Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Wymiana oleju w skrzyni biegów: czy jest konieczna?

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Serwis Twojego auta kojarzy Ci się głównie z wymianą oleju silnikowego? Pora na aktualizację wiedzy! Olej w skrzyni biegów to równie ważny element, którego regularna wymiana gwarantuje płynną jazdę i długowieczność układu napędowego. W tym artykule odkryjesz tajniki wymiany oleju w skrzyni biegów, poznasz konsekwencje jego zaniedbania, a także dowiesz się, jak dbać o skrzynię biegów na co dzień.

Czy wymiana oleju w skrzyni biegów jest niezbędna?

Regularna wymiana oleju w skrzyni biegów jest zalecana dla prawidłowego funkcjonowania i długowieczności układu napędowego pojazdu. W tej sekcji omówimy znaczenie regularnej wymiany oleju, konsekwencje braku wymiany oraz jak olej wpływa na działanie całego układu napędowego. .

Jak działa skrzynia biegów i jaką rolę pełni w niej olej?

Skrzynia biegów jest kluczowym elementem układu napędowego samochodu, który odpowiada za przekazywanie momentu obrotowego z silnika na koła. Olej w skrzyni biegów pełni kilka istotnych funkcji, takich jak smarowanie, chłodzenie, ochrona przed korozją oraz uszczelnianie. Dzięki tym właściwościom oleju, skrzynia działa płynnie i efektywnie, co przekłada się na komfort jazdy oraz żywotność całego systemu.

Kiedy należy zmienić olej?

Zalecane interwały wymiany oleju w skrzyni biegów różnią się w zależności od rodzaju skrzyni (manualna czy automatyczna) oraz producenta auta. W przypadku skrzyń manualnych, częstotliwość wymiany oleju wynosi zazwyczaj co 30 000 – 60 000 km, natomiast w przypadku skrzyń automatycznych może sięgać nawet 100 000 km. Ważne jest, aby kierować się zaleceniami producenta samochodu oraz regularnie kontrolować stan oleju, aby uniknąć ewentualnych problemów związanych z jego zużyciem.

Płyny eksploatacyjne w samochodach odpowiadają za poprawne działanie ruchomych mechanizmów: chłodzą układy, smarują je i konserwują. Utrzymywanie płynów na prawidłowym poziomie jest tak samo ważne, jak ich regularna wymiana. Zachowanie tej rutyny sprawia, że jazda jest bezpieczniejsza, a ryzyko poważnej i kosztownej w naprawie awarii – zminimalizowane. Przeczytaj nasz poradnik pt.: „Płyny eksploatacyjne w samochodzie” i poszerz swoją wiedzę.

Ryzyko awarii

Brak wymiany oleju w skrzyni biegów może prowadzić do awarii oraz skrócenia żywotności pojazdu. Zużyty olej traci swoje właściwości smarujące, co może prowadzić do przegrzewania się skrzyni, zwiększonego zużycia elementów oraz w skrajnych przypadkach do zatarcia mechanizmów. Dlatego regularna wymiana oleju jest kluczowa dla utrzymania prawidłowego funkcjonowania skrzyni biegów oraz uniknięcia kosztownych napraw.

Poziom zanieczyszczenia oleju

Skala zanieczyszczenia oleju wpływa na konieczność jego wymiany. W miarę eksploatacji samochodu, olej przekładniowy zużywa się i ulega zanieczyszczeniu, co może prowadzić do pogorszenia jego właściwości oraz wpływać negatywnie na działanie skrzyni biegów. Dlatego ważne jest, aby regularnie kontrolować stan oleju oraz przeprowadzać wymianę zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu.

Jak przeprowadzić wymianę oleju w skrzyni biegów?

Właściwa wymiana oleju w skrzyni biegów jest kluczowa dla jej prawidłowego funkcjonowania. W tej sekcji omówimy, jak przeprowadzić pierwszą wymianę oleju, porównamy metody wymiany oraz przedstawimy krok po kroku, jak wymienić olej w manualnej i automatycznej skrzyni biegów.

