Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Wideorejestrator samochodowy – najważniejsze informacje

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Kamera do samochodu to gadżet, który cieszy się rosnącą popularnością wśród kierowców. Nic dziwnego, może bowiem pomóc rozwiązać wiele trudnych sytuacji związanych z konfliktem z innym uczestnikiem ruchu, który np. spowodował kolizję i upiera się, że wina leży po Twojej stronie. Przydaje się także jako straszak na potencjalnych złodziei oraz w wielu innych sytuacjach.

Do czego służy wideorejestrator samochodowy?

Kamera do samochodu, nazywana także wideorejestratorem lub rejestratorem samochodowym, to urządzenie służące do nagrywania przemierzanej trasy oraz bieżącego pomiaru prędkości. Zależnie od modelu, wizualnie może przypominać kamerkę internetową lub niewielkich rozmiarów kamerę ręczną, a nawet występować w formie lusterka wstecznego. Urządzenie składa się z dwóch elementów: rejestratora, który nagrywa obraz oraz małego monitora, dzięki któremu kierujący lub pasażer może na bieżąco zerkać, co widzi kamera.

Najlepiej wyposażone kamery samochodowe z nagrywaniem działają również w trakcie postoju samochodu. W ich przypadku urządzenie pozostaje w trybie czuwania, dopóki nie wykryje np. gwałtownego ruchu. Wówczas automatycznie uruchamia nagrywanie, dzięki czemu może zarejestrować np. dewastację zaparkowanego pustego pojazdu. To świetny sposób na zabezpieczenie auta, co może szczególnie przydać się w przypadku nowych samochodów.

Jak działa kamerka samochodowa?

Wideorejestrator samochodowy działa w sposób zbliżony do zwykłej kamery ręcznej. Nagrywa obraz i wysyła go na kartę pamięci, zapisując jako kilkuminutowe filmy. Kierowca nie musi zatem pauzować lub zapisywać rejestrowania, by uzyskać gotowe nagranie – wszystko dzieje się automatycznie, włącznie z „cięciem” zapisywanych filmów na części.

Tym, co odróżnia rejestrator do samochodu od zwykłej kamery, jest fakt, że w przypadku większości modeli, nie przestaje nagrywać i przesyłać nagrań na kartę pamięci po jej zapełnieniu. Stare filmy są nadpisywane przez nowe. To istotna informacja, jeśli bowiem kierowca chce uchronić któryś z plików przed automatycznym skasowaniem, musi go zaznaczyć celem zablokowania. Proces ten jest jednak bardzo prosty i ogranicza się zwykle do maksymalnie kilku kliknięć. Co ciekawe, najlepsze kamery samochodowe samodzielnie blokują filmy z kolizji lub przed usunięciem. Wykorzystują w tym celu czujnik grawitacyjny, który reaguje na nagłe przyspieszenie, zmianę kierunku jazdy czy wzrost siły przeciążenia.

U kogo sprawdzi się kamera do samochodu?

Kamery samochodowe z nagrywaniem będą dobrym wyborem dla wszystkich, którzy chcą podnieść bezpieczeństwo swojego auta i finansów. Po prostu! Sprawdzi się zarówno u właścicieli nowych pojazdów, które pamiętają jeszcze polerkę w salonie, jak i tych o bogatej historii przebytych tras. U kierowców garażujących samochód i parkujących pod chmurką, u jeżdżących dużo oraz często, a także raczej rzadko. Interesuje Cię kupno nowego pojazdu? Odwiedź Automarket.pl i zapoznaj się z naszymi ofertami – mamy ich ponad 1000! Decydując się na wygodnefinansowanie  będziesz korzystać z auta jakby było Twoje. i Kamera samochodowa będzie doskonałym uzupełnieniem do profesjonalnej serwisowej obsługi samochodu, na którą możesz liczyć, wybierając pojazd z pakietem Comfort na naszej platformie..

Nie ma bowiem określonego typu osób, którym przytrafiają się kolizje drogowe, stłuczki, wypadki czy szkody na aucie wyrządzone przez nieznanego sprawcę. Oczywiście – pewne grupy są na nie bardziej narażone, jak kierowcy, którzy często zostawiają samochód na niestrzeżonych parkingach publicznych lub lubią brawurową jazdę, ale i tych najbardziej ostrożnych spotykają nieprzyjemne sytuacje. Wystarczy wizyta w galerii handlowej, by ktoś na parkingu podziemnym źle wymierzył odległość podczas parkowania i przejechał po Twoim zderzaku, nawet tego nie czując.

