Udostępnij

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

  • Artykuły pisane przez ekspertów

  • Nowe samochody i promocje

  • Nowości na naszej platformie

Filtr paliwa, zgodnie ze swoją nazwą, usuwa z paliwa zanieczyszczenia, które mogłyby wpływać negatywnie na cały układ paliwowy. Co szczególnie warto wiedzieć o tym elemencie oraz jego wymianie?

Filtr paliwa – co to takiego?

Filtr paliwa w samochodzie jest odpowiedzialny za to, aby paliwo pozostawało wolne od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Zatrzymuje on stałe zanieczyszczenia takie jak cząstki metali, rdza czy piasek i pochłania cząsteczki żywiczne z oleju napędowego. Element ten ma też duży wpływ na wytrzymałość całego układu wtryskowego. Zanieczyszczenia wyłapywane są nie tylko podczas jazdy, ale i podczas postoju w korku.

Co ile wymiana filtra paliwa?

Regularna wymiana filtra paliwa jest bardzo ważna – wielu właścicieli samochodów wciąż jednak o niej zapomina. Jeżeli filtr ulegnie „zapchaniu”, możesz zauważyć takie objawy jak:

  1. zwiększone zużycie paliwa i zakłócenia w działaniu silnika – m.in. mniejsza wydajność i płynność pracy;
  2. większe spalanie oleju napędowego czy benzyny;
  3. dym wydobywający się z rury wydechowej;
  4. nietypowe odgłosy słyszane podczas jazdy.

Niewymieniany filtr paliwa może doprowadzić do zapowietrzenia układu paliwowego, uszkodzenia tłoków czy wtryskiwaczy, a nawet do rdzewienia silnika. Jak często wymieniać filtr paliwa w samochodzie? Zazwyczaj zaleca się to co 30-60 tysięcy przejechanych kilometrów – najlepiej jednak sugerować się konkretnym modelem samochodu i zaleceniami jego producenta. Przykładowo, w samochodach japońskich filtr paliwa można wymieniać nawet po 120 tysiącach kilometrów. W przypadku pojazdów wyposażonych w nowoczesny układ wtryskowy lub turbosprężarkę warto wymieniać filtr raz do roku. Samochody
z instalacją LPG także wymagają częstszej wymiany tego elementu – nawet dwa razy częściej niż zalecają producenci. Dzięki temu można zapobiec niechcianym awariom i związanym z nimi wydatkom.

Jeśli planujesz zmianę samochodu na model z innym silnikiem niż dotychczas, możesz upewnić się co do jego spalania, czytając artykuł: „Diesel czy benzyna – porównanie spalania popularnych modeli”.

Najlepszy moment w roku na wymianę filtra to koniec lata i początek jesieni. Właśnie w tym okresie zaczynają panować warunki, które sprzyjają odkładaniu się wody oraz zanieczyszczeń we wnętrzu filtra – m.in. pierwsze lekkie przymrozki.

Jak wymienić filtr paliwa?

Wymianę filtra paliwa można zlecić mechanikowi lub zająć się nią osobiście – zwłaszcza jeśli mamy możliwość skorzystania z kanału. Warto jednak pamiętać, że nieumiejętne samodzielne działania mogą skutkować uszkodzeniem części układu paliwowego.

Co należy zrobić w celu samodzielnej wymiany filtra paliwowego?

  1. zacisnąć gumowe przewody paliwa;
  2. odkręcić metalowe obejmy;
  3. zdjąć filtr i wymienić go na nowy;
  4. wykonać dalsze etapy w odwrotnej kolejności.

Niezwykle ważne jest prawidłowe podpięcie przewodów paliwowych – tak, aby nie miały miejsca żadne wycieki. Filtr powinien zostać umieszczony zgodnie
z kierunkiem przepływu paliwa. W przypadku starszych aut z silnikiem diesel trzeba też odpowietrzyć układ paliwowy. Po wymianie należy z kolei pamiętać
o odpowiednim odpowietrzeniu silnika. W tym celu niezbędne jest przekręcenie kluczyka w stacyjce do pozycji zapłonu – elektryczna pompa paliwa napełnia wówczas układ paliwem. Wymiana filtra paliwa u mechanika to lepszy wybór szczególnie w sytuacji, gdy element znajduje się w trudno dostępnym miejscu, a jego wymiana wymaga użycia specjalistycznych przyrządów.

Filtr paliwa – koszt

Filtr paliwa – cena tego elementu może różnić się w zależności od konkretnego modelu samochodu. Może to być zarówno 30, jak i 200 złotych – znaczenie ma również fakt, czy decydujesz się na tańszy zamiennik, czy na produkt oryginalny. Średni koszt wymiany filtra paliwa w warsztacie samochodowym jest z kolei znacznie niższy niż w przypadku innych elementów. Na cenę tę ma wpływ m.in.:

  • model pojazdu;
  • typ silnika;
  • rodzaj samego filtra.

Zazwyczaj jest to wydatek rzędu 70-120 złotych. Jeśli zdecydowałeś się na leasing samochodu lub wynajem długoterminowy samochodów, miesięczna rata lub opłata abonamentowa może obejmować już wymianę filtra paliwa. W ramach oferty Automarket można bowiem dobrać pakiet Comfort zawierający obsługę serwisową – w tym właśnie wymianę tego elementu. Wówczas nie musisz martwić się koniecznością samodzielnej wymiany.

Niewymieniany filtr paliwa traci swoje właściwości – nie może więc dłużej chronić silnika przed zanieczyszczeniami. Dbając o ten element w swoim samochodzie, możesz cieszyć się niezawodną pracą układu paliwowego i sporo oszczędzić na tankowaniu!

Wpis powstał:

27 listopada, 2023