Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Auta hybrydowe – zalety, ciekawostki, przykładowe modele

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Na drogach widać coraz więcej aut hybrydowych. To dobra alternatywa dla samochodów z silnikiem diesla czy benzynowym. Mniej palą, są ekologiczne, a ich utrzymanie nie zrujnuje Twojego budżetu. Jak wyjaśniamy w niniejszym tekście, nie musisz nawet kupować hybrydy, żeby nią jeździć! W jaki sposób? Dowiesz się z dalszej części naszego wpisu.

Czym są auta hybrydowe?

Samochody hybrydowe napędzają dwa silniki – spalinowy (benzynowy lub diesel) i elektryczny. Nie każda hybryda działa tak samo, bo istnieje kilka rodzajów takiego napędu.

Mikrohybryda (micro hybrid)

W tym przypadku silnik elektryczny nie napędza samochodu, tylko zastępuje alternator i rozrusznik. Może brać udział we włączaniu silnika spalinowego, a w czasie jazdy działa jak generator prądu. Silnik elektryczny w mikrohybrydzie odzyskuje też energię, kiedy zwalniasz i hamujesz. Wytworzony w ten sposób prąd ładuje akumulator.

Miękka hybryda (mild hybrid – MHEV)

To bardziej skomplikowany mechanizm, choć i w tym przypadku silnik elektryczny nie napędza auta. Miękka hybryda wspiera działanie silnika spalinowego, przekazując mu swoją moc. Dzięki temu silnik spalinowy może być mniejszy i mniej pali. Z kolei silnik elektryczny odzyskuje energię, kiedy hamujesz – ładuje w ten sposób akumulator.

Hybryda szeregowa

Działanie hybrydy szeregowej polega na wykorzystywaniu silnika elektrycznego jako źródła napędu pojazdu oraz silnika spalinowego wyłącznie w roli agregatu prądotwórczego. Gdy poziom naładowania baterii spadnie poniżej określonego poziomu, silnik spalinowy automatycznie włącza się w celu uzupełnienia energii elektrycznej w akumulatorach, co pozwala na zwiększenie zasięgu pojazdu. Jednostka spalinowa pełni więc rolę tak zwanego range extendera.

Klasyczna hybryda (HEV)

O klasycznej hybrydzie mówimy w sytuacji, w której silnik spalinowy i silnik elektryczny mogą działać niezależnie lub razem, w zależności od potrzeb i warunków jazdy. Silnik spalinowy może napędzać samochód, ładować baterie lub pracować razem ze silnikiem elektrycznym w celu zwiększenia mocy i osiągów pojazdu. Silnik elektryczny może działać samodzielnie przy niskich prędkościach lub współpracować z silnikiem spalinowym, aby zwiększyć efektywność paliwową i zmniejszyć emisję spalin.

Hybryda plug-in (PHEV)

Ten rodzaj auta hybrydowego można ładować ze zwykłego gniazdka w garażu albo na stacji szybkiego ładowania. Możliwość doładowania akumulatorów niezależnie od pracy jednostki napędowej jest więc zasadniczą różnicą pomiędzy hybrydą plug-in a klasycznym napędem hybrydowym. Jeśli pokonujesz małe odległości, właściwie nie musisz włączać silnika spalinowego między jednym a drugim ładowaniem.

Ważne! Hybryda plug-in nie jest w pełni elektryczna, dlatego nie przysługują jej zielone tablice rejestracyjne. Takie tablice spotkasz tylko w pojazdach, których się nie tankuje.

Historia aut hybrydowych

Wydaje się, że auta hybrydowe to współczesny wynalazek, ale próby stworzenia takiego pojazdu inżynierowie podejmowali dawno temu.

Bardzo dawno temu…

Pierwszą w historii hybrydą było Lohner-Porsche Mixte Hybrid z 1900 roku! W tym aucie silnik spalinowy produkował prąd dla silników elektrycznych napędzających koła.

Przez lata wielu producentów samochodów próbowało rozwijać technologię hybrydową. Jednak pierwsze masowo produkowane auto z takim napędem wyjechało na ulice dopiero w 1997 roku. Była nim Toyota Prius. Dziś prawie każda marka ma w swojej ofercie modele hybrydowe, ale liderem w tej klasie nadal pozostaje Toyota.

Jak jeździ się samochodem hybrydowym?

Auto hybrydowe z oznaczeniem takiego typu napędu

Auta hybrydowe prowadzi się prawie tak samo jak benzynowe i diesle. Gdy wsiądziesz do hybrydy, pamiętaj, że gaz i hamulec reagują trochę inaczej. Szybko jednak wyczujesz, jak umiejętnie z nich korzystać. Poza miękkimi hybrydami oraz mikrohybrydami, wszystkie auta z napędem wspomaganym elektrycznie są wyposażone w automatyczne skrzynie biegów. Najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w hybrydach jest skrzynia e-CVT, której działanie opisaliśmy z innym artykule na naszym blogu.

Spalanie w hybrydzie

W samochodzie hybrydowym silnik spalinowy zużywa mniej energii, niż w przypadku auta ze zwykłym napędem. Dzięki wsparciu silnika elektrycznego hybryda mniej pali, ale musisz pamiętać o odpowiedniej technice jazdy. Kiedy jednak wyczujesz, jak obchodzić się z pedałem gazu i hamulca w takim aucie, Twój portfel szybko odetchnie z ulgą! Oszczędności potrafią być olbrzymie.

Zresztą spójrz na tabelę. Tak wygląda porównanie spalania na przykładzie hybrydowej Toyoty Auris i tej ze zwykłym napędem.