Wystarczy spojrzeć na najczęstsze sytuacje, w których przydają się nagrania z rejestratora jazdy (i działającego podczas postoju):

 • Kolizja, stłuczka, wypadek drogowy – rejestrator ułatwi określenie sprawcy, szczególnie kamera samochodowa przód-tył, która nagrywa trasę z obu stron. Film może przydać się zarówno na miejscu zdarzenia, by sprawca zgodził się na ugodowe spisanie oświadczenia, jak i podczas ustalania odpowiedzialności przez drogówkę lub sąd.
 • Zostanie przypadkowym świadkiem niebezpiecznej sytuacji – policja bardzo często zwraca się w sieci o pomoc w ujęciu np. pirata drogowego. Funkcjonariusze proszą kierowców, którzy mogli jechać daną trasą w określonym przedziale czasowym, o przejrzenie swoich nagrań z kamerki samochodowej. I niejednokrotnie zdarza się, że ktoś całkowicie przypadkiem zostaje ważnym świadkiem zdarzenia właśnie dzięki zarejestrowaniu uciekającego przestępcy, szarżującego pijanego kierowcy czy pieszego, który wtargnął pod koła innego pojazdu.
 • Próba włamania się do auta lub jego zdewastowania – jak wspomnieliśmy w poprzednich akapitach, rejestrator do samochodu może skutecznie odstraszyć potencjalnego złodzieja lub osobę, która planuje zdewastować Twój samochód.
 • Włamanie się do auta lub jego dewastacja – najlepsza kamera samochodowa nie tylko uruchomi się automatycznie, gdy ktoś złamie zabezpieczenia w aucie lub zacznie je uszkadzać, ale także przekaże obraz na żywo z tego zdarzenia. Zadziała to wówczas jak monitoring domowy; kierowca będzie mógł patrzeć np. na smartfonie, co aktualnie robi przestępca i tym samym lepiej opisać sytuację policji, wskazując od razu jego opis.
 • Kradzież samochodu – kierowca, który zainwestuje w kamerę do samochodu przekazującą obraz live na jego telefon, może zyskać dostęp do przynajmniej części trasy przebytej przez złodzieja jego samochodu. A nawet wizerunku, jeśli przestępca zachowa się wyjątkowo nieostrożnie! Niektóre modele wideorejestratorów samochodowych są tak dyskretne, że mogą zostać wykryte przez złodzieja dopiero po dłuższej chwili.
 • Uszkodzenie zaparkowanego pojazdu przez nieznanego sprawcę – ucieczka przez sprawcę po szkodzie parkingowej, szczególnie na parkingach niestrzeżonych, jest niestety częstym problemem. Co więcej, ta może być nawet niezamierzona, bo nieraz bywa tak, że odpowiedzialny za szkodę zwyczajnie nie czuje momentu otarcia się o inne auto. Wideorejestrator samochodowy pomoże w takiej sytuacji w ustaleniu sprawcy.

Jaka kamera samochodowa będzie najlepsza?

Najlepsza kamera samochodowa to oczywiście ta idealnie dopasowana do potrzeb konkretnego użytkownika. Są jednak takie funkcje lub parametry, które powinien mieć każdy model, by mógł zostać nazwany naprawdę dobrze wyposażonym i porządnie chroniącym finanse właściciela auta. A zatem – jaka kamera samochodowa jest godna uwagi?

Profesjonalne kamery samochodowe: najlepsze parametry

Podstawą wyboru kamerki samochodowej jest zwrócenie uwagi na rozdzielczość rejestrowanego obrazu. Im wyższa, tym lepszej jakości nagrania można się spodziewać, a zatem jego wyższej szczegółowości. Bardzo niska jakość może utrudnić np. odczytanie numerów tablic rejestracyjnych szybko jadącego auta sprawcy zdarzenia. Absolutnym minimum jest jakość HD (720 p, 1280 × 720 px), warto jednak skłaniać się ku Full HD bądź 4K. Na co jeszcze zwracać uwagę?

