Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Rozbiegany diesel. Na czym polega choroba szalonych Diesli?

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Awaria znana jako rozbieganie silnika Diesla wygląda spektakularnie, choć też groźnie. Gdy występuje, samochód intensywnie dymi spod maski oraz z rury wydechowej, a motor bardzo głośno wyje. Takie symptomy trwają do momentu, w którym dochodzi do zatarcia, a nawet pożaru silnika. Zdarza się, że ogień obejmuje cały pojazd. Nie da się zatrzymać zniszczeń, jakich dokonuje trwająca awaria, ale można im zapobiegać. Jak dochodzi do choroby szalonych diesli? Jakie są sposoby, by się przed nią ochronić?

Co to znaczy, że diesel jest rozbiegany?

Rozbiegany diesel to nazwa tajemnicza dla kierowców, którym nigdy nie przytrafiła się ta usterka. Polega ona na tym, że silnik wchodzi na obroty o wiele wyższe niż dopuszczalne. Taka sytuacja skutkuje wystąpieniem donośnego ryku jednostki napędowej oraz pojawieniem się dymu zarówno pod maską, jak i w rurze wydechowej. Awaria jest groźna, ponieważ powoduje utratę kontroli nad samochodem, a to może prowadzić do wypadku. Kierowca musi zdawać sobie sprawę z faktu, że rozbieganie silnika diesla jest zjawiskiem samoczynnym. Wynika ono z właściwości tego rodzaju motoru – jest zasilany olejem i posiada samoczynny zapłon. Niektórych kierowców potencjalne ryzyko rozbiegania może wręcz zniechęcić do wyboru auta z silnikiem diesla i skłonić do wyboru jednostki benzynowej.

Przyczyną opisywanej awarii jest niekontrolowana seria samozapłonów oleju silnikowego przy jednoczesnej obecności tego oleju w komorach spalania. Substancja dostaje się do turbosprężarki przez zużyte uszczelniacze olejowe. To właśnie te elementy powinny chronić kolektor dolotowy przed olejem silnikowym. Gdy tak się nie dzieje, silnik otrzymuje dodatkowe paliwo i dochodzi do rozbiegania.

Przebieg awarii właściwie sam napędza jej nieustanne powtarzanie się, dlatego trudno jest zatrzymać rozbiegany silnik. Motor gwałtownie spala olej silnikowy, co zwiększa prędkość obrotową turbosprężarki i zmusza ją do podawania coraz większej ilości oleju i powietrza. Awaria zatrzymuje się sama, gdy dojdzie do zatarcia silnika, zniszczenia układu korbowego lub wyczerpania się oleju. Zwykle trwa to od kilkudziesięciu sekund do kilku minut. Rozbieganie silnika powoduje poważne szkody, a naprawa po tej usterce jest bardzo kosztowna.

Jeżeli zastanawiasz się, jak wygląda rozbieganie się diesla, sprawdź poniższe video. Ostrzegamy! Materiał jest przeznaczony dla widzów o mocnych nerwach!

Wynajem długoterminowy receptą na dobrą kondycję techniczną auta z dieslem

Za chorobę szalonych diesli bezpośrednio odpowiedzialna jest praca turbosprężarki. Kiedy ten element jest zaniedbany lub niesprawny, dużo łatwiej dochodzi do rozbiegania silnika. Należy pamiętać przede wszystkim o regularnym sprawdzaniu stanu technicznego pojazdu, ponieważ szybkie wykrycie małej awarii turbosprężarki może uchronić przed rozbieganiem silnika. Wbrew pozorom zapobieganie tej awarii jest bardzo proste. To właśnie dbanie o turbosprężarkę i inne części motoru diesla jest najlepszym sposobem na uniknięcie problemu. Warto stosować dobrej jakości olej silnikowy, pamiętać o wymianie filtrów i nie narzucać jednostce napędowej wysokich obrotów przed nagrzaniem.

Uwagę kierowcy powinny zwrócić objawy takie jak utrata mocy, zmiana dźwięku dochodzącego z rury wydechowej, niebieski dym czy wyciek oleju. Wizyta w warsztacie samochodowym staje się wtedy konieczna. Jednym ze sposobów na uniknięcie usterki jest zakup auta ze sprawdzonego źródła i powierzenie opieki nad nim specjalistom. Taką formę użytkowania samochodu zapewnia między innymi wynajem długoterminowy samochodów używanych. Wypożyczenie auta ze sprawdzonego miejsca pozwala uniknąć nawet drobnych usterek dzięki wliczonemu w cenę serwisowi. Przeczytaj artykuł na naszym blogu i dowiedz się więcej o tym, na co zwrócić uwagę, decydując się na wynajem długoterminowy.

Sposoby na zatrzymanie rozbieganego diesla

Jeżeli wybierzesz używanego diesla z niepewnego źródła lub zaniedbasz jego stan techniczny, musisz przygotować się na możliwość zmierzenia się z tą usterką. Czas reakcji, który pozwala na uratowanie silnika tuż po zauważeniu sygnałów rozbiegania, wynosi zaledwie kilka sekund. Jeśli się uda, należy zdusić silnik, jednak jest to możliwe wyłącznie w samochodach z manualną skrzynią biegów. Należy wówczas wrzucić wysoki bieg, a następnie szybko puścić sprzęgło i wcisnąć hamulec. Auto zacznie się “dusić” i – jeśli kierowca zdąży – zgaśnie. Co prawda zniszczeniu może ulec wówczas zarówno sprzęgło, jak i koło dwumasowe i być może skrzynia biegów, jednak koszt ich naprawy często będzie niższy niż remont silnika po rozbieganiu.

W przypadku skrzyń automatycznych lub gdy kierowca nie zdąży zareagować, należy zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu. Trzeba zjechać z drogi, włączyć światła awaryjne, wyjąć kluczyki ze stacyjki i wysiąść jak najszybciej z samochodu. Pod żadnym pozorem nie wolno podnosić maski, ponieważ awaria grozi wyrzuceniem elementów jednostki napędowej.

Czy nowoczesny silnik diesla też może się rozbiegać?

Silniki wysokoprężne jakiś czas temu straciły popularność, a producentom samochodów narzucono restrykcyjne regulacje dotyczące emisji spalin i innych parametrów tych motorów. Nowoczesne diesle to jednostki napędowe o mniejszej pojemności, ale za to naszpikowane elektroniką i wzmocnione turbodoładowaniem. W niektórych konstrukcjach poszczególne podzespoły mają dość krótką żywotność i mogą łatwo ulec awarii lub po prostu się zużyć. Do takich części należy też turbosprężarka i w związku z tym rozbieganie silnika może dotyczyć również nowoczesnych silników diesla.

Dbanie o samochód zarówno podczas regularnych przeglądów, jak i w trakcie jazdy jest kluczowym działaniem profilaktycznym, które może zabezpieczyć samochód przed tą poważną awarią. O serwis auta nie muszą dodatkowo martwić się osoby korzystające z wynajmu długoterminowego dla firm lub osób prywatnych. Automarket.pl oferuje usługi serwisowe wliczone w cenę wypożyczenia pojazdu, dzięki czemu łatwiej jest kontrolować stan techniczny poszczególnych części – w tym turbosprężarki. Wymiana oleju i filtrów w terminie oraz szybka reakcja na niepokojące objawy to najlepsze sposoby na unikanie usterek w samochodzie.

oferta automarketu

Samochody w wynajmie długoterminowym

Sprawdź nowe i używane auta w wynajmie długoterminowym dla firm i osób prywatnych

Wpis powstał: 15 marca, 2023
  • Facebook