Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Jazda próbna autem. Na co zwrócić uwagę?

W tym tekście zbieramy dla Ciebie komplet informacji o jeździe próbnej. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas testu i jakie zasady Cię obowiązują. Mamy też niespodziankę – wideo z udziałem eksperta Automarket.pl ds. kontroli technicznej aut.

Na końcu artykułu pokażemy Ci, że auto można bez problemu wybrać także bez jazdy testowej. W Automarket.pl to możliwe przy zakupie, wynajmie długoterminowym lub leasingu samochodu przez Internet samochodów używanych.

Tematów do omówienia sporo, więc nie traćmy czasu. Jedziemy!

Czym jest jazda próbna?

Jazda próbna to 30-60 minutowy test auta przed zakupem, wynajmem lub leasingiem. Służy sprawdzeniu, czy samochód nie ma usterek (w przypadku aut używanych) oraz ocenie wrażeń z jazdy i komfortu (tu już mówimy o nowych i używanych pojazdach).

Pewnie nie trzeba Cię przekonywać, że warto zapisać się na jazdę testową. Nic nie kosztuje, a daje poczucie dobrze podjętej decyzji. W  Automarkecie dajemy Ci możliwość bezpośredniego sprawdzenia samochodu przed zawarciem z nami umowy. To możliwe w naszych punktach partnerskich na terenie całego kraju.

Jazda próbna – warunki

Salony samochodowe, dealerzy czy firmy leasingowe mogą kierować się nieco odmiennymi zasadami jazdy próbnej. Zwykle jednak wystarczy zgłoszenie chęci odbycia jazdy oraz umówienie daty i godziny. Na miejscu musisz mieć przy sobie prawo jazdy.

W salonach samochodowych warunkiem koniecznym do odbycia jazdy próbnej może okazać się podpisanie „oświadczenia uczestnika jazdy testowej”. Właściciel auta potwierdzi w ten sposób, że:

 • masz ukończone 18 lat,
 • nie jesteś pod wpływem alkoholu ani innych środków odurzających,
 • stan Twojego zdrowia pozwala na odbycie jazdy,
 • będziesz prowadzić auto bezpiecznie i przestrzegać zasad ruchu drogowego.

Oświadczenie to formalność. Pamiętaj, że gdy sprzedajesz swój samochód, również możesz przygotować taki dokument. Dasz go wtedy do podpisania potencjalnemu nabywcy.

Co musisz wiedzieć przed jazdą próbną?

W Twoim interesie leży, aby dowiedzieć się kilku rzeczy o testowanym aucie. Sprawdź listę z punktami do odhaczenia!

 • Czy auto ma ważne ubezpieczenie OC i AC?

Jeśli auto nie ma ważnego ubezpieczenia, ewentualne szkody powstałe podczas jazdy próbnej pokryjesz Ty. Samo OC może nie wystarczyć, żeby ubezpieczyciel pokrył szkody. Dlatego upewnij się, że auto ma również AC. Najlepiej poproś sprzedawcę o pokazanie ważnej polisy. Jeśli nie ma jej przy sobie, sprawdzisz to na stronie historiapojazdu.gov.pl.

Za szkody spowodowane podczas jazdy próbnej ubezpieczonym autem odpowiada właściciel pojazdu, a ewentualne koszty napraw pokrywa ubezpieczyciel. Od Ciebie może domagać się jedynie zwrotu równowartości utraconych zniżek na polisę za bezkolizyjną jazdę – ustal to zanim wsiądziesz za kółko.

 • Czy samochód jest zarejestrowany?

Jeśli w trakcie jazdy testowej „złapie” Cię kontrola drogowa, za jazdę niezarejestrowanym autem dostaniesz mandat. Jeśli w takim przypadku dojdzie do szkody, ubezpieczyciel może nie pokryć kosztów naprawy. Właściciel auta może od Ciebie wymagać choćby częściowego pokrycia tego wydatku. Kwestię rejestracji też ustalisz na wyżej wspomnianej stronie.

 • Czy sprzedawca ma upoważnienie do dysponowania autem?

To szczególnie ważne, gdy testujesz samochód używany, który nie należy do sprzedawcy. Pamiętaj, że oświadczenie powinien poświadczyć notariusz!

Jeśli sprzedawca robi Ci problemy przy którymś z wymienionych punktów, to dla Ciebie ważny sygnał, że z autem może być coś nie tak – technicznie lub formalnie. Uczciwa transakcja musi przebiegać bez turbulencji od pierwszej do ostatniej chwili!

Ważne! Ponosisz odpowiedzialność za wszelkie wykroczenia podczas jazdy próbnej. Jeśli dostaniesz mandat, np. za przekroczenie prędkości, będziesz musiał go uregulować.

Zasady jazdy testowej

Podczas jazdy próbnej sprawdzisz, czy auto działa bez usterek, czy wygodnie się nim jeździ i dobrze prowadzi. Przed odpaleniem silnika ustal z kierowcą kilka zasad. Dzięki temu lepiej poznasz stan samochodu.

