Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Leasing samochodów dostawczych – kompendium wiedzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Leasing aut dostawczych to bardzo popularna forma finansowania floty aut firmowych. Ale czy wiesz, że leasing podobnie jak wynajem długoterminowy, dostępny jest także dla osób prywatnych? Albo, że są formy leasingu, które obligują do wykupu samochodu? Przyjrzyjmy się, jakie są zalety leasingu, na co zwrócić uwagę przy najmie auta oraz jakie są trendy na rynku.

Co to jest leasing?

„Wzięcie auta w leasing” można w skrócie sprowadzić do użytkowania auta wziętego na raty, ale bez konieczności spłacenia jego pełnej wartości i wykupienia go po zakończeniu obowiązywania umowy. Konsument, czyli leasingobiorca podpisuje umowę z leasingodawcą na użyczenie samochodu. Za tę możliwość płaci comiesięczne raty leasingowe. Taka umowa może obowiązywać rok, dwa, cztery – zależy od warunków, jakie ustalą jej strony. Właścicielem pojazdu przez cały czas jej trwania jest leasingodawca.

Leasing finansowy i operacyjny

Leasing auta może mieć różne formy. Jeśli samochód wzięty jest w leasing operacyjny, leasingobiorca może stać się jego właścicielem poprzez wykupienie go. W tym celu, gdy mija data końcowa umowy, musi zapłacić leasingodawcy wskazaną kwotę. Może także zrezygnować z wykupu i zwrócić auto. I jeśli tylko chce albo ma taką potrzebę, może wnioskować o leasing kolejnego samochodu.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku leasingu finansowego. Tutaj nie ma wyboru – auto trzeba wykupić po zakończeniu umowy. W związku z tym, jeszcze podczas jej obowiązywania, najemca już jest jego współwłaścicielem i ponosi koszty amortyzacji pojazdu. Dowiedz się więcej o innych różnicach między leasingiem operacyjnym i finansowym.

Leasing dla firm i leasing konsumencki

Chociaż leasing kojarzony jest głównie z pojazdami firmowymi, taka forma finansowania samochodu dostępna jest też dla osób prywatnych. Formalności wyglądają analogicznie – z aut oferowanych przez leasingodawcę należy wybrać to, które chce się użytkować, a następnie podpisać umowę. Nie ma znaczenia, czy jest to samochód osobowy, czy dostawczy. Firmy leasingowe oprócz nowych pojazdów, mają zwykle w swojej ofercie także samochody używane.

Aby otrzymać leasing konsumencki, potrzebna jest odpowiednia zdolność kredytowa. Po  wybraniu samochodu i złożeniu wniosku o leasing, poddawane weryfikacji są dochody i wydatki potencjalnego leasingobiorcy. Uwzględniony w nich jest też koszt leasingu. Sprawdzona zostanie także dotychczasowa historia kredytowa. Trzeba również mieć na uwadze, że starając się o kredyt, gdy mamy już pojazd w leasingu, należy poinformować o tym bank. Rata leasingowa uwzględniana jest w wydatkach i rzutuje na zdolność kredytową.

Leasing a wynajem długoterminowy aut

Opcją użytkowania samochodu dostawczego bez dużej opłaty początkowej albo brania kredytu bankowego, jest też wynajem długoterminowy. Jest on dostępny także dla prowadzących działalność gospodarczą, którzy chcą faktury za czynsz auta wciągać w koszty firmowe. Wynajem długoterminowy, podobnie jak leasing, daje możliwość użytkowania samochodu, którego właścicielem jest firma leasingowa.

Decydując się na samochód za pośrednictwem platformy Automarket.pl, różnica polega m.in. na tym, że ubezpieczenie samochodu w wynajmie długoterminowym jest wliczone w ratę leasingową już w pakiecie Basic, a w przypadku leasingu nie. Inna różnica, to wartość wykupu, która w przypadku wynajmu jest zwykle wyższa niż dla porównywalnego auta poleasingowego.

Popularność leasingu samochodów dostawczych

Leasing jest w Polsce bardzo popularną formą finansowania inwestycji. Według danych Związku Polskiego Leasingu, w 2022 r. firmy leasingowe łącznie sfinansowały aktywa na kwotę 88,1 mld zł. Finansowanie pojazdów lekkich (czyli mniejszych niż pojazdy ciężarowe powyżej 3,5 tony, ciągniki siodłowe, naczepy, przyczepy i autokary) wynosiło nieco ponad 37 mld zł, a pojazdów ciężarowych – niemal 21,5 mld zł. Niemal 7 na 10 klientów firm leasingowych to mikro i małe firmy. Eksperci prognozują dalszy wzrost finansowania leasingiem w kolejnym roku.

