Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Leasing konsumencki w Automarket.pl – kompendium wiedzy

Leasing samochodu kojarzy się z firmami. Umożliwia przedsiębiorcom użytkowanie na potrzeby swojej działalności nowego lub używanego samochodu. Nie każdy ma jednak świadomość tego, że z leasingu skorzystać może również osoba prywatna. Chodzi o tak zwany leasing konsumencki. Czy to rozwiązanie jest korzystniejsze od kredytu bankowego? Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać leasing auta jako klient indywidualny? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Leasing samochodu dla osoby prywatnej – na czym to polega?

Leasing konsumencki samochodu działa w taki sam sposób jak ten dla przedsiębiorców. Jest zatem umową, na podstawie której leasingodawca użycza leasingobiorcy pojazd w zamian za spłacanie rat leasingowych.

W praktyce wygląda to zatem tak, że wybierasz interesujące Cię auto, po czym podpisujesz umowę leasingową. Otrzymujesz samochód – i jeździsz nim jak chcesz: do sklepu, pracy, na urlop – wykorzystujesz niemal bez ograniczeń. W dokumentach jako właściciel widnieje firma, która sfinansowała pojazd, jednak to Ty dysponujesz autem na co dzień. Nie musisz więc kupować samochodu – po prostu spłacasz kwotę wynikającą z umowy leasingowej. Tym samym opłacasz czas użytkowania auta, bez konieczności organizowania dużej gotówki z góry.

Kończy się leasing samochodu na osobę prywatną – i co dalej?

Zakończenie umowy leasingowej kojarzy się często z koniecznością wykupu samochodu. Decydując się na leasing auta na platformie Automarket.pl nie musimy jednak przejmować się późniejszym wykupem pojazdu. Po zakończeniu umowy klient oczywiście może się na niego zdecydować – wówczas oficjalnie stanie się właścicielem auta. Inną opcją jest rezygnacja z wykupu, zwrot samochodu i podpisanie kolejnej umowy leasingu. Istnieje również możliwość przedłużenia umowy, pozwalającej na dalsze użytkowanie auta bez jego wykupu.

Taką możliwość daje umowa leasingu konsumenckiego, w czasie której klient nie tyle spłaca wartość pojazdu, co opłaca jego użytkowanie. Robi to zatem tylko tak długo, jak długo obowiązuje umowa; gdy dobiega końca, może – ale nie musi – wykupić auto. To bardzo wygodne rozwiązanie, umożliwia bowiem regularne zmienianie modelu samochodu na nowszy czy lepiej dopasowany do aktualnych potrzeb.

Leasing auta na platformie Automarket.pl czy kredyt na samochód?

To kwestia, która w temacie leasingu dla osoby prywatnej wydaje się najważniejsza. Czy nie lepiej zamiast leasingu postawić na „tradycyjny” kredyt bankowy? Te dwie opcje finansowania mimo podobieństw w rzeczywistości mocno różnią się. W przypadku kredytu pożyczasz pieniądze potrzebne na kupno auta, a następnie oddajesz je bankowi w ratach – wraz z odsetkami i innymi kosztami dodatkowymi. Spłacasz zatem całą wartość samochodu, a pojazd do momentu zakończenia trwania umowy staje się zabezpieczeniem kredytu. Leasing nie nakłada obowiązku wykupu auta, możesz płacić tylko przez czas użytkowania samochodu, a potem go oddać.

Co więcej, dużo łatwiej uzyskać leasing samochodu niż dostać kredyt na auto. Ma to związek z mniej rozbudowanymi procedurami – przy leasingu zwykle potrzebnych jest mniej dokumentów a wymagania dotyczące zdolności kredytowej są niższe, niż w przypadku kredytu.

Czy leasing samochodu używanego jest możliwy?

Osoby prywatne mogą kojarzyć leasing z wysokimi ratami. Nie zawsze słusznie. W przypadku oferty Automarket.pl możesz dostosować parametry finansowania do swoich potrzeb. Co więcej, do wyboru masz nie tylko nowe auta w leasingu, ale również samochody używane. Bez problemu znajdziesz więc opcję dopasowaną do realnych możliwości budżetowych Twojego gospodarstwa domowego.

Leasing samochodu używanego pozwala na użytkowanie danego modelu auta w niższej cenie niż w przypadku jego wersji salonowej. To zatem możliwość realizacji marzenia o jeżdżeniu wymarzonym pojazdem pomimo budżetowych ograniczeń. Oszczędności może zapewnić również wybór pakietu Comfort, dzięki któremu wszystkie potencjalne naprawy zostaną wykonane w ramach stałej miesięcznej opłaty.

Kto może otrzymać leasing konsumencki?

Podstawowe warunki, jakie musi spełnić osoba prywatna, aby otrzymać leasing na samochód, jest pełnoletniość oraz odpowiednia zdolność kredytowa. Ten drugi wymóg jest oceniany łagodniej niż w przypadku kredytu bankowego, jednak podlega weryfikacji. Zostanie sprawdzone, czy Twoje stałe wydatki w połączeniu z dodatkową opłatą w postaci raty leasingowej nie nadwyrężą nadmiernie Twojego budżetu. Weryfikacji podlega także historia kredytowa, czyli spłata dotychczasowych potencjalnych zobowiązań, a także Twoja potencjalna obecność w bazie dłużników. Sprawdzane są m.in. Biuro Informacji Kredytowej oraz Krajowy Rejestr Dłużników.

Aby móc starać się o leasing samochodu używanego lub nowego na platformie Automarket.pl, należy zacząć do złożenia wniosku. Wybierasz zatem interesujące Cię auto, zaznaczasz finansowanie w postaci leasingu i dokonujesz wstępnej kalkulacji rat. W tym celu dostosowujesz wysokość opłaty wstępnej, którą chcesz uiścić. Możesz też wybrać 0%, co oznacza, że na start nie płacisz nic. Następnie ustalasz, na jak długo chcesz zawrzeć umowę i jaki roczny limit kilometrów Cię interesuje. Kolejnym etap jestem wybór pakietu leasingowego (Basic lub Comfort). Później podajesz swoje imię, nazwisko oraz dane kontaktowe, wybierasz czy chcesz ubezpieczenie – i wysyłasz zapytanie. Następnie doradca wysyła Ci listę potrzebnych dokumentów, po czym Twój wniosek podlega weryfikacji.

Lista dokumentów, które mogą być potrzebne do uzyskania leasingu dla osoby prywatnej, nie jest długa:

  • dowód osobisty,
  • zaświadczenie o zatrudnieniu,
  • zaświadczenie o wysokości osiąganych dochodów.

Na ich podstawie ocenimy Twoją zdolność kredytową – i otrzymasz odpowiedź w sprawie leasingu konsumenckiego. Sprawdź sam i przekonaj się, jakie to proste!

oferta automarketu

Samochody w leasingu

Sprawdź nowe i używane auta w leasingu dla firm i osób prywatnych

Wpis powstał: 16 lutego, 2023
  • Facebook