Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Jak skutecznie zapobiegać korozji w samochodzie?

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Walka z rdzą to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim troska o bezpieczeństwo i wartość Twojego auta. W naszym poradniku odkryjesz skuteczne metody, które pozwolą Ci uchronić swój pojazd przed zgubnym wpływem korozji. Poznaj efektywne metody na ochronę pojazdu przed rdzą!

Czym jest korozja i dlaczego jest groźna dla Twojego samochodu?

Korozja w aucie to proces chemiczny, który prowadzi do stopniowego niszczenia materiałów, głównie metalowych, na skutek oddziaływania czynników zewnętrznych. W przypadku pojazdów, korozja karoserii może prowadzić do osłabienia jej struktury, co z kolei wpływa na bezpieczeństwo jazdy oraz wartość samochodu. Proces rdzewienia może być przyspieszony przez różne czynniki, takie jak wilgoć, sól drogowa czy zanieczyszczenia powietrza.

Proces korozji: jak atakuje rdza?

Rdza na samochodzie to najbardziej powszechna forma korozji, która dotyczy głównie elementów stalowych. Proces korozji rozpoczyna się, gdy na powierzchni metalu pojawia się wilgoć, która reaguje z tlenem zawartym w powietrzu. W wyniku tej reakcji powstaje tlenek żelaza, czyli rdza. Rdza osłabia strukturę metalu, prowadząc do jego stopniowego niszczenia. W przypadku pojazdu, rdza może prowadzić do poważnych uszkodzeń karoserii, podwozia czy układu wydechowego.

Elementy samochodu najbardziej narażone na korozję

W samochodzie istnieją elementy szczególnie narażone na korozję, które wymagają szczególnej uwagi podczas kontroli stanu pojazdu. Oto lista najbardziej narażonych miejsc:

 • Podwozie – ze względu na bliskość nawierzchni, podwozie jest narażone na działanie soli drogowej, wilgoci oraz kamieni.
 • Karoseria – błotniki, progowe, drzwi oraz inne elementy karoserii mogą ulegać korozji na skutek uszkodzeń lakieru czy ekspozycji na czynniki atmosferyczne.
 • Układ wydechowy – ze względu na wysoką temperaturę pracy oraz kontakt z wilgocią, układ wydechowy jest szczególnie narażony na korozję.
 • Zawieszenie – elementy zawieszenia, takie jak sprężyny czy wahacze, mogą ulegać korozji na skutek działania soli drogowej oraz wilgoci.

Przyczyny korozji: sól drogowa, wilgoć i inne czynniki

Powody, dlaczego samochody rdzewieją są różnorodne, jednak najważniejszymi czynnikami wpływającymi na rozwój korozji są sól i wilgoć. Sól drogowa, stosowana w celu zwalczania oblodzenia, przyczynia się do przyspieszenia procesu korozji, gdyż obniża temperaturę zamarzania wody, co prowadzi do dłuższego utrzymania wilgoci na powierzchni metalu. Inne czynniki, takie jak zanieczyszczenia powietrza, uszkodzenia lakieru czy niewłaściwa konserwacja, również mogą wpływać na rozwój korozji w samochodzie.

Zapobieganie korozji: jak uchronić samochód przed rdzą?

Aby zapobiegać rdzy i skutecznie uchronić samochód przed korozją, warto zastosować kilka sprawdzonych metod. Wśród nich znajdują się ochrona antykorozyjna, regularne mycie samochodu, kontrola stanu karoserii oraz dbanie o lakier. Poniżej omówimy te metody szczegółowo.

Ochrona antykorozyjna: które preparaty wybrać?

Ochrona przed rdzą może być zapewniona przez stosowanie odpowiednich preparatów antykorozyjnych. Na rynku dostępne są różne produkty, takie jak woski, powłoki ochronne czy specjalistyczne farby. Wybierając preparat, warto zwrócić uwagę na jego skład, właściwości oraz sposób aplikacji. Dobrym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z ekspertem lub mechanikiem, który pomoże dobrać najlepsze preparaty dla Twojego samochodu.

Regularne mycie samochodu: dlaczego jest tak ważne?

Częste mycie samochodu to kolejny kluczowy element w zapobieganiu korozji. Mycie pojazdu pozwala usunąć zanieczyszczenia, sól drogową oraz wilgoć, które mogą przyczyniać się do powstawania rdzy. Zaleca się mycie samochodu co najmniej raz na dwa tygodnie, szczególnie w okresie zimowym, gdy na drogach stosowana jest sól. Pamiętaj również o dokładnym spłukiwaniu podwozia, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia i sól.

Kontrola stanu karoserii: na co zwracać uwagę?

Regularne przeglądy samochodu oraz kontrola stanu karoserii to kolejne ważne kroki w zapobieganiu korozji. Zaleca się przeprowadzanie kontroli co najmniej raz na pół roku, zwracając szczególną uwagę na elementy narażone na rdzę, takie jak podwozie, błotniki czy układ wydechowy. W przypadku zauważenia pierwszych oznak rdzy, warto jak najszybciej zastosować odpowiednie preparaty antykorozyjne, aby zastopować rozwój degenerującego procesu.

Ochrona lakieru: jak dbać o karoserię, aby uniknąć mikrorys?

Chronienie lakieru samochodu to kolejny istotny aspekt w zapobieganiu korozji. Żeby dbać o lakier i uniknąć mikrorys, zdecydowanie warto stosować specjalistyczne kosmetyki samochodowe, takie jak woski czy powłoki ochronne. Regularne polerowanie lakieru może również pomóc w utrzymaniu jego właściwości ochronnych. Pamiętaj, aby unikać parkowania samochodu na słońcu przez dłuższy czas, gdyż promieniowanie UV może negatywnie wpłynąć na powłokę.

