Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Czy wyrejestrowanie samochodu online jest możliwe?

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Niekiedy właściciele aut są zobowiązani do ich wyrejestrowania – np. w razie trwałego uszkodzenia, kradzieży czy sprzedaży za granicę. Czy cała procedura może odbyć się w formie online?

Wyrejestrowanie samochodu – kiedy jest ono konieczne?

Jak wskazuje ustawa Prawo o ruchu drogowym, konieczność wyrejestrowania samochodu zachodzi w przypadku:

 • kradzieży samochodu;
 • przekazania auta w ramach darowizny;
 • trwałego uszkodzenia pojazdu;
 • kasacji auta w innym kraju;
 • sprzedaży samochodu za granicę;
 • wycofania pojazdu z obiegu;
 • przekazania auta do stacji demontażu pojazdów lub do punktu zbierania odpadów.

Wyrejestrowania samochodu dokonuje organ właściwy ze względu na miejsce jego ostatniej rejestracji – urząd miasta, urząd starostwa powiatowego lub urząd dzielnicy. Wniosek o wyrejestrowanie pojazdu musi złożyć sam jego właściciel. Podczas przekazywania dokumentów do urzędu muszą natomiast zjawić się w nim także wszyscy współwłaściciele – o ile nie udzielili wcześniej innej osobie pełnomocnictwa. Samochód można wyrejestrować samodzielnie lub za pośrednictwem pełnomocnika.

Planujesz sprzedaż lub zakup nowego auta? Koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem „Sprzedaż lub kupno samochodu – o czym musisz pamiętać?”!

Procedura wyrejestrowania auta – niezbędne dokumenty

W celu wyrejestrowania pojazdu właściciel musi złożyć w urzędzie kilka dokumentów – wypełniony wniosek o wyrejestrowanie samochodu, dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport – oraz dowód opłaty. Koszt wyrejestrowania samochodu wynosi 10 złotych, a w przypadku pełnomocnictwa – 17 złotych. Opłaty można dokonać w kasie wydziału komunikacji lub wykonując przelew na rachunek bankowy właściwego urzędu. W przypadku wyrejestrowania online niezbędne są dodatkowo pisemne zgody wszystkich współwłaścicieli samochodu.

Oprócz wymienionej wyżej dokumentacji właściciel jest zobowiązany przedstawić również inne dokumenty, których rodzaj zależy od powodu wyrejestrowania. W przypadku:

 • kradzieży samochodu – oświadczenie o kradzieży i dowód rejestracyjny;
 • kasacji auta za granicą – potwierdzenie zniszczenia pojazdu poza granicami kraju, tablice rejestracyjne i dowód rejestracyjny;
 • wycofania samochodu z obiegu – potwierdzenie wycofania pojazdu z obiegu lub poświadczoną kopię decyzji administracyjnej albo potwierdzenie odkupienia;
 • sprzedaży lub wywiezienia auta do innego kraju – dokument potwierdzający zbycie pojazdu, oświadczenie o zbyciu i potwierdzenie rejestracji za granicą;
 • przekazania pojazdu do punktu zbierania odpadów lub do stacji demontażu – zaświadczenie o demontażu lub przyjęciu niekompletnego auta albo równoważny dokument z innego kraju, tablice rejestracyjne i dowód rejestracyjny;
 • trwałej utraty samochodu – potwierdzenie trwałości straty, tablice rejestracyjne (lub przyczyna ich braku), dowód rejestracyjny i dowód wpłaty dla gminy.

Wyrejestrowanie samochodu online – czy jest to możliwe?

Wyrejestrowanie pojazdu jest możliwe zarówno podczas osobistej wizyty w urzędzie, jak i poprzez stronę internetową.

Jak można wyrejestrować samochód online? Wystarczy skorzystać w tym celu z Profilu Zaufanego – wyrejestrowanie samochodu w domu jest dzięki niemu naprawdę proste.

Warto mieć na uwadze, że wyrejestrowanie pojazdu przez Internet nie jest możliwe w każdym przypadku – nie umożliwiają tego bowiem wszystkie wydziały komunikacji. Dobrze więc wcześniej upewnić się wcześniej, czy właściwy urząd posiada elektroniczną skrzynkę podawczą i sprawdzić, jakie możliwości daje swoim klientom – takie informacje powinny widnieć na jego stronie internetowej.

Kiedy można ponownie zarejestrować wyrejestrowane auto?

Czas oczekiwania na wyrejestrowanie auta wynosi maksymalnie miesiąc od dnia złożenia wniosku oraz pozostałych dokumentów. Decyzję o wyrejestrowaniu można natomiast odebrać zarówno w urzędzie, jak i za pośrednictwem poczty. Wiele osób zastanawia się, czy wyrejestrowany samochód można zarejestrować ponownie. Okazuje się jednak, że nie jest to możliwe, chyba że pojazd:

 • został odzyskany po kradzieży;
 • został wywieziony za granicę lub sprzedany w innym kraju;
 • jest ciągnikiem lub przyczepą rolniczą;
 • jest pojazdem zabytkowym, mającym minimum 25 lat, a rzeczoznawca uznał go za auto unikatowe o szczególnym znaczeniu dla historii motoryzacji.

Co należy zrobić po wyrejestrowaniu pojazdu?

Po wyrejestrowaniu samochodu z pomocą Profilu Zaufanego lub w urzędzie należy przesłać do ubezpieczyciela potwierdzenie wyrejestrowania oraz wypowiedzenie ubezpieczenia OC. Umowa polisy OC ulega wówczas wygaśnięciu, a firma ubezpieczeniowa zwraca właścicielowi pojazdu środki za okres, który nie został wykorzystany.

Jak widać, wyrejestrowanie samochodu przez Internet jest możliwe, a ponadto – wcale nie jest trudne. Następnym razem możesz więc przejść przez całą procedurę bez opuszczania domu. Jeśli natomiast chcesz być całkowicie wolny od wszelkich formalności podczas korzystania z auta, zdecyduj się na leasing samochodu lub wynajem długoterminowy samochodów – w Automarkecie czekamy na Ciebie z tysiącami ciekawych modeli!

oferta automarketu

Samochody w atrakcyjnym finansowaniu

Nowe i używane auta w leasingu, wynajmie długoterminowym lub zakupie za gotówkę dla firm i osób prywatnych

Wpis powstał: 22 lutego, 2024
 • Facebook