Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Gdzie kupić używane auto

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Masz kilka możliwości zakupu używanego samochodu.

Bardzo popularny jest import – co roku do Polski trafia około miliona używanych samochodów osobowych, głównie kilkunastoletnich, z Niemiec, Francji i Belgii. Poza tym Internet puchnie od ogłoszeń prywatnych sprzedawców i dealerów samochodów.

Możesz też wynająć samochód online. To najmłodszy ze sposobów, dzięki któremu pozyskasz sprawdzone auto najszybciej nawet bez wychodzenia z domu.

O każdej z metod przeczytasz w naszym poradniku.

Zanim przejdziesz dalej…

W artykule wymieniamy różne rodzaje aut używanych. Poznaj ich definicje:

Auto z importuSamochód kupiony w jednym z zagranicznych komisów. Średnia wieku samochodów importowanych w Polsce to blisko 12 lat. Najczęściej pochodzą one z Niemiec, Holandii, Belgii i Francji. Można znaleźć egzemplarz w dobrym stanie, ale na własną rękę jest to bardzo trudne.
Auto od firmy leasingowejAuto używane, które trafia do ponownej sprzedaży zwykle po 3-4 latach od daty produkcji. Ma udokumentowaną historię napraw i przeglądów. Zarządza nim firma leasingowa, która przestrzega obowiązkowych przeglądów i ewentualnych napraw w autoryzowanych stacjach obsługi.
Auto komisoweKilka lat temu były to auta stojące na placach komisów samochodowych, tzw. autohandli. Obecnie są to najczęściej pojazdy sprzedawane za pośrednictwem popularnych serwisów ogłoszeniowych. Auta komisowe pochodzą z zagranicy lub od właścicieli prywatnych, którzy sprzedali je handlarzom. Największym mankamentem tych pojazdów jest niepewny stan techniczny oraz przebieg.

Kupowanie aut z importu na własną rękę to loteria

W Internecie znajdziesz serwisy do sprawdzenia historii wypadkowej pojazdu kupowanego za granicą. Czy ta wiedza wystarczy Ci do podjęcia decyzji? A co z przebiegiem auta? To wciąż jeden z największych problemów importowanych aut. Z raportu ADAC wynika, że przebieg większości 11-letnich samochodów klasy średniej wynosi aż 20 tys. km rocznie!

Pomimo zaostrzenia w 2019 roku prawa, niektórzy wciąż przekręcają liczniki. Jeśli kupujesz takie auto na własną rękę, nigdy nie masz pewności, czy nie służyło np. jako berlińska taksówka. Możesz oczywiście sprawdzić auto w serwisie. Ale to dodatkowe kilkaset złotych, które pokryjesz z własnej kieszeni.

Pamiętaj też, że do ceny samochodu trzeba dodać koszt podstawowego serwisu „na dobry początek”. Zerknij na przykładowe sprawy, o które (dla świętego spokoju) warto zadbać od razu po zakupie:

 • wymiana paska rozrządu z rolkami i pompą wody,
 • wymiana filtrów i olejów,
 • kontrola klimatyzacji.

To kolejne setki, jeśli nie tysiące złotych!

Do niedawna największą zaletą aut z importu było ich wyposażenie. Właśnie tak: „do niedawna”, bo ten argument jest dziś tylko mitem. W samochodach z polskich salonów znajdziesz często takie samo wyposażenie, jak w autach zza granicy. A ich cena nie jest wcale wyższa.

Zastanów się: czy wobec tego nie lepiej poszukać importowanego auta ze sprawdzonego źródła, czyli firmy która dokładnie je zweryfikuje za Ciebie?

uśmiechnięta kobieta za kierownicą

Ogłoszenia prywatne, czyli kto pierwszy, ten lepszy

Auto możesz też znaleźć w ogłoszeniu prywatnym i kupić je od pierwszego właściciela pojazdu. Często otrzymasz od niego pełną historią serwisową i ubezpieczeniową pojazdu. Niestety, tego rodzaju kompletnych ogłoszeń jest w sieci niewiele i najczęściej bardzo szybko znikają.

To nie jedyny minus. Na auto kupione od prywatnego właściciela nie dostaniesz gwarancji. Nawet zadbany samochód może mieć ukrytą usterkę fabryczną, która „wypłynie” tuż po zakupie. Pamiętaj też, że duża część właścicieli aut w dobrym stanie zostawia je w rozliczeniu przy zakupie nowego pojazdu w autoryzowanym salonie. To niestety mocno ogranicza liczbę atrakcyjnych ofert w ogłoszeniach prywatnych.

