Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Komis samochodowy czy dealer samochodowy – gdzie kupić używane auto

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Z powodu pandemii, a dokładniej rzecz ujmując utrudnionej dostępności części (zwłaszcza tzw. półprzewodników) producenci samochodów wyhamowali z produkcją nowych aut. W rezultacie na dostawę nowego samochodu trzeba czekać miesiącami, a daty odbioru przesuwają się o kolejne tygodnie.

Mało komu odpowiadają odległe terminy i dlatego rynek aut używanych cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jeśli należysz do osób zdecydowanych na auto z drugiej ręki, dobrze przygotuj się do wyboru pojazdu. Przede wszystkim zacznij od znalezienia zaufanego sprzedawcy – być może znajdziesz lepsze rozwiązanie niż komis samochodowy.

Dużo pojazdów znajdziesz właśnie w komisach samochodowych, ale to tu ryzyko trafienia na powypadkowe auto z cofniętym licznikiem i ukrytymi wadami jest największe. Z kolei zakup u autoryzowanego dealera to zazwyczaj wybór ograniczony do konkretnej marki oraz konieczność odwiedzenia kilkunastu salonów, aby znaleźć swoje wymarzone auto.

Czy istnieje dobry sposób na kupno pewnego auta używanego? Tak. Przekonasz się o tym, czytając ten artykuł. A jeśli wolisz od razu zobaczyć sprawdzone używane samochody z możliwością darmowego zwrotu w ciągu 5 dni, kliknij poniższy przycisk.

Komis samochodowy – ukryte wady zakupu w autokomisie

Komisy samochodowe często kuszą szeroką ofertą. Na placu autokomisu może stać np. kilkaset samochodów różnych marek i segmentów. Tego typu miejsc jest w Polsce mnóstwo.

Duży wybór cieszy, ale nie ma nic wspólnego z gwarancją, że dostępne auta są w pełni sprawne i opłaca się je kupić. Niestety, zakup auta w komisie samochodowym to spore ryzyko. Dlaczego? Tłumaczymy w 5 punktach poniżej.

Komisy samochodowe sprzedają auta od prywatnych właścicieli.

Poprzedni właściciele być może nie naprawiali usterek w ASO. Bardziej prawdopodobne, że robili to po kosztach – w warsztatach samochodowych, które używają tanich zamienników zamiast wysokiej jakości części samochodowych oraz nie specjalizują się w konkretnych markach. Prywatny właściciel, przed sprzedażą auta, może chcieć ukryć wady auta, żeby ich nie naprawiać. W ten sposób wydatki spadną na Ciebie, gdy usterka wyjdzie na jaw.

Odpowiedzialność komisu samochodowego po zakupie

Komis samochodowy pośredniczy w transakcji i dysponuje jedynie umową z wcześniejszym właścicielem auta. Zdarza się w nierzetelnych autokomisach, że taka osoba… nie istnieje. Niestety, umowę łatwo sfałszować, a nieuczciwi handlarze często to robią.

Wątpliwa przeszłość aut w komisie samochodowym

Auto w komisie samochodowym może pochodzić z kradzieży lub być obciążone zastawem bankowym po poprzednim właścicielu. W pierwszym przypadku podrobiony będzie numer VIN samochodu, a w drugim po auto może zgłosić się do Ciebie bank!

Na placu komisu samochodowego znajdziesz głównie starsze auta.

Większość aut w komisach to kilkunastoletnie, wysłużone pojazdy. Z badań Instytutu SAMAR wynika, że w 2021 roku średni wiek pochodzących z importu aut używanych to 12 lat i 4 miesiące. Jeśli używany samochód ma kilkanaście lat, i niepewną historię serwisową, to zastanów się czy koszty napraw nie przewyższą ceny zakupu takiego auta.

Prawdziwy koszt zakupu auta w komisie samochodowym

Komisy samochodowe mają niższe ceny niż inni dostawcy aut używanych. Weź jednak pod uwagę, że jeżeli Twój samochód z komisu jest powypadkowy lub ma poważne usterki, to po transakcji Ty zapłacisz za naprawę. Biorąc pod uwagę „renomę”, jaką mają polskie komisy, trzeba mieć dużo szczęścia, żeby kupić w nich sprawdzone, pewne auto.

