Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Pożyczka leasingowa dla firm — prosty sposób na sfinansowanie auta

Pożyczka leasingowa dla firm, to kolejna, obok leasingu i wynajmu długoterminowego, forma finansowania samochodu dostępna na platformie Automarket.pl. Wszystko, co warto o niej wiedzieć, znajdziesz w poniższym poradniku.

Na czym polega pożyczka leasingowa?

Pożyczka leasingowa dla firm to alternatywna dla kredytu bankowego forma finansowania auta. Różni się od niego mniejszą liczbą formalności i tym, że łatwiej ją uzyskać, ponieważ finansowanie jest udzielane przez firmę leasingową. Cała procedura jest prosta, a ocena zdolności kredytowej przedsiębiorcy — mniej restrykcyjna niż w banku.

Czas spłaty pożyczki leasingowej może wynosić aż 8 lat!

Pożyczka leasingowa jest dostępna zarówno dla przedsiębiorstw, które są płatnikiem VAT, jak i tych, które nie płacą tego podatku. Jednak szczególnie korzyści osiągną dzięki niej firmy nie będące płatnikami VAT. Co więcej, ta coraz popularniejsza forma finansowania daje przedsiębiorcom możliwość pozyskania auta  na własność.

Jak działa to finansowanie?

Para kupująca auto z finansowaniem

Tak jak w przypadku leasingu i wynajmu długoterminowego, pożyczka leasingowa jest udzielana przez firmę leasingową. Po wyborze auta, dokonaniu formalności i określeniu dokładnych parametrów finansowania, samochód przechodzi w ręce przedsiębiorcy. Trzeba tylko pamiętać o comiesięcznych ratach i spłacie pożyczki w zadeklarowanym terminie.

Czym się różni pożyczka leasingowa dla firm od leasingu?

Tym, co łączy pożyczkę leasingową i klasyczną ofertę leasingu samochodu jest firma leasingowa i minimum formalności. Różnic jest więcej – warto je poznać, ponieważ ich znajomość pozwoli na wybór najlepszej dla Ciebie formy finansowania.

Pożyczka leasingowa a leasing — różnice

 Pożyczka leasingowaLeasing
Wkład własnyZerowy lub bardzo niskiZazwyczaj 5-30 proc. wartości auta
Własność pojazduPożyczkobiorca jest właścicielem wpisanym w dowód rejestracyjny autaZawsze leasingodawca
Korzyści podatkoweTak: – część odsetkowa raty, – koszty eksploatacji, – odpisy amortyzacyjne, – prowizjeTak: – w leasingu operacyjnym: część raty kapitałowej i odsetkowej, – w leasingu finansowym: część raty odsetkowej, – opłata wstępna, – prowizje, – koszty eksploatacji
VAT0 proc.23 proc.
Odliczenia VATJednorazowo, na podstawie faktury VAT marża (raty są zwolnione z VAT)Tak – 100 proc. dla auta używanego tylko do celów firmowych, – 50 proc. dla auta używanego do celów firmowych i prywatnych
Wpływ na obniżenie zdolności kredytowejTakNie

Więcej o leasingu i jego dwóch rodzajach: operacyjnym i finansowym, dowiesz się z artykułu „Leasing operacyjny a leasing finansowy – różnice”

Co lepsze — leasing czy pożyczka leasingowa?

Przedsiębiorca zastanawiający się, czy pożyczka leasingowa to odpowiednie finansowanie dla jego firmy

Zaletą leasingu jest to, że nie obciąża zdolności kredytowej przedsiębiorcy. Daje też większe korzyści podatkowe, a dla płatników podatku VAT – możliwość jego odliczania. Zazwyczaj czas trwania leasingu jest krótszy i wynosi około 4 lat. W zależności od podpisanej umowy, przedsiębiorca nie musi wykupywać auta, tylko na koniec trwania umowy wymienić je na inne.

Pożyczka leasingowa jest rozwiązaniem stworzonym dla przedsiębiorców zwolnionych z płatności podatku VAT-u, ponieważ nie jest on doliczany do rat pożyczki. VAT odliczany jest jednorazowo — pożyczkobiorca otrzymuje fakturę VAT marża, którą może wliczyć w koszty prowadzenia działalności. Lekarze, stomatolodzy, pielęgniarki, psycholodzy, rolnicy i artyści to tylko kilka przykładów grup zawodowych, dla których pożyczka leasingowa jest dobrym rozwiązaniem.

Co więcej, pozwoli im na zakup auta na własność. Wprawdzie  zdolność kredytowa zostanie obciążona, jednak duża elastyczność tego finansowania pozwala na skrócenie czasu umowy — zobowiązanie można uregulować wcześniej.

