Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Umowa leasingu – 5 rzeczy, które warto sprawdzić

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Auto na abonament to rozwiązanie coraz popularniejsze zarówno wśród firm, jak i osób fizycznych. Jest bardzo wygodne i często naprawdę opłacalne. Żeby uniknąć rozczarowań dobrze jednak być świadomym, jakie istotne dla Ciebie zapisy zawiera umowa leasingu samochodu. Podpowiadamy, na co szczególnie zwrócić uwagę, zanim ją podpiszesz.

Umowa leasingu – na co zwrócić uwagę i jakie jeszcze dokumenty są ważne?

Leasing auta powinien być dobrze dopasowany do Twoich potrzeb, wystarczająco elastyczny, a do tego nie narażać Cię na zbyt wysokie koszty. Żeby upewnić się, że tak jest, sprawdź najważniejsze warunki kontraktu, zanim go zaakceptujesz i śmiało wyjaśniaj ewentualne wątpliwości z doradcą klienta.

Pamiętaj przy tym, że obowiązują Cię nie tylko zapisy samej umowy leasingu samochodu, lecz także dokumentów związanych z ubezpieczeniem auta, czy wspomnianych w umowie załączników – na przykład Ogólnych Warunków Umowy Leasingu (OWUL), tabeli opłat i prowizji czy harmonogramu spłat. Naszym zdaniem najważniejsze jest sprawdzenie 5 poniższych kwestii.

1. Czy podstawowe warunki leasingu samochodu są zgodne z ustaleniami?

Na początek upewnij się, że czas obowiązywania umowy leasingu auta, wysokość wkładu własnego i raty leasingowej oraz limit kilometrów, które możesz przejechać w ciągu roku bez dodatkowych opłat są zgodne z Twoimi oczekiwaniami. Automarket.pl ma elastyczną ofertę, więc możesz wybrać:

 • umowę na 24, 36 lub 48 miesięcy;
 • wkład własny 0%, 5%, 10%, 15%, 20% lub 30%;
 • roczny limit 20 tys., 30 tys. lub 40 tys. kilometrów.

2. Jakie opłaty – w tym opłaty dodatkowe – są zawarte w umowie leasingu samochodu?

Niemal każdy leasingobiorca dokładnie liczy główne koszty leasingu, czyli wysokość wkładu własnego, raty oraz kwotę wykupu samochodu. Pamiętaj jednak, żeby zwrócić uwagę także na dodatkowe koszty, do których oprócz ubezpieczenia (wspominamy o nim później), mogą zaliczać się między innymi opłaty za:

 • rejestrację nowego pojazdu i późniejsze dokonanie zmian w dowodzie rejestracyjnym;
 • zmianę czasu trwania umowy leasingu samochodu w wyniku jej wypowiedzenia;
 • cesję umowy na innego leasingobiorcę;
 • mandaty z fotoradaru czy odbiór zatrzymanego dowodu;
 • zgodę na użytkowanie auta przez osobę trzecią;
 • zgodę na skorzystania z zewnętrznego, wybranego przez Ciebie ubezpieczenia;
 • opóźnienia w płatności rat, zwroty pojazdu po terminie i ewentualne inne kary umowne;
 • uszkodzenia zwracanego samochodu, które przekraczają akceptowalne, normalne zużycie pojazdu.

3. Czy i jakie koszty eksploatacyjne obejmuje rata leasingowa?

W podstawowym wariancie rata leasingu auta jest po prostu opłatą za korzystanie z pojazdu. Niższa rata nie musi jednak automatycznie oznaczać bardziej atrakcyjnej oferty, bo wiele firm leasingowych oferuje też pakiety, w które dodatkowo wliczone są niektóre koszty eksploatacyjne samochodu.

Na przykład w Automarket.pl masz do wyboru:

 • Pakiet Basic: oprócz użytkowania pojazdu obejmuje wsparcie doradcy przy likwidacji szkód;
 • Pakie Comfot: dodatkowo zawiera pełną obsługę serwisową, w tym dotyczącą opon (zakup, serwis oraz przechowywanie i wymiana), a także auto zastępcze na czas naprawy.
Ceny serwisu auta wzrosły w ciągu jednego roku nawet o 40 proc. W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego warto zdecydować się na rozszerzony pakiet obsługi pojazdu.

4. Jakie są ograniczenia dotyczące korzystania z auta na abonament?

Właścicielem auta na abonament pozostaje firma leasingowa, która może wprowadzić różne ograniczenia dotyczące użytkowania pojazdu. W zależności od potrzeb, warto więc sprawdzić, czy i na jakich zasadach leasingodawca umożliwia na przykład:

 • wykorzystywanie samochodu jak taksówki lub do nauki jazdy;
 • wyjazd pojazdem za granicę;
 • korzystanie z auta przez inną osobę;
 • zmiany konstrukcyjne w samochodzie (m.in. wykonanie instalacji LPG czy montaż haka);
 • doposażenie pojazdu;
 • oklejenie auta firmowego.

A jak to wygląda w Automarket.pl? Sprawdź, co możesz zrobić z pojazdem w leasingu i wynajmie.

5. Ile kosztuje proponowane ubezpieczenie i jakie warunki musi spełniać polisa zewnętrzna?

Firmy leasingowe oprócz obowiązkowego OC wymagają również dodatkowego ubezpieczenia auta w leasingu (co najmniej w postaci AC od zdarzeń losowych). Wiele z nich oferuje też takie ubezpieczenie jako rozszerzenie pakietu leasingu samochodu. Jest to bardzo wygodne, bo wszystkie formalności załatwiasz w jednym miejscu, a składka będzie po prostu doliczana do raty.

Jeśli natomiast uważasz, że koszt polisy jest zbyt wysoki, możesz samodzielnie poszukać innej oferty. Co ważne, musi ona jednak spełniać wymogi określone przez leasingodawcę, czyli gwarantować co najmniej taką ochronę, jak ubezpieczenie proponowane w pakiecie.


Wpis powstał: 2 czerwca, 2023
 • Facebook