transportu publicznego czy roweru pozwala obniżyć te wydatki.

Poszukiwanie tańszego warsztatu

Jak wskazuje Tomasz Otto, w wyniku podwyżek w serwisach samochodowych kierowcy podejmują również decyzję o zmianie aktualnego warsztatu na inne, tańsze miejsce. Dla wielu z nich jest to jednak trudny krok – badanie pokazuje, że kierowcy w Polsce wykazują się bowiem dużą lojalnością wobec swoich wieloletnich serwisów. Ponad 50% ankietowanych osób od lat odwiedza jeden, sprawdzony warsztat. W obliczu ciągłego wzrostu cen poszukiwania salonu z niższym cennikiem okazują się jednak często jedyną słuszną decyzją.

Wzrost zainteresowania pakietami serwisowymi przy zmianie auta

Regularne zmiany cen w warsztatach samochodowych wiążą się również ze wzrostem zainteresowania leasingiem samochodu i wynajmem długoterminowym auta. Ponadto klienci częściej decydują się na wykupienie dodatkowych pakietów serwisowych, oferowanych przez salony samochodowe i leasingodawców. Miesięczne opłaty leasingowe/abonamentowe generują bowiem niższe wydatki niż koszty naprawy auta w serwisach samochodowych.

W Automarket.pl oferujemy naszym klientom podstawowy pakiet Basic oraz rozszerzony pakiet serwisowy Comfort, obejmujący:

  • koordynację likwidacji szkód i wsparcie kontaktu z ubezpieczycielem;
  • samochód zastępczy na czas naprawy auta w razie szkody komunikacyjnej;
  • obsługę serwisową w wybranym limicie kilometrów;
  • serwis, wymianę i przechowywanie opon (w przypadku leasingu dodatkowo zakup ogumienia);
  • ubezpieczenie OC+AC+NNW (wyłącznie przypadku wynajmu długoterminowego).

Co najważniejsze, pakiet Comfort jest dostępny w przypadku zarówno nowych, jak i używanych modeli. Tomasz Otto odpowiedzialny za platformę Automarket.pl podkreśla, że klienci mogą liczyć na priorytetową obsługę bez żadnych dodatkowych kosztów. To zasługa umowy zawartej z partnerską siecią serwisową.

Rozważasz zakup nowego auta z salonu? Sprawdź wcześniej, dlaczego warto zainwestować w auto z „wyższej półki”, lecz w wersji używanej. Nasz artykuł „Serwis używanego auta. Różnice w utrzymaniu auta kompaktowego i premium” przedstawia wszystkie korzyści takiego rozwiązania.

Nasza oferta obejmuje wyłącznie nowe lub kilkuletnie samochody w bardzo dobrym stanie technicznym i wizualnym. Ze względu na młody wiek, nie dotyczą ich usterki spowodowane za wysokim przebiegiem, rdzewieniem czy nadmierną eksploatacją. Wszystkie pojazdy dostępne w Automarket.pl są ponadto precyzyjnie sprawdzane, a potwierdzenie dla klienta stanowią raporty z inspekcji technicznych. Są one również objęte gwarancją producenta lub polisą ubezpieczeniową od kosztów napraw.

Jeśli poszukujesz rozwiązania, które pozwoli Ci cieszyć się wymarzonym autem, a przy tym ograniczyć nieco koszty napraw, sprawdź ofertę finansowania samochodów na Automarket.pl. Czekają na Ciebie atrakcyjne samochody zarówno do kupna za gotówkę, jak i do leasingu czy długoterminowego wynajmu. Nasze pakiety serwisowe pozwolą Ci zapomnieć o wysokich kosztach naprawiania aut, a nowoczesne warsztaty samochodowe zadbają o dobry stan Twojego pojazdu.

Wpis powstał: 20 marca, 2024
  • Facebook