Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Leasing operacyjny a leasing finansowy – różnice

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Leasing operacyjny i leasing finansowy

Leasing konsumencki lub dla firm to popularny sposób finansowania samochodów – korzystają z niego osoby prywatne i przedsiębiorcy. Przypomina dzierżawę i jest najpopularniejszą alternatywą dla zakupu auta, autopożyczki konsumenckiej lub wynajmu długoterminowego. Sprawdź: LEASING PKO

Jeśli nie możesz pozwolić sobie na kupno samochodu za gotówkę, leasing to rozwiązanie dla Ciebie. Jak działa? Już wyjaśniamy. To naprawdę bardzo proste.

Kontaktujesz się z firmą leasingową. Wybierasz samochód. Po szybkiej weryfikacji, czy stan Twoich finansów pozwala na wzięcie leasingu, podpisujesz umowę. Wnosisz opłatę na start – z reguły od 5 do 30% wartości samochodu (możesz z tego zrezygnować!). W ustalonym z leasingodawcą terminie zgłaszasz się po auto lub odbierasz je pod domem.

Czas trwania umowy to w leasingu zazwyczaj od 2 do 4 lat. W tym czasie korzystasz z samochodu, jakby był Twój, choć faktycznie należy do firmy leasingowej. Auto spłacasz w comiesięcznych ratach.

W ramach umowy z leasingodawcą możesz korzystać ze wsparcia w obsłudze samochodu. Zakres pomocy zależy od firmy, z którą podpisujesz umowę. Spójrz, u nas rata leasingowa w tzw. pakiecie Comfort może zawierać:

  • serwis pojazdu (przeglądy i naprawy),
  • przechowywanie i wymianę opon,
  • koordynację likwidacji szkód,
  • auto zastępcze na czas naprawy.

Czy leasing to dobry pomysł? Naszym zdaniem tak, ale decyzję podejmujesz Ty. Spójrz na listę najważniejszych zalet:

  • szeroki wybór samochodów – wszystkich marek i segmentów,
  • nie musisz wnosić opłaty na start (ale jeśli chcesz, możesz to zrobić — zmniejszy to miesięczną ratę),
  • używasz auta jak własnego — możesz jechać za granicę, doposażyć je, a nawet okleić logo Twojej firmy,
  • jeśli prowadzisz firmę, raty leasingowe „wrzucasz” w koszty uzyskania przychodu,
  • na koniec trwania umowy możesz wykupić samochód za procent wartości auta.

Jednym zdaniem: leasing to wygodna forma finansowania auta. Zobacz teraz, jakie są rodzaje leasingu.

Leasing operacyjny a finansowy — różnice

Leasing dzielimy na operacyjny i finansowy. Różnice pomiędzy nimi zebraliśmy w tabeli – w ten sposób łatwo zrozumiesz, na czym polegają obie opcje.

 Leasing operacyjnyLeasing finansowy
Własność samochoduDo końca trwania umowy samochód jest własnością firmy leasingowej.Już w trakcie umowy leasingobiorca jest współwłaścicielem auta, a po jej zakończeniu — czyli masz je na własność.
UmowaMinimalny czas trwania umowy, to 40% czasu amortyzacji auta – krótko mówiąc: to 2 lata.Czas trwania umowy ustalany jest indywidualnie, ale nie może być krótszy niż rok.
AmortyzacjaOdpowiedzialność za amortyzację leży po stronie leasingodawcy, bo to on jest właścicielem auta.Za amortyzację samochodu odpowiada leasingobiorca, bo wchodzi ono w skład jego majątku.
Wykup autaJest możliwość wykupu pojazdu po zakończeniu umowy.Po zakończeniu umowy samochód należy do leasingobiorcy.
Wysokość VATPodatek VAT wynosi 23%, ponieważ leasing operacyjny jest ujmowany jako odpłatne świadczenie usług.Podatek VAT wynosi 8%, ponieważ leasing finansowy jest ujmowany jako odpłatna dostawa towaru.
Płatność VATPodatek VAT jest rozłożony na raty i doliczany do comiesięcznego abonamentu.Podatek VAT naliczany jest od całej wartości finansowania (raty kapitałowej i odsetkowej) i opłacany jednorazowo z góry.
Ulgi podatkoweW koszty prowadzenia działalności możesz „wrzucić” raty (netto) i opłatę wstępną.Od podatku możesz odpisać odsetki zawarte w racie abonamentu i odpisy amortyzacyjne.

