Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Sedan czy hatchback – który typ nadwozia wybrać i dlaczego?

Oprócz SUV-ów oraz kombi do najpopularniejszych typów nadwozia w Polsce należą sedan i hatchback. Jednak jakie właściwie znaczenie dla użytkownika ma taka czy inna konstrukcja auta? Czym typy nadwozia różnią się od siebie i który jest lepszy – sedan czy hatchback?  Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku. Dowiesz się też, jakie są pozostałe typy nadwozi samochodów osobowych i które z nich znajdziesz w serwisie Automarket.pl

Hatchback – co to znaczy?

Toyota Auris hatchback

Jeszcze do niedawna auta z nadwoziem typu hatchback były najczęściej wybieranymi samochodami osobowymi w Polsce. Wprawdzie od 2019 roku na pierwszym miejscu plasują się SUV-y i crossovery, jednak wcale nie oznacza to, że kierowcy nie doceniają zalet hatchbacków.

Samo określenie pochodzi z języka angielskiego i sugeruje, że jednym z wyróżników takich pojazdów jest klapa pokrywająca niemal całą tylną część nadwozia auta, od dachu aż po podłogę bagażnika (hatch znaczy klapa, a back to jak wiadomo tył). Przez bagażnik  hatchbacka można się dostać bezpośrednio do kabiny pasażerskiej. Przyjęło się więc traktować tylną klapę jako dodatkowe drzwi, co sprawia, że hatchbacki określa się mianem samochodów 3- lub 5-drzwiowych.

Sedan – co to znaczy?

BMW serii 3 sedan

Sedan to klasyczny typ nadwozia samochodów osobowych, który był najczęściej spotykany przez niemal całą drugą połowę XX wieku. Chociaż już od lat ustępuje popularnością  takim typom aut, jak SUV/crossover, hatchback czy kombi, nadal ma swoich zwolenników.

Sedan to auto o parzystej liczbie drzwi, w ogromnej większości przypadków 4-drzwiowe. Nie ma tylnej klapy, która dawałaby dostęp do kabiny pasażerskiej. Z tyłu auta otwiera się jedynie pokrywa bagażnika, które nie jest zintegrowana z tylną szybą. Gdy spojrzy się na samochód z nadwoziem typu sedan z boku, widać wystający tył. Jest to więc auto, które ma 3 bryły: maskę, kabinę pasażerską i bagażnik.

Porównanie rodzajów nadwozia: co lepsze, sedan czy hatchback?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy lepszy będzie sedan czy hatchback. Zależy to bowiem od potrzeb i preferencji użytkowników. Czasami jednak wybór będzie w dużej mierze zależał od wielkości (klasy) pojazdu.

Ogromna większość samochodów miejskich, a zwłaszcza najmniejszych aut, czyli pojazdów z segmentów A i B, to hatchbacki. Nadwozie jest też często spotykane w modelach kompaktowych z klasy C, a czasem też w nieco większych autach rodzinnych (segment D).

Sedany natomiast pojawiają się najczęściej w klasie kompaktów i wyższych, czyli w segmentach C, D, E i F (coraz większą rzadkością na rynku są sedany segmentu B). Szczególnie popularne są wśród samochodów rodzinnych i tych z klasy średniej-wyższej (D i E). Z kolei luksusowe limuzyny klasy F to już praktycznie wyłącznie auta typu sedan.

Sedany uchodzą więc za najbardziej eleganckie i klasyczne. Wystający tył wydłuża pojazd, a większa długość może się przełożyć na nieco trudniejsze parkowanie i manewrowanie w mieście. Z drugiej strony, sedan będzie mieć dzięki temu pojemniejszy bagażnik niż krótszy hatchback.

Przy podobnych wymiarach pojazdów, często będzie jednak odwrotnie. Hatchback daje też wygodniejszy dostęp do bagażnika oraz będzie bardziej praktyczny w wielu sytuacjach, zwłaszcza gdy chcesz złożyć tylne siedzenia, by przewieźć więcej ładunków.

Sedan nie jest więc dobrym wyborem, jeśli zależy Ci przede wszystkim na aspektach praktycznych. W przypadku większych pojazdów, które nie występują w wersji hatchback, warto wtedy wybrać na przykład nadwozie typu kombi, kombivan lub postawić na SUV-a.

Nadwozie typu liftback – konstrukcyjnie bliskie hatchbackowi, choć często mylone z sedanem

Liftback - bagażnik

Rozwiązaniem w pewnym sensie pośrednim pomiędzy sedanem a hatchbackiem jest nadwozie typu liftback. Chociaż liczba drzwi jest tu nieparzysta, tak jak w hatchbacku, wyglądem auta tego rodzaju przypominają bardziej sedany ze stosunkowo krótką linią bagażnika.

Litftback jest z reguły samochodem 5-drzwiowym z tylną szybą zintegrowaną z klapą bagażnika, dającą dostęp także do kabiny pasażerskiej. W odróżnieniu od hatchbacka, część klapy, która znajduje się za tylną szybą, nie schodzi jednak od razu niemal pionowo w dół, lecz tworzy nawis, czyli tył wystający jak w sedanie.