Korzyści z leasingu samochodu

Popularność leasingu ma swoje źródło w licznych korzyściach, które można uzyskać z finansowania pojazdu w ten sposób. Są to m.in.:

1. Brak konieczności inwestycji początkowej

W Automarket.pl leasingobiorca może wnieść opłatę na start, ale nie musi. Dzięki temu możne podpisać umowę nawet na cztery lata bez wkładu własnego.

2. Nowa flota co kilka lat

Minimalny czas obowiązywania umowy leasingowej na samochód dostawczy w Automarket.pl to 12 miesięcy, a maksymalny 48 miesięcy. Oznacza to, że najpóźniej za 4 lata od podpisania umowy można zmienić pojazd bądź flotę pojazdów (jeśli w leasing wzięta jest większa liczba aut) na inne. Wykupując je na atrakcyjnych warunkach można też budować flotę pojazdów własnościowych.

3. Samochód zawsze dopasowany do potrzeb, czyli optymalizacja kosztów

Czy to auto leasingowane przez firmę, czy osobę prywatną, czy też wynajmowane długoterminowo – po zakończeniu umowy może okazać się, że dany model przestał być odpowiedni. Zrobił się za mały, za duży, za mało ekonomiczny… Możliwa jest też sytuacja, że dochody pozwalają na płacenie wyższej raty leasingowej, a tym samym podpisanie umowy na samochód wyższej klasy.

4. Brak konieczności wykupu samochodu

Samochód elastycznie dopasowywany do potrzeb to też samochód, który nie będzie kłopotem, gdy przestanie być potrzebny. Po zakończeniu umowy leasingowej pojazd dostawczy jest zbędny, bo np. zmienił się profil prowadzonej działalności, a jednocześnie leasingobiorca nie chce brać na siebie odpowiedzialności za sprzedaż nieużywanej floty – przy niektórych opcjach leasingu nie trzeba się o to martwić. Wystarczy zwrócić samochód, nie trzeba nawet tłumaczyć, dlaczego nie chce się go wykupić.

5. Usługi serwisowe i inne opcje dodatkowe

Auto zastępcze, koszty serwisu, czy wymiany opon – wszystko to może być uwzględnione w racie leasingowej. Natomiast w przypadku wynajmu długoterminowego, w kosztach czynszu uwzględnione będzie też ubezpieczenie. Mówiąc krótko: ty jeździsz, a firma leasingowa dba o twój komfort.

6. Możliwość modyfikacji i personalizacji pojazdu

Umowy z Automarket.pl dopuszczają modyfikację pojazdu zarówno w zakresie oklejenia go reklamami swojej firmy, montażu haka albo instalacji LPG, czy też doposażenia pod swoje potrzeby, np. w kamerę cofania lub przyciemnienie szyb. Dokładne warunki takich zmian są określone w umowie i muszą zostać zgłoszone, aby można było sprawdzić, czy konkretny model może zostać zmodyfikowany.

7. Możliwość wciągnięcia leasingu lub wynajmu w koszty firmy

Oprócz rat, w koszty firmowe można wciągnąć także opłatę wstępną, odsetki, kwotę wykupu, a nawet ubezpieczenia auta. W przypadku niektórych opcji leasingu i odpowiedniego pojazdu, istnieje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu (KUP) nawet całości wyżej wymienionych kosztów.

Ile kosztuje leasing samochodu dostawczego?

Koszt leasingu samochodu dostawczego zależy od wielu czynników, m.in. okresu leasingu, opłaty na start, wartości samochodu, oprocentowania leasingu, opłat i prowizji, czy dokupionych opcji dodatkowych, jak usługi serwisowe. Leasingując samochód przez Automarket.pl, koszty mogą zaczynać się już od kilkuset złotych miesięcznie netto. Odpowiednio konfigurując umowę, mogą one wynosić nieco ponad 400 zł. Z większym kosztem trzeba liczyć się leasingując duże auta dostawcze ze specjalistyczną zabudową.

Leasing samochodu dostawczego. Podsumowanie

Leasing samochodu dostawczego może być opłacalny zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych. To, co zyskujemy, to przede wszystkim elastyczność w zarządzaniu autem bądź flotą pojazdów. Dodatkowo, nie ryzykujemy utraty wartości samochodu.

Przed podjęciem decyzji o leasingu należy dokładnie przeanalizować potrzeby własne albo swojej firmy i na tej podstawie wybrać odpowiedni model pojazdu. Następnie trzeba dokładnie zapoznać się z treścią umowy, sprawdzić jakie ograniczenia są nałożone na samochód, jak zgłaszać szkody, na kim spoczywa obowiązek ubezpieczenia itd. Jeśli mamy wątpliwości dotyczące zapisów umowy albo chcielibyśmy zmodyfikować ją pod swoje potrzeby, najlepiej zgłosić się do specjalisty reprezentującego firmę leasingową.

oferta automarketu

Samochody w wynajmie długoterminowym

Sprawdź nowe i używane auta w wynajmie długoterminowym dla firm i osób prywatnych

Wpis powstał: 26 maja, 2023
  • Facebook