Ten pierwszy raz: kiedy i jak?

Pierwsza wymiana oleju powinna być przeprowadzona zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu. Zazwyczaj dla manualnych skrzyń biegów jest to około 30 000 – 60 000 km, natomiast dla automatycznych może sięgać nawet 100 000 km. Aby przeprowadzić wymianę, należy postępować zgodnie z instrukcją obsługi pojazdu oraz używać odpowiedniego środka do danego typu skrzyni biegów.

Metoda statyczna czy dynamiczna?

W przypadku metoda wymiany oleju można wybrać pomiędzy statyczną a dynamiczną. Statyczna wymiana oleju polega na spuszczeniu zużytego oleju, oczyszczeniu skrzyni biegów i uzupełnieniu nowym olejem. Dynamiczna wymiana oleju natomiast, to proces, w którym zużyty olej jest stopniowo zastępowany nowym, co pozwala na dokładniejsze usunięcie zanieczyszczeń. Każda z metod ma swoje zalety i wady, dlatego warto zasięgnąć opinii specjalisty przed podjęciem decyzji.

Wymiana oleju w manualnej skrzyni biegów krok po kroku

Przeprowadzenie wymiana oleju manualnej skrzyni biegów można zrealizować, wykonując następujące krok po kroku czynności:

 1. Upewnij się, że samochód jest na równym podłożu i zabezpieczony przed przemieszczeniem.
 2. Podnieś pojazd za pomocą podnośnika lub klocków podnośnikowych.
 3. Znajdź spust oleju i odkręć go, aby spuścić zużyty olej do odpowiedniego pojemnika.
 4. Oczyść otwór spustowy i zaślep go.
 5. Znajdź otwór wlewowy oleju i za pomocą lejka wlej odpowiednią ilość nowego oleju.
 6. Zamknij otwór wlewowy i obniż pojazd na podłoże.
 7. Sprawdź poziom oleju za pomocą bagnetu lub wskaźnika poziomu oleju.

Warto pamiętać, że wymiana oleju w manualnej skrzyni biegów może różnić się w zależności od modelu pojazdu, dlatego zawsze warto kierować się instrukcją obsługi.

Wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów: jak to zrobić?

Wymiana oleju automatycznej skrzyni biegów jest bardziej skomplikowana niż w przypadku manualnej, jednak można ją przeprowadzić, stosując się do następujących kroków:

 1. Upewnij się, że samochód jest na równym podłożu i zabezpieczony przed przemieszczeniem.
 2. Podnieś pojazd za pomocą podnośnika lub klocków podnośnikowych.
 3. Znajdź spust oleju i odkręć go, aby spuścić zużyty olej do odpowiedniego pojemnika.
 4. W przypadku niektórych modeli, może być konieczne zdjęcie miski olejowej i wymiana filtra oleju.
 5. Oczyść otwór spustowy i zaślep go.
 6. Znajdź otwór wlewowy oleju i za pomocą lejka wlej odpowiednią ilość nowego oleju.
 7. Zamknij otwór wlewowy i obniż pojazd na podłoże.
 8. Uruchom silnik i sprawdź, czy nie ma wycieków oleju.
 9. Sprawdź poziom oleju za pomocą bagnetu lub wskaźnika poziomu oleju.

Ze względu na złożoność procesu, wymiana oleju automatycznej skrzyni biegów często jest przeprowadzana przez specjalistów w warsztatach samochodowych.

Wybór odpowiedniego oleju do skrzyni biegów

Wybór odpowiedniego oleju do skrzyni biegów jest kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania i długiej żywotności skrzyni. W tej sekcji przedstawimy poradnik, jak dobrać odpowiedni olej, omówimy różne rodzaje olejów przekładniowych oraz wyjaśnimy, jak oznaczenia oleju wpływają na jego jakość.

Przy wyborze oleju do skrzyni biegów warto zwrócić uwagę na jego jakość oraz zalecenia producenta pojazdu.

Informacje na pojemniku od oleju: co oznaczają i jak je rozumieć?