Samochody z nadwoziem liftback mogą być dobrym wyborem dla osób, którym bardziej odpowiada sylwetka sedana, ale jednocześnie cenią sobie wygodę przewozu bagażu. Dostęp do bagażnika będzie bowiem w takim aucie lepszy niż w sedanie o podobnych wymiarach i proporcjach.

Nie tylko hatchback i sedan – opis pozostałych typów nadwozi

Hatchback oraz sedan i liftback to tylko niektóre typy nadwozi samochodów. Oprócz nich warto wspomnieć również takie rodzaje pojazdów, jak:

SUV i crossover

SUV: Hyundai Tucson

SUV-y w zamierzeniu łączą cechy aut osobowych i terenowych. Mają większy prześwit i koła oraz wyższą kabinę, a często też napęd na 4 koła. Wiele aut uznawanych niekiedy za SUV-y to raczej crossovery, czyli połączenie cech stylistycznych SUV-a z innymi nadwoziami. W mniejszych autach będzie to zwykle hatchback, a w większych – kombi.

Kombi

Kombi: Volkswagen Passat

Nadwozie 2-bryłowe z wydłużoną tylną częścią i pojemnym bagażnikiem. Wysokość kabiny zwykle niemal się nie zmniejsza aż do końca pojazdu, a tylna szyba ułożona jest blisko pionu.

Van i kombivan

VAN: Volkswagen Sharan

Van to wyższe nadwozie z mocniej ściętą maską (1- lub 2-bryłowe), charakterystyczne dla aut dostawczych, choć spotykane też w samochodach osobowych. Kombivan to z kolei, jak wskazuje nazwa, połączenie kombi i vana.

Pickup

Pickup: Toyota Hilux

Nadwozie aut dostawczych i terenowych samochodów osobowych, które wyróżnia się otwartą skrzynią ładunkową za kabiną pasażerską.

Coupe

Coupe: BMW serii 2

2-bryłowe nadwozie charakterystyczne dla aut sportowych. Może przypominać opływowego, nisko zawieszonego sedana lub liftbacka z jedną parą drzwi, lecz tylna szyba i pokrywa bagażnika tworzą jedną linię, która biegnie pod niewielkim nachyleniem względem podwozia.

Kabriolet

Cabrio: BMW serii 4

Sportowe nadwozie przypominające coupe, lecz z odkrytą kabiną pasażerską, wyposażone w składany, zwykle miękki dach.

Porównanie wszystkich typów nadwozia

Typ nadwoziaIlość drzwiIlość miejscDostęp do kabiny pasażerskiej przez bagażnikKufer bagażnika wystający poza bryłę autaSegmenty,
w których występuje
Hatchback3/54-5TAKNIEA-D
Sedan45NIETAKB-F
Liftback55TAKTAKC-E
SUV / Crossover55TAKNIEB-F
Kombi55TAKNIEB-E
Van / kombivan3-55-9TAKNIEB-E
Pickup2-42/4/5NIETAKB-F
Coupe22/4/5NIETAKB-F
Kabriolet22/4/5NIETAKA-F

Typy nadwozia samochodów dostępnych w Automarket.pl

Nasza oferta obejmuje łącznie ponad dwa tysiące pojazdów, licząc nowe samochody oraz auta używane. Możesz je przeglądać między innymi właśnie po typie nadwozia. Do wyboru masz następujące możliwości:

W Automarket.pl znajdziesz również samochody dostawcze, z nadwoziem typu van przystosowanym do przewozu towarów. Największy wybór znajdziesz natomiast wśród SUV-ów, hatchbacków, kombi/vanów oraz sedanów i liftbacków. Bez względu na rodzaj nadwozia, wszystkie nowe i używane samochody w serwisie dostępne od ręki.

Po jakich kryteriach oprócz nadwozia można wyszukiwać pojazdy w Automarket.pl?

Zaawansowana wyszukiwarka umożliwia Ci filtrowanie dostępnych samochodów nie tylko ze względu na typ nadwozia. Może Ci również pokazać tylko pojazdy, które spełniają jednocześnie takie kryteria, jak:

  • marka i model (do wyboru jest wiele różnych modeli aut od ponad 20 producentów);
  • rodzaj paliwa (benzyna, diesel, elektryk, hybryda);
  • skrzynia biegów (ręczna lub automat);
  • pojemność silnika w cm³ (zakres od do);
  • moc silnika w KM (zakres od do);
  • wyposażenie (klimatyzacja, elektryczne szyby i lusterka, komputer, tempomat, szyberdach, napęd 4×4);
  • aktualne promocje (np. dofinansowanie z programu Mój Elektryk).

W przypadku większości aut, możesz skorzystać zarówno z leasingu samochodu, jak i wynajmu długoterminowego. Wyszukiwarka pozwala przy tym także ustawić parametry, które wpływają na wysokość raty (wysokość ewentualnej opłaty wstępnej, długość umowy, roczny limit kilometrów czy wariant pakietu danej usługi).

Tagi:
Wpis powstał: 21 października, 2022
  • Facebook