Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Kręcenie liczników w samochodach używanych – jak się przed tym chronić?

Samochody z importu wciąż popularne

Pod względem liczby używanych samochodów sprowadzonych do Polski, rok 2020 może być rekordowy. Do listopada 2020 r. importerzy sprowadzili ponad 712 tys. aut osobowych i dostawczych o masie całkowitej do 3,5 t.

Dla nabywców aut wiąże się z tym pewne ryzyko. Handlowcy mogą sprowadzać auta „jak leci”, byle zarobić. Efekt? Na rynku nietrudno o importowane auta z ukrytymi wadami, powypadkowe i po innych zdarzeniach. Najwięcej aut handlowcy importują do Polski z Niemiec, Francji, Belgii i Holandii. W ostatnich latach coraz więcej samochodów pochodzi z USA.

Wystarczy spojrzeć na badania Carfax Europe przeprowadzone na zlecenie Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR. Na 235 tys. samochodów importowanych z Ameryki Północnej, 130 tys. jest po poważnych zdarzeniach na drogach. A aż 40 proc. z nich dotyczył więcej niż jeden wypadek!

Kręcenie liczników, sfałszowana historia

W obliczu takich danych niepokój nabywców aut używanych jest zrozumiały. Tym bardziej że nie od dziś znane są praktyki, które przekłamują faktyczny stan i wartość pojazdów, takie jak:

 • cofanie licznika,
 • zatajanie historii serwisowej,
 • sprzedaż aut po powodzi.

To jedne z częściej spotykanych „przekrętów”. Króluje oczywiście cofanie licznika. Nieuczciwi importerzy aut robią to jeszcze za granicą. W chwili rejestracji, liczba przejechanych kilometrów jest znacznie niższa niż w rzeczywistości. Wpływa na rzekomy dobry stan samochodu i podnosi jego wartość. Jest to oczywiście do zweryfikowania, ale trudne do zrobienia na własną rękę.

Prawo po stronie kierowców

W maju 2019 r. w sukurs nabywcom samochodów używanych przyszedł nowy artykuł 306a Kodeksu Karnego. Mówi o tym, że manipulowanie licznikiem grozi pozbawieniem wolności od 3 do 5 lat. Takiej samej karze podlega osoba, która zleca „przekręt” licznika.

Art. 306a. Cofanie lub inna ingerencja we wskazania licznika przebiegu w pojeździe mechanicznym.
§ 1.
Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2.
Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w § 1.
§ 3.
W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu określonego w § 1 lub 2, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2

Czy to wystarczyło, żeby widmo ciążące nad samochodami używanymi przestało straszyć? Nie do końca…

Od 1 stycznia 2020 r. policjanci podczas kontroli drogowej spisują stan licznika pojazdu. Dane te przekazują do Centralnej Ewidencji Pojazdów. W CEP są również dane ze stanu licznika, które spisuje się podczas przeglądów technicznych. Łatwo wykryć nieprawidłowości, więc ryzyko kary jest większe. Mimo to, część kierowców, którzy myślą o sprzedaży auta, próbuje cofać licznik tuż przed przeglądem. Zwłaszcza Ci, którzy pokonują setki tysięcy kilometrów w skali roku. Wykrycie zmian może być wtedy trudniejsze.

Liczba zapytań „korekta licznika” w wyszukiwarkach internetowych wskazuje, że jest to bardzo popularny proceder. Elektroniczne urządzenia do zmiany ilości przejechanych kilometrów można kupić przez internet.

Podsumujmy: nowy artykuł KK działa głównie w odniesieniu do samochodów zarejestrowanych w Polsce. Na przekręcony licznik w aucie z importu, z nieznaną historią wypadkową i serwisowania, przepis ten niekoniecznie działa. Nie sposób bowiem udowodnić przestępstwa. Uspokajamy: jeśli masz samochód z importu i widzisz, że licznik jest przekręcony, nie grozi Ci kara. Nie musisz też tego zgłaszać.

Jak sprawdzić czy licznik był kręcony?

Wystarczy, że wejdziesz na stronę historia pojazdu.gov.pl i wpiszesz dane z dowodu rejestracyjnego:

 • numer rejestracyjny,
 • numer VIN,
 • datę pierwszej rejestracji.

I już masz wgląd do stanu przejechanych i zarejestrowanych kilometrów. Porównujesz dane z licznikiem i wiesz, czy masz do czynienia z oszustem, czy z uczciwym sprzedawcą.

Skąd biorą się dane w systemie? Od 2014 r. diagności, podczas obowiązkowych badań technicznych, wpisują tam przebiegi sprawdzanych aut.

Skąd wziąć samochód używany z pewnym przebiegiem?

Jeśli chcesz kupić samochód używany, najlepszą opcją jest auto od dużego i sprawdzonego sprzedawcy. Co prawda, zanim ono do Ciebie dotrze, może mieć już długą historię, ale jest ona do sprawdzenia. Jeśli mimo to masz obawy o stan takiego auta, możesz skorzystać z usług firmy, która oferuje sprzedaż, leasing samochodu i wynajem długoterminowy takich samochodów.

Automarket.pl bierze pełną odpowiedzialność za wszystkie samochody w swojej ofercie. Oznacza to, że:

 • samochody przeszły rygorystyczne testy techniczne,
 • mają pełną historię serwisowania,
 • kwestie prawne aut są uregulowane,
 • pochodzą od zaufanych dostawców,
 • najczęściej mają 3-4 lata,
 • od samego początku właścicielem aut jest firma leasingowa, której zależy na ich dobrym stanie technicznym.

Nie kupuj, wynajmij na rok lub dłużej

Jeśli wciąż się zastanawiasz czy to jest dobry sposób na pewny samochód, a do tego nie chcesz ponosić wysokich kosztów zakupu, możesz wynająć takie auto. Automarket oferuje wynajem długoterminowy samochodów zarówno osobom fizycznym, jak i przedsiębiorcom.

Oznacza to, że możesz korzystać z samochodu, który wybierzesz i nie musisz zajmować się jego stanem technicznym. Zadbamy o wszystko. Do wyboru masz pakiety: Basic i Comfort. Polecamy Comfort, bo wiemy, ile obowiązków zdejmie z Ciebie jego posiadanie.

Co otrzymujesz w ramach wynajmu w pakiecie Comfort?

 • ubezpieczenie OC+AC+NW,
 • koordynację likwidacji szkód (my zajmiemy się kontaktem z ubezpieczycielem),
 • samochód zastępczy na czas naprawy auta po szkodzie,
 • obsługę serwisową w wybranym limicie kilometrów,
 • zakup, serwis, wymianę i przechowywanie opon.

Formalności sprowadziliśmy do minimum. Wszystko załatwisz przez internet. Po zakończeniu umowy możesz ją przedłużyć. I wybrać inne auto do użytkowania. Sprawdź, jakie samochody używane wynajmiesz w ofercie Automarket.pl.

Tagi:
Wpis powstał: 26 listopada, 2020
 • Facebook