Walka z „rudą”: w jaki sposób usuwać rdzę z samochodu?

W sytuacji, gdy mimo podjętych działań prewencyjnych, rdza pojawi się na samochodzie, warto wiedzieć, jak z nią walczyć i skutecznie ją usuwać. Jak rozpoznać pierwsze oznaki korozji, jak traktować rdzę na karoserii i podwoziu oraz które preparaty antykorozyjne wybrać do walki z rdzą.

Jak rozpoznać pierwsze oznaki korozji?

Pierwsze oznaki korozji mogą być trudne do zauważenia, ale istnieją pewne sygnały, na które warto zwrócić uwagę. Przykłady takich sygnałów to:

 • zmiana koloru lakieru na miejscach narażonych na korozję,
 • pojawienie się bąbelków powietrza pod lakierem,
 • drobne rysy i pęknięcia w lakierze,
 • odpryski lakieru, zwłaszcza wokół elementów metalowych.

Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, warto jak najszybciej zacząć walkę z rdzą i zastosować odpowiednie metody traktowania oraz usuwania rdzy.

Jak traktować rdzę na karoserii i podwoziu?

Aby skutecznie traktować rdzę na karoserii i podwoziu, należy przede wszystkim oczyścić powierzchnię z rdzy. Można to zrobić za pomocą szlifierki, papieru ściernego lub specjalistycznych preparatów do usuwania rdzy. Następnie warto zabezpieczyć oczyszczoną powierzchnię przed dalszą korozją, stosując:

 • grunt antykorozyjny,
 • farbę antykorozyjną,
 • wosk ochronny.

W przypadku korozji podwozia, warto również zainwestować w profesjonalne usługi warsztatu samochodowego, który przeprowadzi kompleksowe zabezpieczenie podwozia przed rdzą.

Parowanie okien, to problem, z którym boryka się wielu kierowców. Skąd się bierze oraz dlaczego zaniedbania i awarie podzespołów mogą to potęgować? Przeczytaj nasz artykuł pt.: Parowanie szyb w aucie – jak sobie z tym radzić? i znajdź odpowiedź na nurtujące Cię pytania.

Które preparaty antykorozyjne wybrać?

Wybór odpowiednich preparatów antykorozyjnych jest kluczowy w walce z rdzą. Na rynku dostępne są różne produkty, takie jak:

 • preparaty do usuwania rdzy,
 • grunty antykorozyjne,
 • farby antykorozyjne,
 • woski ochronne.

Przy wyborze preparatów warto zwrócić uwagę na ich skład, właściwości oraz sposób aplikacji. Dobrym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z ekspertem lub mechanikiem, który pomoże dobrać najlepsze preparaty dla Twojego samochodu. Pamiętaj, że regularne stosowanie preparatów antykorozyjnych może znacznie przedłużyć żywotność Twojego pojazdu i uchronić go przed niebezpiecznymi skutkami korozji.

Kluczowe kroki w zapobieganiu korozji samochodu

Podsumowanie kluczowych kroków, które warto zastosować, aby w odpowiedni uchronić swój pojazd przed zgubnym wpływem rdzy:

 1. Zapewnienie ochrony antykorozyjnej poprzez stosowanie odpowiednich preparatów, takich jak woski, farby czy grunty antykorozyjne.
 2. Regularne mycie samochodu, zwłaszcza w okresach zwiększonego ryzyka korozji, takich jak zima, gdy na drogach stosuje się sól.
 3. Systematyczna kontrola stanu karoserii oraz podwozia, zwracając uwagę na ewentualne oznaki korozji, takie jak zmiany koloru lakieru czy bąbelki powietrza pod lakierem.
 4. Dbając o ochronę lakieru samochodu, stosując specjalistyczne preparaty oraz unikając mikrorys, które mogą prowadzić do korozji.
 5. W przypadku pojawienia się rdzy, szybkie i skuteczne traktowanie oraz usuwanie rdzy z karoserii i podwozia, stosując odpowiednie metody oraz preparaty antykorozyjne.

Stosując się do powyższych zaleceń, znacznie zwiększysz szanse na utrzymanie swojego samochodu w dobrym stanie przez długi czas, unikając kosztownych napraw związanych z korozją. Pamiętaj, że regularna kontrola oraz dbałość o pojazd są kluczowe dla jego długowieczności.

Choć niewielki i z pozoru niewidoczny, filtr powietrza w samochodzie odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu czystego powietrza w kabinie i sprawnego działania silnika. Oczyszcza powietrze z kurzu, pyłków, spalin i innych zanieczyszczeń, zapewniając komfort jazdy i optymalną pracę silnika. Zapoznaj się z artykułem pt.: Do czego służy filtr powietrza w samochodzie. Wszystko, co trzeba wiedzieć i poszerz swoją wiedzę.

Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto upewnić się, czy pojazd jest odpowiednio zabezpieczony antykorozyjnie. Niestety wymaga to poświęcenia czasu i środków – tym więcej, im bardziej kompleksowo podejdziesz do sprawy. Nie wszystko jednak musisz zrobić lub zorganizować samodzielnie.

Gdy masz samochód z Automarket.pl oraz cenisz swój czas i wygodę, możesz liczyć na profesjonalną opiekę i wsparcie specjalistów. Wystarczy, że wybierzesz Pakiet Comfort, dostępny zarówno w przypadku leasingu samochodu, jak i wynajmu długoterminowego. Koszty eksploatacji samochodu będą wtedy bardziej przewidywalne, bo wszystkie najważniejsze kwestie związane z jego obsługą i naprawami obejmuje stała, miesięczna rata.

Wpis powstał: 4 czerwca, 2024
 • Facebook