Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Auto na abonament – kompendium wiedzy na temat wynajmu długoterminowego

Leasing dla firm, leasing konsumencki i kredyt bankowy to niejedyne dostępne opcje finansowania nowego lub używanego pojazdu. Jest jeszcze jedno, wyjątkowo ciekawe rozwiązanie – bo skorzystanie z niego nie wpływa na zdolność kredytową zainteresowanego. Chodzi o samochód na abonament, czyli wynajem długoterminowy auta w zamian za miesięczną stałą ratę. Czym różni się to finansowanie od leasingu i kredytu? Czy warto zdecydować się na auto na abonament? Jak to właściwie działa? Odpowiadamy!

Auto na abonament – o co w tym chodzi?

Samochód na abonament to możliwość długoterminowego wynajmu auta – od 12. do nawet 48. miesięcy. Gdy zdecydujesz się na takie rozwiązanie, nie stajesz się właścicielem pojazdu, użytkując przy tym auto jak swoje. Parkujesz je zatem we własnym garażu czy pod swoim blokiem, jeździsz nim do pracy, na zakupy i wakacje. Nie musisz przy tym spłacać całości jego wartości, jak w przypadku kredytu bankowego. Po prostu co miesiąc płacisz równą ratę, tak, jak przy abonamencie na internet czy za dostęp do platformy streamingowej.

Co więcej, uzyskujesz dostęp do szeregu korzyści, takich jak np. usługi serwisowe czy pełen pakiet ubezpieczeń – oczywiście zależnie od wybranej oferty. Przy najlepszych propozycjach, np. przy pakiecie usług Comfort w ramach oferty aut na abonament z platformy Automarket.pl, po prostu odbierasz samochód i jeździsz, bez martwienia się o kupno opon na nowy sezon, przeglądy techniczne lub NNW.

Po zakończeniu obowiązywania umowy najmu pojazdu masz kilka możliwości dotyczących dalszego użytkowania samochodu:

 • możesz przedłużyć umowę i kontynuować wynajem tego samego auta,
 • możesz zwrócić samochód i zrezygnować z usługi,
 • możesz wykupić użytkowane dotąd auto na własność,
 • możesz wymienić pojazd na nowszy model i dalej korzystać z abonamentu na samochód, ale inny.

Kto może wynająć auto na abonament?

Samochód na abonament jest opcją dla każdego – zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. By wynająć auto w ramach abonamentu, wystarczy:

 • być osobą pełnoletnią,
 • mieć odpowiednią zdolność kredytową,
 • mieć potwierdzony stały dochód.

Nie trzeba też przedstawiać całego szeregu dokumentów, jak bywa w przypadku ubiegania się o kredyt na firmę lub konsumencki. Dla przykładu, w przypadku klienta indywidualnego może wystarczyć okazanie dowodu osobistego oraz zaświadczenia o dochodach, a także oświadczenie dotyczące miesięcznych wydatków. Dużą rolę odgrywa weryfikacja klienta w Krajowym Rejestrze Dłużników, a także ocena zdolności kredytowej między innymi na podstawie danych z Biura Informacji Kredytowej.

Auto na abonament czy kredyt bankowy – co lepsze?

Auto na abonament daje możliwość cieszenia się wymarzonym samochodem bez konieczności dokoania jednorazowego wysokiego wydatku czy bez wpływu na zdolność kredytową. Jego wynajem działa bowiem podobnie jak abonament komórkowy – wspomniana zdolność jest weryfikowana, ale samo zawarcie umowy w żaden sposób jej nie zmienia. Inaczej jest w przypadku kredytu bankowego. Informacja o zaciągnięciu dużej gotówki potrzebnej na zakup samochodu zostaje wprowadzona do takich baz danych, jak Biuro Informacji Kredytowej, co może utrudnić uzyskanie np. kredytu hipotecznego.

Trzeba też mieć na uwadze, że przy kredycie bankowym spłacasz całość wartości samochodu. I to często nawet przez kilkanaście lat, gdy owa wartość jest już dawno nieaktualna. Później oczywiście wchodzisz w posiadanie auta i możesz je sprzedać, by wymienić na inny model – ale już po niższej cenie. W przypadku wyboru auta w abonamencie płacisz tylko za użytkowanie samochodu przez wybrany okres, w ramach stałego miesięcznego czynszu.

Przy kredycie bankowym nie dostajesz żadnych dodatkowych usług dotyczących samochodu. Musisz opłacić również prowizję za udzielenie kredytu oraz odsetki. Natomiast wynajem auta na abonament na Automarket.pl daje takie korzyści, jak:

 • pełen pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych – OC, AC, NNW; ochrona jest wieloletnia, więc nie musisz się martwić samodzielnym przedłużaniem czy szukaniem polisy,
 • pomoc na drodze – np. w razie wystąpienia nagłej awarii i konieczności odholowania pojazdu.
 • koordynacja likwidacji szkód – zgłoszonych czy to z OC, czy AC.

Z dodatkowym pakietem Comfort w cenie abonamentu zyskasz ponadto dostęp do:

 • obsługi serwisowej – skierujemy Cię do najlepszego serwisu i pokryjemy koszty naprawy np. nagłej usterki,
 • przeglądów technicznych,
 • sezonowej wymiany opon – wraz z ich zakupem i przechowaniem, nie musisz zatem zawracać sobie głowy szukaniem właściwego zestawu, a także wydzielaniem miejsca na przechowanie letnich opon w sezonie zimowym i odwrotnie,
 • samochodu zastępczego – na czas niezbędny do dokonania naprawy samochodu na abonament.

Jak skorzystać z abonamentu na samochód?

Uzyskanie abonamentu na samochód jest niezwykle proste. Cały proces zamyka się w kilku krokach:

 1. Wybierasz na platformie Automarket.pl auto, które chcesz wypożyczyć.
 2. Określasz interesujące Cię parametry usługi:
  • wysokość opłaty wstępnej – w przypadku wielu ofert może wynosić 0 zł,
  • czas trwania umowy – nawet do 48 miesięcy,
  • liczbę kilometrów, które pokonujesz w ciągu roku.
 3. Decydujesz, z którego pakietu usług chcesz korzystać: Basic czy Comfort.
 4. Wysyłasz wniosek, a nasz doradca kontaktuje się z Tobą.
 5. Odbierasz samochód.

oferta automarketu

Samochody w wynajmie długoterminowym

Sprawdź nowe i używane auta w wynajmie długoterminowym dla firm i osób prywatnych

Wpis powstał: 8 lutego, 2023
 • Facebook