Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Ile kosztuje wymiana opon 2024? Ile trzeba zapłacić za dobre zimówki?

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

W ciągu roku ceny usług w serwisach wulkanizacyjnych wzrosły o ponad 20%. Skąd wzięły się tak duże podwyżki i jak można ich uniknąć? Ile kosztuje wymiana opon w 2024 roku? Co wpływa na cenę usługi? Ile kosztują nowe opon zimowych o różnych parametrach? Podpowiadamy, co warto wiedzieć o wymianie opon na zimowe i zakupie nowych zimówek.

Ceny ogumienia i serwisu rosną – o ile więcej kosztuje wymiana opon w 2024 roku?

Według danych Centrum Technicznego platformy Automarket.pl koszty usług serwisów wulkanizacyjnych wyraźnie wzrosły. W skali roku wymiana opon podrożała o około 20%, a w stosunku do wiosny 2023 roku – o 10%. 

W porównaniu do jesieni 2022 roku wyższe są też ceny innych usług. Za przechowywanie opon zapłacisz o 21% więcej, usługa door to door, dzięki której nie musisz sam jechać do zakładu podrożała o 27%, a koszt utylizacji zużytego ogumienia jest wyższy nawet o 54%. W górę poszły też ceny samych opon zimowych.

Według naszych najnowszych danych średnia cena zimowych modeli ogumienia wzrosła na przestrzeni ostatniego roku do 4% w zależności od rozmiaru. Zmiany są jeszcze bardziej zauważalne, kiedy porównamy obecne ceny z tymi z roku 2021. Aktualnie opony zimowe są bowiem nawet o 34% droższe, niż przed dwoma laty. – mówi Tomasz Otto, Dyrektor Departamentu Strategii i Marketingu PKO Leasing, odpowiedzialny za rozwój platformy Automarket.pl.

Skąd wzięły się tak duże podwyżki w serwisach wulkanizacyjnych i u sprzedawców?

Wzrost cen obsługi opon wynika przede wszystkim, lecz nie tylko, ze stosunkowo wysokiej inflacji. Wyższe koszt pracy, energii i rat za leasing sprzętu czy czynszu za lokal skłaniają warsztaty do podwyżek cen. Nie bez znaczenia jest też malejący popyt na usługi wulkanizacyjne, który wynika coraz większej popularności opon wielosezonowych i czynników pogodowych. 

Z serwisów zajmujących się zmianą opon dochodzą do nas sygnały, że jesienne podwyżki wynikają nie tylko ze wzrostu kosztów prowadzenia działalności, czy rosnącej popularności opon wielosezonowych, ale także z potrzeby nadrobienia nienajlepszych wyników z wiosny tego roku. Przedłużająca się zima doprowadziła do tego, że wielu kierowców przez długi czas odkładało wymianę opon na letnie, aby w końcu zupełnie jej zaniechać i ostatecznie poruszać się na zimowych także w ciepłych miesiącach. Chociaż ogumienie w ich samochodach uległo przyspieszonemu zużyciu, wielu z nich najprawdopodobniej nie skorzysta z usług wulkanizatorskich także jesienią. – mówi Tomasz Otto.

Inflacja, szczególnie w sektorze energetycznym, wpływa te na wzrost cen zakupu nowych zimówek. Podwyżki wynikają również z konieczności wprowadzenia zmian w łańcuchach dostaw przez europejskich producentów rosnących i rosnących cen surowców, które są konsekwencją trwającej wojny w Ukrainie.

Ile kosztuje wymiana opon w 2024 roku i od czego zależy kosztu usługi?

Wymiana opon w 2024 roku może Cię kosztować od około 120 zł do nawet 250 zł. Ceny zależą nie tylko od konkretnego warsztatu i jego lokalizacji, lecz także zakresu usługi (np. ze zmianą wentyli i wyważeniem kół będzie cena nieco wyższa). Istotny są również:

 • rodzaj ogumienia (wymiana opon z czujnikami ciśnienia TPMS czy typu Run Flat jest wyraźnie droższa niż standardowych modeli);
 • rodzaju felgi (przy feldze stalowej będzie trochę taniej niż przy feldze aluminiowej);
 • rozmiaru opon (im większy, tym będzie drożej).

Poniżej znajdziesz średnie ceny wymiany standardowych opon na zimowe dla najpopularniejszego rozmiaru 205/55 R16 na feldze aluminiowej w 6 największych miastach w Polsce.

 • Warszawa: 152,4 zł;
 • Kraków: 152,56 zł;
 • Wrocław: 156,72 zł;
 • Łódź: 151,76 zł;
 • Poznań: 150,72 zł;
 • Gdańsk: 146,64 zł.
Przeczytaj też: Kiedy zmienić opony na zimowe?

Ile kosztują opony zimowe różnych klas i wielkości?

Komplet nowych zimówek można niekiedy dostać już za niecały 1000 zł, ale koszt zakupu może sięgać też do około 4000 zł. Największy wpływ na cenę ma klasa ogumienia, zależna między innymi od marki i modelu oraz jego parametrów. Koszt zakupu opon zimowych będzie też różny w zależności od rozmiaru. Poniżej podajemy orientacyjne ceny dla popularnych wielkości i klas zimówek. 

Opony zimowe 15 cali (195/65 R15):

 • klasa ekonomiczna: 900-1250 zł;
 • klasa średnia: 1150-1550 zł;
 • klasa premium: 1400-2100 zł.

Zimówki 16 cali (205/55 R16):

 • klasa ekonomiczna: 1000-1450 zł;
 • klasa średnia: 1250-1900 zł;
 • klasa premium: 1700-3400 zł.

Opony zimowe 17 cali (215/60 R17):

 • klasa ekonomiczna: 1250-1900 zł;
 • klasa średnia: 1700-2800 zł
 • klasa premium: 2500-3800 zł.
Sprawdź nasz poradnik, jeżeli zastanawiasz się, jaki profil opony wybrać.

Wynajmem długoterminowy auta – wygoda oraz zakup i wymiana opon w cenie pakietu

Czy wiesz, że wynajem długoterminowy samochodu przez Automarket.pl to dobry sposób, żeby uchronić się przed rosnącymi cenami serwisu opon i nie tylko? Co więcej, użytkownie takiego pojazdu jest wyjątkowo wygodne, bo wieloma rzeczami po prostu nie musisz się zajmować. 

Jeśli wybierzesz wynajem długoterminowy z pakietem Comfort, w cenie usługi otrzymasz pełną opiekę serwisową auta. Obejmuje ona także sezonową wymianę i przechowywanie ogumienia oraz zakup i dostawę nowych opon zimowych i letnich, a także utylizację starych, gdy trzeba będzie je już wymienić. 

Oznacza to, że masz przewidywalne koszty serwisu przez cały czas obowiązywania umowy, czyli od 12 do nawet 48 miesięcy. Unikasz także wielu niepotrzeb, bo nie potrzebujesz:

 • dźwigać i przewozić opon z miejsca na miejsce;
 • szukać miejsca na przechowywanie ogumienia;
 • samodzielnie wybierać i kupować nowych opon zimowych/letnich.

Wszystko zorganizuje nasze Centrum Techniczne, a jego pracownicy poinformują Cię również, kiedy konieczna jest wymiana zużytego ogumienia.


oferta automarketu

Samochody w leasingu

Sprawdź nowe i używane auta w leasingu dla firm i osób prywatnych

Wpis powstał: 17 listopada, 2023
 • Facebook