Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Ubezpieczenie auta w leasingu – kompendium wiedzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Każdy samochód, którym chcemy poruszać się po drogach publicznych, musi być ubezpieczony. Obowiązkowa jest polisa OC, a dodatkowo można też wykupić AC, NNW czy Assistance. Ubezpieczeniem auta zwykle zajmuje się jego właściciel, jednak nie jest to oczywiste w każdym przypadku. Wątpliwości mogą dotyczyć leasingu. Kto odpowiada wówczas za wykupienie polisy? Sprawdź, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu auta w leasingu.

Ubezpieczenie samochodu w leasingu – samodzielnie czy w pakiecie?

Jeżeli zdecydujemy się na leasing samochodu, pojazd stanowi własność firmy, która tego leasingu udziela. Dlatego to właśnie firma, a nie użytkownik pojazdu, stawia warunki ubezpieczenia komunikacyjnego. Kierowca ma dwie możliwości: wystąpić o zgodę na zawarcie polisy na własny rachunek albo skorzystać z tej oferowanej w pakiecie.

Pierwsze rozwiązanie wydaje się niezbyt korzystne, ponieważ kierowca nie ma dużego wpływu na zakres polisy ani mieszczące się w jej ramach usługi (np. Holowanie, auto zastępcze czy naprawa na trasie). Często wybór ubezpieczenia auta w leasingu jest ograniczony również do kilku ubezpieczycieli. Mimo wszystko kierowca może zdecydować o tym, jaką polisę kupić, oczywiściena warunkach podanych przez firmę udzielającą leasingu samochodu.

Z kolei drugie rozwiązanie może być bardzo wygodne. Jeśli zdecydujemy się na polisę w pakiecie, nie musimy się w ogóle przejmować jej przedłużaniem i opłacaniem. Formalnościami dotyczącymi ubezpieczenia samochodu w leasingu zajmuje się leasingodawca. Ta wygodna opcja pozwala użytkownikowi pojazdu zapomnieć o tym obowiązku, a jednocześnie czuć się bezpiecznie podczas jazdy. Decydując się na ofertę leasingu na platformie Automarket.pl, klient uzyskuje dostęp do polisy zarówno w pakiecie Basic, jak i Comfort. Opcje te są dostępne również w wynajmie długoterminowym auta.

Kto opłaca ubezpieczenie auta w leasingu?

Koszt ubezpieczenia samochodu w leasingu jest wyliczany podobnie, jak w przypadku prywatnego pojazdu. Nie dla każdego jest jednak oczywiste, kto w rzeczywistości opłaca składkę. Choć firma jest właścicielem auta w leasingu dla osoby prywatnej lub dla przedsiębiorstwa, to użytkownik ponosi koszty polisy.

Nawet jeśli od strony formalnej ubezpieczenie leasingowe jest opłacane przez firmę, to wysokość składki zostaje wliczona do miesięcznych rat. W ten sposób kierowca nie odczuwa kosztów wysokiej, jednorazowej opłaty, ponieważ jest ona praktycznie niezauważalna po rozłożeniu na cały czas trwania umowy leasingu auta.

Co powinno obejmować ubezpieczenie samochodu w leasingu?

Musimy pamiętać, że firma leasingowa jako właściciel pojazdu ma prawo do narzucenia konkretnych warunków polisy na auto. Jeśli nie zaakceptujemy ubezpieczenia samochodu w leasingu oferowanego przy zawieraniu umowy, musimy znaleźć inne. Alternatywna polisa powinna być korzystniejsza i spełniać wymogi stawiane przez leasingodawcę.

Co najczęściej obejmuje takie ubezpieczenie? Chodzi o jak najlepszą ochronę pojazdu, dlatego podczas poszukiwania alternatywy zwróćmy uwagę na następujące kryteria:

  • stała suma ubezpieczenia dla nowych aut,
  • brak udziału własnego w szkodzie,
  • samochód zastępczy w razie awarii, wypadku, kolizji lub kradzieży,
  • holowanie pojazdu po wypadku lub awarii w Polsce i w Europie w ramach assistance,
  • naprawa auta w ASO z wykorzystaniem oryginalnych części,
  • odpowiedni zakres NNW,
  • ubezpieczenie od utraty wartości pojazdu.

Co ważne, po wykupie auta z leasingu, ubezpieczenie zostaje przekazane nowemu właścicielowi. Możemy się go zrzec lub przepisać na siebie. Musimy jednak pamiętać o tym, że w tym przypadku nie zadziała automatyczne wznowienie polisy i na kolejny rok trzeba zawrzeć nową.

Jak ubezpieczenie auta w leasingu wpływa na zniżki OC?

Gdy ubezpieczamy własny samochód, zyskujemy zniżki za bezszkodową jazdę. Dzięki temu co roku płacimy niższą składkę ubezpieczenia OC. Zniżki te tracimy, jeśli spowodujemy wypadek, przez co następna polisa będzie odpowiednio droższa. Jednak w przypadku ubezpieczenia samochodu w leasingu zasady są nieco inne.

Oczywiście przy podpisywaniu umowy ubezpieczyciel może wziąć pod uwagę historię leasingobiorcy, by zaoferować korzystniejszą ofertę. Z kolei utrata zniżek po spowodowaniu wypadku nadal obowiązuje, jednak jako użytkownicy pojazdu nie zawsze możemy uzyskać je za jazdę bezszkodową.

Kto otrzymuje odszkodowanie z ubezpieczenia leasingu w razie wypadku?

Likwidacja szkody po kolizji nie powinna sprawiać problemów ze względu na wszechstronne ubezpieczenie auta w leasingu i szeroki zakres Autocasco. Uszkodzony samochód trafia do autoryzowanego serwisu, gdzie mechanicy naprawiają go z użyciem oryginalnych komponentów. Sprawa komplikuje się, gdy dojdzie do orzeczenia szkody całkowitej. Dotyczy to sytuacji, w której wycena naprawy wynosi więcej niż 70% wartości auta.

Kto ma wówczas prawo do otrzymania odszkodowania oraz wraku pojazdu? Środki na pokrycie szkody zostają wypłacone na rzecz właściciela pojazdu. Jeśli okaże się, że są niewystarczające, kierowca będzie musiał pokryć część zobowiązania. W takim przypadku przydaje się ubezpieczenie GAP, które chroni przed utratą wartości finansowej auta po stwierdzeniu szkody całkowitej. Polisa ta pokryje pozostałą kwotę należną firmie leasingowej.

oferta automarketu

Samochody w wynajmie długoterminowym

Sprawdź nowe i używane auta w wynajmie długoterminowym dla firm i osób prywatnych

Wpis powstał: 19 maja, 2023
  • Facebook