Oznaczenia oleju to informacje na opakowaniu oleju, które pomagają zrozumieć jego właściwości i zastosowanie. Obejmują one między innymi:

 • Typ oleju (np. syntetyczny, półsyntetyczny, mineralny)
 • Właściwości lepkościowe (np. 75W-90, 80W-90)
 • Normy i specyfikacje (np. API GL-4, API GL-5)

Aby rozumieć oznaczenia oleju, warto zapoznać się z ich znaczeniem oraz zaleceniami producenta pojazdu. Dzięki temu można dobrać olej, który będzie odpowiedni dla konkretnej skrzyni biegów.

Olej wysokiej jakości a żywotność skrzyni biegów

Wybór oleju wysokiej jakości ma istotne znaczenie dla długotrwałego i bezawaryjnego działania skrzyni biegów. Oleje wysokiej jakości charakteryzują się lepszymi właściwościami smarnymi, co przekłada się na mniejsze zużycie elementów skrzyni oraz lepsze działanie przekładni. Ponadto, oleje wysokiej jakości są bardziej odporne na utlenianie i degradację, co pozwala na dłuższe utrzymanie ich właściwości smarnych. Inwestycja w olej wysokiej jakości przyczynia się do dłuższej żywotności skrzyni biegów.

Koszty związane z wymianą oleju w skrzyni biegów

W tej sekcji omówimy koszty wymiany oleju w skrzyni biegów, porównamy koszty wymiany oleju w skrzyni manualnej i automatycznej oraz wyjaśnimy, na co zwrócić uwagę przy wyborze oleju do skrzyni biegów.

Ile kosztuje wymiana oleju w skrzyni biegów?

To, ile zapłacimy zależy od kilku czynników, takich jak rodzaj skrzyni biegów, marka i model pojazdu oraz cena samego oleju. W przypadku skrzyni manualnej, kwota jaką uiścimy za zmianę oleju może wynosić od 150 do 300 zł, natomiast dla skrzyni automatycznej koszt może sięgać 1000 zł. Warto zwrócić uwagę, że koszty te mogą się różnić w zależności od warsztatu.

Koszt oleju do skrzyni biegów: na co warto zwrócić uwagę?

Przy wyborze oleju do skrzyni biegów warto zwrócić uwagę na jego jakość oraz zalecenia producenta pojazdu. Koszt oleju może się różnić w zależności od jego rodzaju (mineralny, półsyntetyczny, syntetyczny) oraz specyfikacji (np. API GL-4, API GL-5). Warto pamiętać, że inwestycja w olej wysokiej jakości może przyczynić się do dłuższej żywotności skrzyni biegów oraz lepszego jej działania. Dlatego warto zwrócić uwagę na stosunek ceny do jakości oleju oraz na jego zgodność ze specyfikacją producenta.

Czy wymiana oleju w skrzyni jest możliwa we własnym zakresie?

Wymiana oleju w skrzyni biegów we własnym zakresie jest możliwa, jednak wymaga pewnych umiejętności oraz narzędzi. W przypadku skrzyni manualnej, proces ten może być prostszy i szybszy, natomiast dla skrzyni automatycznej wymiana oleju może być skomplikowana i czasochłonna. Jeśli nie masz doświadczenia w tego rodzaju czynnościach, warto skorzystać z usług warsztatu, który przeprowadzi wymianę oleju w sposób prawidłowy i bezpieczny dla skrzyni.

Choć niektóre płyny eksploatacyjne można uzupełniać czy wymieniać samodzielnie, najbezpieczniej jednak powierzyć to specjaliście. Jeśli nie masz czasu, by pamiętać o wymianie oleju, skorzystaj z pakietu Comfort w Automarket i wybierz wynajem długoterminowy lub leasing autaW pakiecie Comfort przeglądy i naprawy masz w cenie!

oferta automarketu

Samochody w atrakcyjnym finansowaniu

Nowe i używane auta w leasingu, wynajmie długoterminowym lub zakupie za gotówkę dla firm i osób prywatnych

Wpis powstał: 6 czerwca, 2024
 • Facebook