Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Tempomat – jak włączyć tempomat aktywny i czy ogranicza spalanie?

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Tempomat to w teorii rozwiązanie idealne: zapewnia wygodę, poprawia bezpieczeństwo i zmniejsza zużycie paliwa. Sprawdzamy, czy tak jest w praktyce.

Jeśli nie wiesz nic o tempomacie to naszym poradnikiem uzupełnisz najważniejsze informacje. A jeżeli akurat szukasz samochodu z takim rozwiązaniem, poniżej znajdziesz link do ofert, które Cię zainteresują.

Kilkaset samochodów z tempomatem w Automarket.pl.

Co to jest tempomat?

Producenci coraz częściej wyposażają samochody w tempomaty. To rozwiązanie znajdziesz w aż 46% aut w ofercie leasingu PKO, wynajmu długoterminowego lub auto w pożyczce na platformie Automarket.pl. A będzie ich z pewnością coraz więcej, więc tym bardziej przeczytaj, do czego przydaje się i jak działa tempomat.

Najprostsza definicja tempomatu: urządzenie, które automatycznie utrzymuje ustawioną przez kierowcę prędkość pojazdu.

Jego historia sięga 1945 r. i ma początek w Stanach Zjednoczonych. Jazda w stałym tempie po „niekończących” się amerykańskich drogach miała obniżyć spalanie i pomóc kierowcom oszczędzać na paliwie. Pomysł okazał się trafiony i nie przez przypadek tempomaty z czasem zaczęły rosnąć w siłę. Początkowo jako element wyposażenia wyłącznie luksusowych samochodów, a obecnie także niższych segmentów.

Jak działa tempomat?

Tempomat łączy się z układem napędowym za pomocą samochodowego systemu elektronicznego. Dzięki niemu utrzymasz stałą prędkość bez wciskania pedału gazu.

Kiedy to się sprawdza? Przede wszystkim w trasie.

Wyobraź sobie, że jedziesz po autostradzie, ruch jest mały, a Ty chcesz mieć pewność, że nie przekroczysz prędkości. Ustawiasz tempomat np. na 140 km/h i puszczasz gaz. Dopóki nie zahamujesz, auto nie zwolni i nie przyspieszy – na płaskiej drodze, na podjeździe lub zjeździe z wzniesienia.

Pamiętaj. Tempomat działa w zakresie określonych prędkości – zazwyczaj między 30 a 200 km/h.

Ty decydujesz, czy użyjesz tempomatu (to opcja, a nie obowiązek). Jak go włączyć? Nic prostszego:

  • rozpędź auto do pożądanej prędkości,
  • wciśnij przycisk tempomatu (zazwyczaj znajdziesz go na kierownicy).
Hyundai i30 1.4 Benzyna 100KM, Classic Plus. Przyciski do sterowania tempomatem producent umieścił po prawej stronie kierownicy (to standardowe rozwiązanie)

Nowoczesne tempomaty zapamiętują ostatnią prędkość pojazdu, dzięki czemu przy ponownej aktywacji szybko powrócisz do poprzedniej szybkości.

To przydatna funkcja na autostradzie, gdy musisz nagle zwolnić, bo np. przed Tobą wyprzedzają się TIR-y lub na krótkim odcinku jezdnia zwęża się do jednego pasa.

Włączenie tempomatu nie oznacza, że cały czas musisz jechać wybraną prędkością.

Na włączonym tempomacie szybkością samochodu sterujesz przyciskami +/- na kierownicy (zazwyczaj masz je pod prawym kciukiem). Jeśli wciśniesz pedał hamulca, wyłączysz tempomat, a dodając gazu pojedziesz szybciej (gdy puścisz pedał przyspieszenia, auto wróci do prędkości ustalonej dla tempomatu).

Tempomat aktywny — jak działa?

Powyżej opisaliśmy standardowy tempomat. Jego aktywna wersja (inaczej adaptacyjna, w skrócie ACC) daje Ci jeszcze większą wygodę. Oprócz utrzymywania stałej prędkości podczas jazdy, tempomat adaptacyjny dostosowuje ją do zmieniających się okoliczności na drodze. Czyli zwolni lub przyspieszy auto bez angażowania w to Ciebie.

Niektóre tempomaty aktywne mają wbudowany ogranicznik prędkości. Dzięki temu samochód — gdy z pomocą radaru wykryje jadące przed nim auto — zwolni, żeby dla bezpieczeństwa zachować odpowiedni dystans.

Tempomat aktywny znajdziesz głównie w samochodach z automatyczną skrzynią biegów.

Tempomat z ogranicznikiem prędkości znajdziesz np. w Citroenie C4 z 2021 roku

Korzystanie z tempomatu brzmi jak prawdziwa wygoda. Ale czy to rozwiązanie jest dla każdego? Poznaj wady i zalety, które przedstawiamy poniżej.

Zalety i wady tempomatu

Naszym zdaniem tempomat ma więcej zalet, ale parę minusów też się znajdzie. Zebraliśmy je w tabeli poniżej.

Zalety tempomatuWady tempomatu
• świetnie sprawdza się w dłuższej trasie (niezastąpiony na autostradzie)
• pozwala skupić się na obserwowaniu drogi i jej otoczenia – poprawia bezpieczeństwo jazdy
• dzięki eliminacji wahań prędkości pozytywnie wpływa na spalanie
• zmniejsza ryzyko otrzymania mandatu – nie złamiesz przepisów, jeśli ustawisz prędkość zgodną z ograniczeniem
• nie sprawdza się w mieście w związku z koniecznością częstego hamowania i niskimi nieraz prędkościami
• „usypia” czujność niektórych kierowców

W tym kontekście jeszcze jedna sprawa: w polskich warunkach używanie tempomatu potrafi być uciążliwe nawet na autostradzie. To jednak nie wina technologii, lecz… naszych nawyków. Przy sporym ruchu i bardzo różnych prędkościach poszczególnych aut możesz dojść do wniosku, że ze stałą prędkością jesteś w stanie pokonać tylko krótkie odcinki. Wtedy używanie tempomatu nie ma sensu.

Czy jazda z włączonym tempomatem jest ekonomiczna?

Ekonomiczną jazdę wymieniliśmy wśród zalet, ale część kierowców uważa, że tempomat nie poprawia spalania. Nie ignorujemy ich zdania, ale większość testów pokazuje, że dzięki tej technologii dasz radę zmniejszyć zużycie paliwa aż o 10%.

Wszystko zależy od tego, jak i gdzie korzystasz z samochodu.

Zobacz, z tempomatem na długich trasach nie naciskasz często pedału gazu, więc auto pali mniej. Stała prędkość na długim, płaskim odcinku to oszczędność paliwa. Dlatego tempomat tak dobrze sprawdza się na autostradach.

Pojawia się pytanie: czy jakiś tempomat zapewni Ci oszczędność paliwa niezależnie od drogi? Tak, tempomat aktywny.

Samochody z tempomatem w ofercie Automarket.pl

Aby wybrać auta z tempomatem na Automarket.pl, z menu po lewej stronie wybierz „Wyposażenie”, a na krótkiej liście zaznacz odpowiednią pozycję.

Możesz też po prostu kliknąć tutaj by od razu zobaczyć kilkaset wyposażonych w tempomat samochodów. Wybór jest naprawdę szeroki.

Tagi:
Wpis powstał: 30 kwietnia, 2021
  • Facebook