Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Przedstawiamy wszystkie płatne autostrady w Polsce

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

W Polsce na chwilę obecną w użytku jest sześć autostrad, z czego jedynie trzy mają długość powyżej stu kilometrów. Poszczególne odcinki tego rodzaju dróg są darmowe lub płatne – nawet w obrębie jednej trasy. Dodatkowo polskie autostrady są podzielone na części zarządzane przez państwo oraz przez podmioty prywatne. Co więcej, na każdej z nich obowiązuje inny system opłat, co stanowi dodatkowe utrudnienie dla kierowców. Które odcinki autostrad w Polsce są płatne? W jaki sposób uiścić kwotę należną za przejazd drogą szybkiego ruchu? Sprawdź w poniższym artykule.

Płatne odcinki autostrad w Polsce

Polskimi autostradami można poruszać się na określonych trasach za darmo, jednak za pozostałe trzeba zapłacić. W zależności od tego, kto zarządza danym odcinkiem, wysokość opłat może się znacznie różnić. Najtańsze są płatne autostrady, które podlegają pod Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Państwowe odcinki dróg, za które trzeba zapłacić, to trasy:

 • Konin-Stryków na A2 (99 km; 9,90 zł),
 • Bielany Wrocławskie-Sośnica (Wrocław-Gliwice) na A4 (162 km; 16,20 zł).

W zależności od rodzaju pojazdu opłata za każdy przejechany kilometr wynosi 5 groszy dla motocykli i 10 groszy dla samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Osobno rozliczane są pojazdy z przyczepą, autokary i samochody ciężarowe. Co ważne, fragment autostrady A4 pomiędzy SPO Kleszczów a PPO Sośnica jest darmowy dla motocykli i osobówek. 

Kolejne płatne autostrady w Polsce to odcinki koncesyjne, które znajdują się pod zarządem prywatnych podmiotów.

Długość odcinków i koszt przejazdu samochodem osobowym

 • A1 Toruń-Gdańsk (Nowa Wieś-Rusocin): 152 km, 38 gr za 1 km, 29,90 zł za całą trasę;
 • A2 Konin Modła-Świecko: 252 km, 102 zł (86 km i 56 zł z Konina do Poznania; z Poznania do Świecka opłata za faktycznie przejechane kilometry, pobierana na zjazdach z autostrady);
 • A4 Katowice-Kraków: 64 km, 26 zł (podzielone na 2 PPO).

Jak można ominąć płatne autostrady w Polsce?

Choć podróżowanie płatnymi autostradami to często najszybszy sposób na dotarcie do odległego celu, ma też swoje wady. Przede wszystkim są to dodatkowe koszty podróży, niezależnie od tego, czy kierowca posiada auto na własność lub korzysta z niego w ramach wynajmu długoterminowego. Kraków, Poznań czy Warszawa to popularne kierunki podróży autostradą.

O ile odcinki państwowe są na tyle tanie, że skrócony czas podróży stanowi godną rekompensatę za wydane pieniądze, o tyle sprawa odcinków koncesyjnych pozostaje dyskusyjna. Co więcej, konieczność wniesienia opłaty za przejazd w konkretnym punkcie wymaga zmniejszenia prędkości, a nawet zatrzymania się – w sezonie letnim czy w długie weekendy taka sytuacja często powoduje korki i w efekcie znaczne opóźnienie w trasie.

Polecane objazdy płatnych autostrad

Oto wskazówki:

 • aby ominąć najdroższy odcinek A2, trzeba zjechać na Ciążeń/Golinę, kierować się drogą krajową nr 92 i drogą ekspresową S5 i wrócić na A2 za punktem poboru opłat Nagradowice – alternatywna trasa pozwala zaoszczędzić 56 zł na opłatach przy stracie 35 minut;
 • alternatywą dla płatnego odcinka autostrady A1 jest jazda drogą krajową nr 91 obie trasy biegną niemal równolegle do siebie, jednak DK91 obfituje w obszary zabudowane, co znacznie spowalnia jazdę; warto jednak rozważyć wybór tej drogi, gdy na autostradzie występują korki;
 • żeby ominąć płatny fragment A4, warto poruszać się DK94 przez Olkusz lub DK79 przez Trzebinię.

Opłaty za zagraniczne autostrady na wakacjach

W większości krajów europejskich korzystanie z autostrad jest płatne – również w miejscach, które są chętnie wybierane na wakacje. W Polsce system opłat za użytkowanie takich dróg jest niejednolity i właściwie każda trasa ma własny. Na szczęście w krajach, przez które Polacy przejeżdżają najczęściej latem, nie ma takiego problemu.

Za granicą zazwyczaj obowiązuje jedna z dwóch powszechnie przyjętych metod. Pierwszą z nich jest system winiet. Kierowca musi opłacić przejazd autostradami z góry – online lub na przygranicznych stacjach benzynowych.

W jakich krajach są płatne autostrady?

Kraje, w których obowiązują winiety na autostrady, to:

 • Czechy (ok. 61 zł na 10 dni),
 • Słowacja (ok. 45 zł na 10 dni),
 • Austria (ok. 46 zł na 10 dni),
 • Słowenia (ok. 71 zł na tydzień),
 • Rumunia (ok. 13 zł na tydzień),
 • Węgry (ok. 94 zł na 10 dni),
 • Bułgaria (ok. 31 zł na tydzień).

Co ważne, winieta zakupiona online może być odczytywana na autostradzie z numerów rejestracyjnych, bez konieczności naklejania jej na szybę pojazdu. To ważne zarówno w przypadku samochodów w leasingu, jak i użytkowanych w ramach wynajmu długoterminowego dla osób fizycznych.

Drugim rozwiązaniem obowiązującym za granicą jest po prostu przyjmowanie opłat na bramkach na autostradzie. Zwykle można w takich miejscach zapłacić zarówno lokalną walutą, jak i w Euro, co ułatwia podróżowanie. Taki system opłacania przejazdów obowiązuje między innymi w:

 • Hiszpanii (ok. 10 Euro za 100 km),
 • Grecji (ok. 10 Euro za osobę w jedną stronę),
 • Włoszech (ok. 0,70-0,75 eurocenta za 1 km),
 • Francji (ok. 9 Euro za 100 km),
 • Chorwacji (ok. 5-5,50 Euro za 100 km).

Prosty, a co najważniejsze jednolity sposób opłacania autostrad w poszczególnych krajach za granicą zdecydowanie ułatwia wakacyjne wyjazdy. Warto jednak wcześniej sprawdzić, gdzie jest wymagana winieta, by móc lepiej zaplanować trasę.

oferta automarketu

Samochody w wynajmie długoterminowym

Sprawdź nowe i używane auta w wynajmie długoterminowym dla firm i osób prywatnych

Wpis powstał: 14 kwietnia, 2023
 • Facebook