To nie wszystko co musisz wiedzieć. Czytaj dalej, za chwilę szerzej opiszemy, z czym wiążą się poszczególne różnice.

Leasing finansowy i operacyjny – który wybrać?

Zdecydowanie popularniejszy jest w Polsce leasing operacyjny (z tej właśnie formy finansowania skorzystasz na platformie Automarket.pl).

Dlaczego tak uważamy?

Jeśli decydujesz się na tę formę leasingu i prowadzisz działalność gospodarczą, większość wydatków związanych z leasingiem zaliczasz do kosztów. To opłata na start (która może wynosić do 30 proc. wartości samochodu), raty abonamentu, wszelkie opłaty związane z leasingiem oraz koszty paliwa.

To spore udogodnienie, szczególnie dla młodych firm, które swój kapitał wolą zainwestować w rozwój biznesowy, a nie w auto. A zmniejszenie kosztów działalności oznacza, że więcej pieniędzy zostaje u Ciebie.

Za wadę leasingu operacyjnego być może uznasz, że po zakończeniu umowy samochód nie stanie się od razu Twój. Możesz go jednak wykupić i to w atrakcyjnej cenie. Ewentualnie zostawić firmie leasingowej i po prostu podpisać umowę na kolejne auto.

Przejście samochodu na własność po zakończeniu umowy jest z kolei zaletą leasingu finansowego. Tak jak niższa stawka VAT, która w tym przypadku wynosi 8%. Plusem jest też to, że można ją całą od razu, jednorazowo odliczyć od podatku.

Wiesz, że jeśli weźmiesz w leasing finansowy samochód ciężarowy, zyskasz możliwość jednorazowego odliczenia amortyzacji?
Warunkiem jest prowadzenie działalności krócej niż rok lub wysokość dochodów nie większa niż 1,2 mln euro w roku poprzedzającym leasing.

Zaletą leasingu finansowego jest też ustalany indywidualnie czas trwania umowy. Może być krótszy niż dwa lata, które są standardem w leasingu operacyjnym.

Przykładowe oferty samochodów w leasingu

W tabeli poniżej zbieramy dla Ciebie kilka przykładowych samochodów dostępnych w leasingu. Przyjrzyj się tym autom i wysokości rat.

Jeśli uznasz, że te koszty mieszczą się w Twoim budżecie – zajrzyj do pełnej bazy dostępnych od ręki używanych i nowych aut w leasingu.

Popularność leasingu operacyjnego i leasingu finansowego w Polsce

Na koniec garść statystyk, które potwierdzają popularność opisanej wyżej formy finansowania.

Z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że leasing w Polsce ma się świetnie. W trzech pierwszych kwartałach 2021 roku firmy leasingowe udzieliły o ponad 41% więcej finansowania (aut, maszyn i innych urządzeń) niż w tym samym okresie w 2020 roku (a przecież tylko marzec był w tamtym czasie „pandemiczny”).

Najczęściej w leasing bierzemy samochody osobowe i dostawcze do 3,5 t. Wartość finansowania jakiego do końca września 2021 roku udzieliły firmy leasingowe sięgnęła 31,6 mld zł.

Już dzisiaj wiadomo, że leasing jest traktowany jako istotne źródło finansowania przez 63% polskich MSP i chętnie przez nie wybierane (badanie Komisji Europejskiej SAFE 2020).

Dane te potwierdza raport przygotowany przez PKO Leasing, należącego do Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego właściciela platformy Automarket.pl. Coraz mniej firm finansuje flotę gotówką, a coraz więcej planuje wziąć auta w leasing.

Prognozy na przyszłość są jednoznaczne — coraz chętniej i częściej będziemy korzystać z leasingu, głównie na auto. Dotyczy to szczególnie przedsiębiorców.

Wpis powstał: 7 grudnia, 2021
  • Facebook