 • Cisza w aucie

Jeśli sprawdzasz samochód używany, uważnie mu się przysłuchuj – stukanie i pisk mogą oznaczać usterki. Dlatego pilnuj, żeby sprzedawca niepotrzebnie Cię nie zagadywał, a radio przetestuj na postoju.

 • Trasa przejazdu

Jedź do centrum miasta i na wyboiste przedmieścia. Przecież swoim autem będziesz jeździć po różnych drogach. Pojazd powinien wszędzie dobrze sobie radzić.

 • Ty kierujesz

Czasem sprzedawca proponuje, że poprowadzi auto. To miłe, ale taka jazda próbna nie ma sensu. Za kierownicę musisz wsiąść Ty, bo jak inaczej stwierdzisz, czy samochodem dobrze Ci się jeździ?

Na co zwrócić uwagę podczas testu?

Gdy ustalisz ze sprzedawcą zasady i siądziesz za kółkiem, zaczynasz najważniejszą część jazdy próbnej. Na te elementy zwróć uwagę w pierwszej kolejności:

 • hamulce (m.in. czy samochód reaguje na wydane naciśnięciem pedału „polecenia”),
 • drzwi (m.in. czy dobrze się domykają bez trzaskania),
 • układ kierowniczy (m.in. czy kierownica lekko „chodzi” i czy auto nie zjeżdża w którąś ze stron, gdy trzymasz kierownicę prosto),
 • silnik (m.in. czy nie wydaje niepokojących dźwięków),
 • skrzynię biegów (m.in. w manualnej skrzyni biegów przekładnia powinna „chodzić” płynnie, a w automatycznej zwróć uwagę, czy przy różnych prędkościach biegi nie przeskakują przy zmianie na wyższy lub redukcji),
 • sprzęgło (m.in. czy jest odpowiednio wyregulowane i w którym punkcie „łapie” bieg),
 • klimatyzację (czy nie „produkuje” brzydkiego zapachu i po jakim czasie zaczyna wypełniać auto ciepłym lub zimnym powietrzem).

Przyjrzyj się też:

 • dynamice jazdy i przyspieszeniu,
 • systemom bezpieczeństwa,
 • pozostałym elementom wyposażenia — oświetleniu wewnątrz auta, sprzętowi grającemu, kontrolkom sygnalizującym usterki.

I bardzo ważne! Oceń, czy czujesz się w aucie komfortowo. Czy fotel jest wygodny, a sama jazda sprawia Ci przyjemność. Czy auto jeździ płynnie nawet na nierównościach. Jeśli tak, prawdopodobnie zawieszenie dobrze spełnia swoją rolę.

Na koniec obejdź samochód dookoła i sprawdź:

 • czy nadwozie ma ślady korozji lub uszkodzeń,
 • czy zewnętrzne oświetlenie jest kompletne,
 • wielkość bagażnika.

Jazda próbna samochodem używanym

Jazda testowa nowym autem polega głównie na ocenie komfortu. W przypadku samochodów używanych kluczowe zadanie to wytropienie mniejszych i większych usterek, o których nie powiedział Ci sprzedawca.

Jeśli obawiasz się, że Twoja wiedza nie jest wystarczająca, by znaleźć wady i  usterki auta lub zwyczajnie nie chcesz się w to „bawić”, zerknij na Automarket.pl. Każdy używany samochód w naszej ofercie przeszedł drobiazgową, 75-punktową inspekcję przeprowadzoną przez specjalistów. Współpracujemy także ze sprawdzonymi dostawcami, którzy – to trzeba przyznać – potrafią utrzymywać auta w dobrym stanie. U nas wybierzesz pewne auto, w świetnym stanie technicznym. Zaoszczędzisz też czas na sprawy przyjemniejsze.

Spójrz, przygotowaliśmy nawet film o tym, jak kupić używane auto, żeby potem nie żałować wyboru. Obejrzyj koniecznie klikając w ten link!

Czy jazda próbna zawsze jest potrzebna?

No właśnie… Czy da się kupić dobry samochód używany bez jazdy próbnej? Według nas można. Skoro dostępne w Automarket.pl samochody tuż przed „wejściem” do oferty przeszły rygorystyczną kontrolę i niezbędne naprawy, to nie masz powodu do obaw.

I jasne, w naszych punktach partnerskich możesz umówić się na jazdę próbną. Ale jeśli zamawiasz samochód online, podstawimy Ci go prosto pod drzwi. Bez wcześniejszego testu.

Czy to oznacza ryzyko? Nie. Bo samochód używany możesz w ciągu 5 dni po prostu zwrócić. Warunkiem jest przejechanie nie więcej niż 300 km.

Można powiedzieć, że po podpisaniu umowy na auto używane zapewniamy Ci najdłuższą na rynku jazdę testową!

Prawdę mówiąc bardzo rzadko zdarza się, żeby ktoś rezygnował z kupionego samochodu. Zobacz pełną ofertę aut używanych dostępnych na Automarket.pl.

Tagi:
Wpis powstał: 12 listopada, 2021
 • Facebook