Zalety pożyczki leasingowej

Podsumujmy:

 • samochód może stać się własnością pożyczkobiorcy,
 • niskie raty miesięczne i długi okres spłaty,
 • pieniądze, zamiast przeznaczyć na wpłatę własną, można dowolnie zainwestować,
 • minimalny okres pożyczki wynosi 6 miesięcy,
 • możliwość szybszej spłaty,
 • raty bez podatku VAT,
 • niski lub zerowy wkład własny,
 • niewiele formalności,
 • szybka decyzja o przyznaniu pożyczki,
 • duża dostępność samochodów z tą formą finansowania.

Pożyczka leasingowa dla firm  to finansowanie proste do uzyskania i jednocześnie bezpieczne. Automarket.pl należy do grupy PKO Banku Polskiego, jednej z najstarszych instytucji finansowych w Polsce.

Pożyczka leasingowa a wynajem auta — różnice

Inną formą finansowania auta w firmie jest wynajem długoterminowy. Zobacz, czym różni się od pożyczki leasingowej:

 Pożyczka leasingowaWynajem długoterminowy
Okres finansowaniaDo 8 lat12 – 48 miesięcy
Wkład własnyZerowy lub bardzo niskiOd zerowego do 30 proc. wartości auta
Własność pojazduPożyczkobiorca jest właścicielem wpisanym w dowód rejestracyjny autaFirma leasingowa
Korzyści podatkoweTak – część odsetkowa raty, – koszty eksploatacji, – odpisy amortyzacyjne, – prowizjeTak – raty, – koszty eksploatacji, – prowizje
Odliczenia VATJednorazowe rozliczenie VAT z tytułu zakupu, zgodnie z przepisami ustawy VAT (faktura z tytułu zakupu jest wystawiana na rzecz pożyczkobiorcy), opłaty z tytułu pożyczki  (odsetki) są zwolnione z VATTak – 100 proc. dla auta używanego tylko do celów firmowych, – 50 proc. dla auta używanego do celów firmowych i prywatnych
FormalnościDecyzja w ciągu kilku godzinPrzy tradycyjnym procesie decyzja w ciągu kilu dni, a dla wynajmu online – do kilku minut
Wpływ na obniżenie zdolności kredytowejTakNie

Zaletą wynajmu długoterminowego jest brak konieczności martwienia się o obsługę i serwis auta. Przeglądy, naprawy, wymiana i przechowywanie opon, ubezpieczenie — po wybraniu specjalnego pakietu wszystkim zajmie się firma leasingowa. Obowiązuje jednak limit kilometrów, a samochód na koniec umowy wraca do leasingodawcy. Alternatywą jest jednak przedłużenie umowy lub wykup samochodu. Przy pożyczce leasingowej auto od razu po podpisaniu umowy może stać się własnością przedsiębiorcy.

Jeśli zastanawiasz się nad wynajmem, leasingiem a może nawet kupnem auta za gotówkę, potrzebne informacje znajdziesz  w artykule pt. „Samochód na firmę – kupić, wziąć w leasing czy wynająć?”

Jak skorzystać z pożyczki leasingowej?

Businesswoman kupuje auto online

Na Automarket.pl jest to proste i szybkie, formalności trwają maksymalnie do 24 godzin.

W skrócie wygląda to tak:

 1. Wybierasz auto dostępne w ofercie pożyczki leasingowej dla firm.
 2. Zostawiasz swój kontakt, a my oddzwaniamy w ciągu kilku godzin.
 3. Określasz czas spłaty pożyczki — od 6 do 96 miesięcy.
 4. Ustalasz wysokość opłaty początkowej.
 5. Podpisujesz umowę. Po uiszczeniu opcjonalnej opłaty początkowej, rejestracji auta i dokonaniu cesji ubezpieczenia, odbierasz samochód.

Pożyczka leasingowa dla firm jest bardzo elastyczna — istnieje możliwość wcześniejszej, częściowej lub całkowitej spłaty.

Na jakie auta w Automarket.pl możesz wziąć pożyczkę leasingową?

Na platformie Automarket.pl oferujemy samochody miejskie, sportowe, klasyczne limuzyny, kombi i SUV-y — auta wszystkich klas i segmentów, z bogatym wyposażeniem. Każdy z zaufanego źródła, sprawdzony przez specjalistów pod kątem technicznym, bez usterek i wad.

Wiele aut z możliwością finansowania dzięki pożyczce leasingowej czeka na Ciebie. Skontaktuj się z naszym doradcą, który dopasuje rodzaj finansowania do Twoich potrzeb.

Tagi:
Wpis powstał: 13 grudnia, 2022
 • Facebook