Niestety, autokomis bardzo często oznacza niepewny zakup. Chyba że mówimy o zaufanym komisie samochodowym z wieloletnią historią oraz setkami zadowolonych klientów. Tych jednak nie ma na polskim rynku zbyt wiele.

Samochód od autoryzowanego dealera – czy na pewno droższy niż w komisie samochodowym?

Możesz też kupić używane auto u autoryzowanego dealera. Sprzedaż samochodów w drugim obiegu to coraz powszechniejsza praktyka wśród markowych salonów. W porównaniu z komisami samochodowymi, autoryzowany dealer wypada dużo korzystniej. Samochody, które tam znajdziesz:

 • mają zaledwie po kilka lat, a często też niski przebieg,
 • mogą być jeszcze na gwarancji od producenta — niektórzy kierowcy po prostu lubią często zmieniać auta,
 • mają pełną dokumentację techniczną, sprawdzony przebieg, są przebadane technicznie przez specjalistów i jest to udokumentowane,
 • wiadomo skąd pochodzą,
 • mają gwarancją salonu — może ona różnić się szczegółami w zależności od marki, ale zwykle obejmuje bezpłatną naprawę wybranych części przez określony czas.

Teraz porównajmy:

 • Czy autoryzowany dealer ma tak szeroką ofertę jak komis samochodowy?
 • Czy cena samochodów od autoryzowanego dealera jest niższa lub taka sama jak w auto komisie?

Nie. Ale to pewniejsza opcja od zakupu auta w komisie samochodowym.

Samochody od dealera są sprawne, a więc jeśli wziąć pod uwagę koszty napraw „niespodziewanych” awarii w autach komisowych, to koniec końców nie są dużo droższe.

Weź też pod uwagę, że nie płacisz za kontrolę techniczną, naprawę usterek i nie tracisz samochodu na skutek czyjegoś zastawu. Masz też gwarancję jakości i legalności takiego pojazdu. Po czasie nie okaże się też, że licznik był kręcony, a auto kradzione, po wypadku lub powodzi.

Krótko mówiąc: oszczędzasz sobie wielu potencjalnych problemów.

Samochód od autoryzowanego dealera, to sprawdzone auto i bezpieczna transakcja, które są warte wyższej ceny.

Więcej o tym, jak bezpiecznie kupić używane auto przeczytasz tutaj.

Gdzie najlepiej kupić pewne auto?

Jeśli lubisz konkretną markę lub nawet masz wybrany model auta, salon autoryzowanego dealera może być idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Wadami tej opcji może być ograniczony wybór oraz konieczność odwiedzenia co najmniej kilku salonów, aby znaleźć ten najlepszy samochód.

Jeśli jednak wolisz zobaczyć dostępne samochody w domowym zaciszu, bez natrętnych handlowców oraz niepotrzebnych kilometrów w korkach, zajrzyj na naszą platformę. Mamy setki samochodów nowych, używanych i po leasingu. To cały czas kilkaset dostępnych od ręki aut wszystkich najważniejszych marek i ze wszystkich segmentów.

Poza tym, każde nasze auto:

 • pochodzi od zaufanego dealera,
 • było serwisowane w ASO,
 • dokładnie sprawdziliśmy pod względem technicznym,
 • ma prawdziwy i udokumentowany przebieg,
 • ma gwarancję producenta lub polisę ubezpieczeniową pokrywającą koszty napraw,
 • ma pełną i prawdziwą historię techniczną,
 • jest bezpieczne pod kątem prawnym — zero niespodzianek w stylu „zastaw na aucie”,
 • ma najwyżej 5 lat,
 • możesz bezpłatnie zwrócić w ciągu 5 dni, bez podania przyczyny.

Co więcej, taki samochód możesz sfinansować u nas na kilka sposobów. Oferujemy:

O tym, jak dopasować finansowanie auta do swoich potrzeb, przeczytasz tutaj.

Wszystkie formalności załatwisz przez Internet. A jeśli chcesz, dostarczymy Ci auto pod Twój dom.

A jeśli samochód nie spełni Twoich oczekiwań, możesz go zwrócić w ciągu 5 dni i przejechaniu nie więcej niż 300 km.

Sprawdź, jakie auta używane i po leasingu znajdziesz na Automarket.pl.

Zobacz przykładowe auta popularne w komisach samochodowych

Tagi:
Wpis powstał: 17 listopada, 2021
 • Facebook