Jakie auta używane znajdziesz u dealerów?

Dealerzy sprzedają dziś i nowe i używane samochody. To najczęściej właśnie pojazdy zostawiane w rozliczeniu za nowe auta, o których pisaliśmy przed momentem. Sporo z nich pochodzi z polskiego salonu i były serwisowane w ASO.

U dealerów znajdziesz też samochody po kontraktach leasingowych. Ich wiek to najczęściej 3 lub 4 lata. Od tzw. pojazdów komisowych odróżnia je pełna historia pojazdu, ponieważ były zarządzane przez operatora leasingowego, a tym samym regularnie serwisowane.

Masz więc pewność, że dane auto było na bieżąco naprawiane. Zgodnie z harmonogramem przebiegu jego właściciel wymieniał w nim wszelkie materiały i elementy eksploatacyjne, jak:

 • oleje,
 • filtry,
 • elementy układu hamulcowego, zawieszenia czy napędowego.

Zakup auta u dealera może być dobrym i bezpiecznym wyborem, jeśli jesteś fanem konkretnej marki i myślisz o konkretnym modelu. U dealera kupujesz sprawdzone auto, które poprzedni klient zostawił w rozliczeniu.

Automarket.pl: największy wybór pewnych aut przez Internet

Bogatą ofertę samochodów nowych i używanych znajdziesz na Automarket.pl. Za naszą platformą sprzedaży samochodów stoi Grupa PKO Banku Polskiego, największa instytucja finansowa w kraju.

Automarket.pl to nowa platforma cyfrowa oferująca kilkaset nowych oraz pewnych i sprawdzonych samochodów używanych. Wszystkie pojazdy są objęte minimum 12-miesięczną gwarancją. Jej wyróżnikiem jest też szeroki wybór sposobów finansowania:

Jeśli chcesz wszystkie formalności, od wyboru auta do finalizacji zamówienia, zrealizujesz przez Internet! Na życzenie możemy też dostarczyć wybrane przez Ciebie auto pod Twój dom.

W serwisie znajdziesz auta niemal wszystkich marek i segmentów. Samochody pochodzą od sprawdzonych i wiarygodnych partnerów. Jeśli chodzi o auta używane,  to najczęściej 2-, 3- i 4-letnie samochody, którymi zarządzał operator leasingowy. Dzięki temu masz dostęp do oryginalnej historii serwisowej samochodu i masz gwarancję, że jest w dobrym stanie technicznym.

Sprawdź, jakie auta znajdziesz na Automarket.pl.

Zanim samochody trafiły na naszą platformę, nasi dostawcy sprawdzają je pod kątem awarii. Kupujesz więc pewne auto, na które dajemy minimum roczną gwarancję. Poza tym masz prawo zwrócić auto używane w ciągu pięciu dni i przejechaniu nie więcej niż 300 km od dnia zakupu. Bez podania przyczyny i konsekwencji finansowych. To jedyne takie rozwiązanie na polskim rynku sprzedaży samochodów używanych.

9 rzeczy, które musisz wiedzieć o Automarket.pl

 1. Przed sprzedażą auta są kompleksowo weryfikowane w oparciu o 75 parametrów,
 2. Oprócz weryfikacji w warsztacie auta wyjeżdżają na drogi, żeby sprawdzić, jak działają w praktyce,
 3. Wszystkie pojazdy obejmujemy minimum 12-miesięczną gwarancją,
 4. W ramach gwarancji chronimy: silnik, skrzynię biegów (automatyczną lub manualną) i skrzynkę rozdzielczą,
 5. Jeśli zdecydowałeś się na samochód używany, masz 5 dni i 300 km na rezygnację z umowy. W tym czasie możesz zwrócić auto bez kar finansowych,
 6. Wynajmujesz samochód przez system transakcyjny online. Od wyboru auta do finalizacji zamówienia – cały proces realizujesz przez Internet! Wszystko załatwisz w kilku prostych krokach: określasz sposób finansowania, wybierasz auto, wypełniasz wniosek, wskazujesz miejsce odbioru auta. To wszystko!
 7. Na życzenie auto dostarczymy pod Twój dom (usługa door-to-door),
 8. Dopasowujesz sposób finansowania do swoich potrzeb. Wybór jest szeroki: wynajem długoterminowy, leasing, pożyczka i gotówka,
 9. Otrzymujesz pakiet usług dodatkowych, wyręczających Cię w obsłudze auta.

Tagi:
Wpis powstał: 19 czerwca, 2020
 • Facebook