 • Pojemność pamięci – w dużej mierze związana z rozdzielczością filmów. Im wyższa ich jakość, tym większa waga pliku, co przekłada się na konieczność wyboru kamery samochodowej i jak największej pamięci wewnętrznej. Niektóre modele umożliwiają osadzenie w nich zewnętrznej karty pamięci, a tym samym jej rozszerzenie.
 • Wybór długości zapisywanych filmów – w wielu modelach rejestratorów samochodowych właściciel może określić w ustawieniach, na jakiej długości fragmenty ma być dzielony zapisywany obraz (np. 5 lub 15 minut).
 • Kąt nagrywania – im szerszy, tym większa (również szersza) przestrzeń zostanie uchwycona przez obiektyw. Za minimum uznaje się 120 stopni, a wartość może sięgać i 180 stopni. Warto skłaniać się ku szerszemu kątowi nagrywania, by kamera do nagrywania jazdy „widziała” oba pasy drogi czy nawet uchwyciła pobocze bądź chodnik.
 • Praca w trybie bezprzewodowym – podstawowe kamerki samochodowe wymagają ciągłego podpięcia do zasilania, działają zatem „na kabel”. Nowsze modele są jednak wyposażone w ładowalny akumulator, mogą więc pracować bezprzewodowo, co ułatwia ich montaż, ale wymaga pamiętania o regularnym ładowaniu baterii.
 • Pojemność baterii w modelach bezprzewodowych – im wyższa, tym dłużej Twoja kamera samochodowa będzie pracować na jednym ładowaniu.
 • Wyposażenie w GPS – dzięki niemu kamerka samochodowa będzie nie tylko nagrywała trasę, ale także zapisywała informację o lokalizacji auta w danym momencie czy prędkości jazdy. Ta druga może dodatkowo pomóc rozwiązać konflikt z drugim uczestnikiem ewentualnej stłuczki.
 • Dobra kamerka do samochodu: najważniejsze funkcje

Poza danymi technicznymi warto wczytać się również w funkcje kamery samochodowej. To właśnie one w ogromnej mierze zdradzają jej możliwości. Szczególnie godne uwagi są:

 • Automatyczna blokada nadpisywania filmów ze szkody – najlepsza kamera samochodowa zablokuje usunięcie nagrania ze stłuczki, kolizji, wypadku czy włamania do pojazdu. Wystarczy, że wyczuje uderzenie w auto czy nagłą zmianę prędkości lub kierunku jazdy.
 • Nagrywanie nocne – tryb nocny zapewnia wizję po zmroku na źle oświetlonym terenie.
 • Czujnik ruchu – dzięki niemu rejestrator samochodowy włącza się automatycznie po tym, jak samochód zacznie jechać.
 • Stabilizacja obrazu – czyli opcja redukcji wstrząsów, dzięki której film będzie bardziej wyraźny; to niewątpliwie przydatna funkcja na polskich drogach.
 • Tryb parkingowy – to właśnie on gwarantuje przechodzenie kamerki samochodowej z trybu czuwania w nagrywanie, gdy z zaparkowanym pojazdem będzie się działo coś podejrzanego.
 • Mikrofon – profesjonalne kamery samochodowe miewają wbudowany mikrofon, dzięki któremu możliwe jest nagrywanie nie tylko obrazu, ale także dźwięku.
 • Łączność Bluetooth/Wi-Fi – dzięki tej funkcji rejestrator samochodowy będzie mógł przesyłać obraz na inne urządzenie, np. smartfon.

Gdzie zamontować kamerkę samochodową?

Wybór właściwego miejsca na montaż kamery samochodowej nie tylko zapewni najlepszą wizję obiektywowi, ale także odpowiednie bezpieczeństwo jazdy. Źle osadzony rejestrator może zmniejszyć pole widzenia kierowcy, a tym samym pogorszyć jego czas reakcji.

Najlepszym miejscem na kamerkę do samochodu są okolice lusterka wstecznego, stąd też duża popularność modeli osadzonych dosłownie w lusterku. Pozwala wykorzystać całą szerokość kąta widzenia rejestratora, urządzenie nie zasłania kierowcy widoku na drogę, a przy okazji jest w zasięgu ręki. Dzięki temu kierujący może szybko zareagować w razie konieczności ręcznego zablokowania któregoś nagrania przed nadpisaniem.

Warto mieć przy tym na uwadze, że nawet lusterko wsteczne może ograniczać kierowcy pole widzenia, gdy ten ma źle wyregulowaną wysokość siedziska. Sprawdź zatem również nasz krótki poradnik dotyczący ustawienia fotela kierowcy – Jak ustawić fotel kierowcy, by prowadzić bezpiecznie? – który pomoże Ci wyregulować go tak, by zarówno wideorejestrator samochodowy był dobrze widoczny, jak i droga.

Czy warto korzystać z rejestratora jazdy? Zdecydowanie tak! Nawet jeśli dotychczas nie przydarzyła Ci się w trasie lub na parkingu żadna przykra sytuacja, to warto żyć zgodnie z zasadą „przezorny zawsze ubezpieczony”. Nigdy nie wiesz, kiedy trafisz na pirata drogowego, złodzieja czy po prostu zazdrosnego o idealny stan lakieru Twojego nowego auta. Sprawdź ofertę nowych pojazdów, na które będziesz mógł sobie pozwolić dzięki atrakcyjnemu finansowaniu z Automarket – i dobierz do niego idealną kamerkę samochodową!

Tagi:
Wpis powstał: 4 maja, 2022
 • Facebook