Spalanie w mieścieSpalanie w trasie
Toyota Auris 1.6/132 KM 7,9 l/100 km4,8 l/100 km
Toyota Auris Hybrid 1.8/136 KM3,5 l/100 km3,4 l/100 km
Źródło: Autofakty.pl

Oszczędności odczujesz także w czasie eksploatacji i wymiany części. Większość hybryd nie jest wyposażona w takie części, jak:

 • klasyczne sprzęgło,
 • pasy napędowe,
 • alternator,
 • w przypadku wielu aut również turbosprężarka.

W autach spalinowych właśnie te części często wymagają naprawy lub wymiany.

Baterie w samochodzie hybrydowym

Baterie w hybrydzie najczęściej ładują się automatycznie. Dzieje się tak w czasie odzyskiwania energii, gdy zwalniasz i hamujesz lub w trakcie pracy silnika spalinowego. W przypadku hybrydy typu plug-in baterię naładujesz z domowego gniazdka.

W samochodach hybrydowych znajdziesz dwa typy akumulatorów:

 • niklowo-metalowo-wodorkowe,
 • litowo-jonowe.

Baterie litowo-jonowe zasilają również telefony i laptopy, ale te samochodowe są oczywiście większe i trwalsze.

Kierowcy często obawiają się żywotności baterii w autach hybrydowych. Niepotrzebnie – wystarczają na bardzo długo. Standardowa bateria w hybrydzie bez przeszkód pracuje 10 – 15 lat, a producenci udzielają na nie gwarancji.

Warto wiedzieć! Najstarsze Toyoty Prius często nadal pracują na fabrycznych akumulatorach.

Powyższe problemy Cię nie dotyczą, jeśli korzystasz z auta w wynajmie długoterminowym.  O stan akumulatorów dba wówczas firma leasingowa. Zaraz dowiesz się o tym więcej.

Jak sfinansować auto hybrydowe?

Samochody hybrydowe często kosztują więcej od benzynowych i diesli ze względu na bardziej skomplikowaną konstrukcję. Nie musisz jednak kupować auta hybrydowego, żeby nim jeździć. Możesz korzystać z takiego samochodu w wynajmie długoterminowym.

Jak to działa? Zobacz na przykładzie naszej platformy Automarket.pl.

Auto wynajmujesz w całości przez Internet:

 1. Wybierasz model, który Cię interesuje.
 2. Ustalasz wysokość opłaty na start lub z niej rezygnujesz.
 3. Określasz czas trwania umowy (od 12 do 48 miesięcy).
 4. Wybierasz pakiet serwisowy – Basic (podstawowy) lub Comfort (rozszerzony).
 5. Auto hybrydowe zamawiasz pod swój dom.
 6. W trakcie trwania umowy samochód należy do firmy leasingowej, Ty nim po prostu jeździsz.
 7. Po wygaśnięciu umowy zwracasz samochód i wybierasz kolejny samochód – hybrydowy lub nie.

Kwota miesięcznej opłaty za hybrydę w wynajmie długoterminowym jest stała przez cały czas trwania umowy. Łatwo obliczysz wszystkie koszty eksploatacji samochodu, co nie jest możliwe w przypadku zakupu auta używanego. W cenie masz ubezpieczenie (AC, OC i NNW).

Ważne! Jeśli jesteś przedsiębiorcą wydatki na wynajem auta możesz wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Wtedy opłata miesięczna będzie niższa.

Jeżeli natomiast preferujesz leasing samochodu, również znajdziesz ofertę dla siebie na platformie Automarket.pl. Zobacz auta hybrydowe dostępne w leasingu na naszej stronie.

Modele hybrydowe w ofercie Automarket.pl

Na platformie Automarket.pl znajdziesz szeroki wybór samochodów hybrydowych zarówno nowych, jak i używanych. W ofercie dostępne są najpopularniejsze marki, które oferują modele z nowoczesnymi i oszczędnymi jednostkami hybrydowymi. Dzięki hybrydowym układom napędowym samochody oferują wysoką wydajność i niskie zużycie paliwa, co pozwala na zmniejszenie emisji spalin i oszczędności w użytkowaniu.

Przykładowe hybrydy z ratą do 1500, 2000 i 3000 zł

Mniej niż 1500 zł miesięcznie wystarczy, aby korzystać z nowoczesnej hybrydy z oferty Automarket.pl. Zobacz nasze propozycje modeli i wybierz ofertę dla siebie!

Przykładowe modele hybrydowe do 1500 zł

Hybrydowa Toyota Corolla z oferty Automarket.pl
 • Toyota Corolla
 • Toyota Yaris
 • Suzuki Swift
 • Fiat 500

Przykładowe modele hybrydowe do 2000 zł

 • Kia Niro
 • Hyundai i30
 • Toyota Auris
 • Toyota C-HR

Przykładowe modele hybrydowe do 3000 zł

 • Kia Sportage
 • MINI Countryman
 • Toyota Camry
 • Nissan Qashqai

Możesz wybrać spośród wielu modeli hybrydowych, które odpowiadają Twoim potrzebom i preferencjom. Niezależnie od tego, czy szukasz miejskiego auta hybrydowego, czy luksusowego SUV-a z hybrydowym napędem, na pewno znajdziesz coś dla siebie. Nie czekaj dłużej i przejdź na Automarket.pl, aby poznać pełną ofertę nowych samochodów hybrydowych dostępnych od ręki oraz sprawdzonych aut używanych! Co więcej, na majówkę przygotowaliśmy specjalną promocję, dzięki której sfinansujesz auto hybrydowe na jeszcze lepszych warunkach.

Majówka z napędem hybrydowym promocja automarket.pl
Wpis powstał: 24 kwietnia, 2023
 • Facebook