Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Czy można wcześniej spłacić leasing samochodu?

Leasing jest niezwykle popularną formą finansowania pojazdów, różnego rodzaju sprzętu, urządzeń i innego mienia. Jak pokazują statystyki, coraz więcej firm i osób fizycznych decyduje się na skorzystanie z leasingu – zarówno finansowego, jak i operacyjnego. Wszystko ze względu na możliwość zakupu bez konieczności angażowania naszych oszczędności. Czy możliwa jest wcześniejsza spłata leasingu? Jak wygląda ta kwestia od strony formalnej? Zapraszamy do lektury!

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Czym tak właściwie jest leasing?

Zanim przejdziemy do omówienia kwestii związanej z szybszą spłatą leasingu, warto przypomnieć, czym tak właściwie on jest. Leasing jest niezwykle popularną formą finansowania zewnętrznego, pozwalającego na korzystanie z różnego rodzaju aktywów, takich jak samochody, maszyny budowlane, sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz wiele więcej. Ta opcja finansowania, oferowana przez wiele banków i instytucji, dostępna również na platformie Automarket.pl, spotyka się z coraz większym zainteresowaniem – zarówno ze strony konsumentów indywidualnych, jak i firm. Dzieje się tak ze względu na brak konieczności angażowania środków finansowych na zakup niezbędnych w danym okresie produktów.

Jak podaje Związek Polskiego Leasingu, w 2022 roku wartość wszystkich oddanych w leasing środków wynosiła aż 88,1 mld zł. W 2021 roku było to 88 mld zł, a w 2019 roku „tylko” 67,4 mld zł. Dla porównania jeszcze w 2005 roku całkowita wartość netto leasingowanych środków trwałych wynosiła ok. 13,8 mld zł. Podane kwoty są wartościami netto. Jak widać, popularność finansowania przedmiotów z wykorzystaniem leasingu z roku na rok rośnie w gwałtownym tempie.

Jakie możemy wyróżnić rodzaje leasingu?

Należy pamiętać o tym, że dostępne na rynku produkty finansowe różnią się pod względem parametrów. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o leasing samochodu czy innego mienia. Jakie rodzaje leasingu możemy wyróżnić?

  • leasing finansowy – amortyzacja środka trwałego leży po stronie korzystającego, użytkowany przedmiot jest od razu wpisywany do majątku Twojej firmy lub Twojego;
  • leasing operacyjny – odpisów amortyzacyjnych dokonuje właściciel przedmiotu, jednak korzystający do kosztów uzyskania przychodu może zaliczyć opłatę wstępną, ratę okresową (zarówno części odsetkową, jak i kapitałową) i opłatę końcową. Ta forma leasingu bardzo często jest porównywana do wynajmu, ponieważ do Twoich środków trwałych zapisywany jest dopiero po opłaceniu faktury końcowej.

Czy można wcześniej spłacić leasing samochodu? Na to pytanie odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Wcześniejsza spłata leasingu – co należy wiedzieć?

Zastanawiasz się, czy jest możliwa wcześniejsza spłata leasingu samochodu? Odpowiadając krótko – wcześniejsza spłata leasingu jest jak najbardziej możliwa. Taka opcja daje Ci możliwość szybszego wykupu finansowanego samochodu, jego ewentualnej sprzedaży i zawarcia nowej umowy na kolejny środek trwały. Wcześniejsza spłata leasingu może być także wykorzystana w sytuacji, gdy dany pojazd nie jest Ci już potrzebny lub po prostu zobowiązanie finansowe związane z comiesięcznymi ratami jest dla Ciebie zbyt wysokie.

Potrzebna zgoda leasingodawcy

Pamiętaj jednak o tym, że wcześniejsza spłata leasingu, a właściwie przedterminowe zakończenie umowy leasingu, jest możliwe jedynie w przypadku, gdy leasingodawca finansujący dany środek trwały wyrazi na to zgodę. Jeśli skorzystałeś z promocyjnej oferty elastycznego leasingu na Automarket.pl, zakończenie umowy oraz zwrot auta może nastąpić po 12 miesiącach dla kontraktów 2-letnich i po 24 miesiącach dla umów 4-letnich.  

Wcześniejsza spłata leasingu – opłacalność

Kolejną kwestią jest opłacalność takiego przedsięwzięcia. Bardzo często wcześniejsza spłata leasingu nie jest korzystna pod względem finansowym. W Automarket każdą decyzję o zmianie warunków umowy leasingu rozpatrujemy indywidualnie.

Wcześniejsza spłata leasingu finansowego – o czym pamiętać?

Z zasady wcześniejsza spłata leasingu finansowego nie jest problematyczna dla banków. Większość instytucji pozwala na przerwanie umowy leasingowej w dowolnym momencie i rzadko kiedy będzie trzeba płacić jakiekolwiek kary. Pamiętaj jednak, że niektóre banki dodają zapisy o braku możliwości spłaty wcześniej, niż 6 miesięcy po podpisaniu umowy. Oczywiście wcześniejsza spłata leasingu finansowego wiąże się z koniecznością zapłacenia sum rat leasingowych do końca trwania umowy i opłaty końcowej, ustalonej przy podpisywaniu umowy między leasingobiorcą a leasingodawcą. Po zakończeniu umowy przedsiębiorca staje się pełnoprawnym właścicielem finansowanego środka trwałego.

Najważniejsze aspekty wcześniejszej spłaty leasingu operacyjnego

Wcześniejsza spłata leasingu operacyjnego w świetle przepisów prawa podatkowego budzi sporo kontrowersji. Chodzi tutaj o kwestię amortyzacji, a właściwie konieczności odczekania, aż 40% wartości przedmiotu zostanie zamortyzowane. W przypadku samochodów osobowych okres ten nie może być krótszy niż 2 lata. Jeśli bank zdecydowałby się zakończyć umowę leasingu przed tym czasem, zarówno leasingobiorca, jak i leasingodawca musiałby liczyć się odpowiedzialnością skarbową.

Po amortyzacji minimum 40% wartości i upływie wyżej wspomnianego okresu, bez problemu możesz ubiegać się o przedterminowe zakończenie leasingu. W takim przypadku również musisz zapłacić sumę rat leasingowych i opłatę końcową.

oferta automarketu

Samochody w wynajmie długoterminowym

Sprawdź nowe i używane auta w wynajmie długoterminowym dla firm i osób prywatnych

Wpis powstał: 8 sierpnia, 2023
  • Facebook