Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Jak rozliczyć leasing samochodu w firmie w Warszawie?

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Leasing samochodu w firmie jest niezwykle popularną formą finansowania. Pozwala na uzyskanie dostępu do aktywów bez konieczności angażowania wolnych środków. Jak rozliczyć leasing samochodu osobowego? O czym warto pamiętać? Podpowiadamy!

Czym jest leasing?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, jak rozliczyć leasing samochodu osobowego, warto dowiedzieć się, czym tak właściwie jest ta forma finansowania. Leasing jest zobowiązaniem finansowym, powszechnie wybieranym przez przedsiębiorców i osoby fizyczne. Pozwala na korzystanie z różnego rodzaju sprzętów, takich jak pojazdy mechaniczne, urządzenia elektroniczne i elektryczne, sprzęt budowlany i wiele więcej. Finansujący udostępnia leasingobiorcy produkty do użytkowania w zamian za comiesięczne płatności rat ustalonych w podpisanej umowie. Zainteresowanie tym rodzajem finansowania wynika z faktu, iż nie musimy angażować środków finansowych na zakup potrzebnych w danym czasie produktów.

Jak podaje Związek Leasingu Polskiego, w 2022 roku firmy leasingowe oddały do użytku w leasingu aktywa na kwotę 88,1 mld zł. Kwota ta jest o 0,1% wyższa, niż jeszcze rok wcześniej. Najwięcej, bo aż 42,3% umów dotyczyło finansowania pojazdów osobowych, 24,4% pojazdów ciężarowych powyżej 3,5 t, a reszta umów dotyczyła maszyn i innych narzędzi, nieruchomości oraz aktywów niestandardowych. Jak widać, leasing samochodu w firmie to bardzo popularna forma finansowania w naszym kraju.

Możemy wyróżnić dwa rodzaje leasingu: operacyjny i finansowy. W przypadku tego pierwszego odpisów amortyzacyjnych dokonuje bank, a leasingobiorca do kosztów uzyskania przychodu może zaliczyć ratę okresową (zarówno odsetki, jak i kapitał). W przypadku leasingu finansowego to leasingobiorca amortyzuje środek trwały.

Jak księgować leasing samochodu osobowego w firmie?

Księgowanie leasingu samochodu osobowego uzależnione jest od tego, na jaki rodzaj finansowania się zdecydujemy. Jeśli chodzi o pojazdy mechaniczne, powszechnie oferowanym rodzajem finansowania jest leasing operacyjny. Leasing finansowy stosowany jest w przypadku przedmiotów o niższej wartości, takich jak sprzęt elektroniczny czy maszyny budowlane. Nie oznacza to jednak, że nie ma w ogóle możliwości uzyskania leasingu finansowego na auta. Pamiętajmy, że tylko odpowiednie księgowanie leasingu zagwarantuje nam pewność, iż w razie kontroli nie narazimy się na kary finansowe.

Leasing samochodu osobowego – księgowanie wariantu operacyjnego

Zastanawiasz się, jak księgować leasing samochodu osobowego w wariancie operacyjnym? W przypadku korzystania z leasingu operacyjnego przedsiębiorca nie wprowadza od razu do swoich środków trwałych pojazdu udostępnionego przez bank. Oznacza to, że do kosztów uzyskania przychodu możemy zaliczyć jedynie raty leasingowe (kapitał i odsetki), opłatę wstępną, opłatę końcową i wydatki bieżące, takie jak paliwo, serwisy okresowe czy ubezpieczenie komunikacyjne. Jak wcześniej wspomnieliśmy, do wykonywania odpisów amortyzacyjnych upoważniony jest jedynie bank, bo to on do końca trwania umowy jest właścicielem. Tutaj warto także dodać, że od 2019 roku podatnik jest uprawniony jedynie do odpisania wydatków związanych z ratami do wysokości 150 tys. zł przez cały okres trwania umowy.

Leasing samochodu w firmie – co można odliczyć w przypadku leasingu finansowego?

W przypadku chęci skorzystania z leasingu finansowego podatnik jest uprawniony od dokonania pełnej amortyzacji. Pojazd leasingowany w taki sposób może być zatem wpisany do ewidencji środków trwałych przedsiębiorcy jeszcze przed wykupem – zaraz po podpisaniu umowy z bankiem. Tutaj należy jednak zaznaczyć, że do kosztów uzyskania przychodu zaliczymy jedynie odsetki raty leasingowej. Część kapitałowa nie może być odpisana, ponieważ amortyzujemy pojazd. To jedyna różnica względem leasingu operacyjnego. W przypadku leasingu finansowego także mamy możliwość odpisania kosztów w postaci paliwa, okresowych serwisów, zakupu ogumienia, części zamiennych czy ubezpieczenia komunikacyjnego. Kwestię proporcji kosztów uzyskania przychodu omawiamy w akapicie poniżej. W przypadku leasingu finansowego także obowiązuje limit 150 tys. zł, opisywany powyżej.

Dowiedz się więcej o różnicach pomiędzy leasingiem operacyjnym a finansowym.

Wykorzystanie wyłącznie w firmie czy także do użytku prywatnego?

Jak rozliczyć leasing samochodu osobowego w firmie? Zarówno w przypadku leasingu operacyjnego, jak i finansowego, powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy z danego przedmiotu będziemy korzystać wyłącznie w celach zawodowych. Od tego zależy, w jakiej proporcji będziemy mogli odliczyć koszty i podatek VAT. Jeśli wiemy, że z auta będziemy korzystać także w celach prywatnych, powinniśmy zastosować koszty uzyskania przychodu 50% (KUP 50%). Upoważnia nas to do dokonania odpisów w wysokości 50%. Jeśli natomiast wykorzystujemy pojazd jedynie do celów firmowych, możemy odliczyć 100% kosztów i podatku VAT. W takim przypadku należy jednak pamiętać, by prowadzić rzetelną ewidencję przebiegu.

Szukasz atrakcyjnego finansowania na auto osobowe? Już teraz sprawdź leasing samochodu Warszawa (Poznań, Kraków, Wrocław, Gdańsk) w Automarket i postaw na współpracę z rzetelnym partnerem biznesowym!


oferta automarketu

Samochody w wynajmie długoterminowym

Sprawdź nowe i używane auta w wynajmie długoterminowym dla firm i osób prywatnych

Wpis powstał: 9 sierpnia, 2023
  • Facebook