Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Powrót fizycznych przycisków do samochodów?

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

W dobie dominacji ekranów dotykowych w interfejsach samochodowych, coraz częściej słychać głosy sprzeciwu. Kierowcy tęsknią za fizycznymi przyciskami, które zapewniają szybszą i bardziej intuicyjną obsługę podczas jazdy. Czyżby fizyczne przyciski powracały do łask?

Fizyczne przyciski kontra ekrany dotykowe: bitwa o ergonomię

Wprowadzenie ekranów dotykowych do samochodów miało na celu ułatwienie obsługi i stworzenie bardziej nowoczesnego interfejsu. Niestety, w praktyce okazało się, że ta zmiana nie zawsze idzie w parze z wygodą i bezpieczeństwem.

Zalety fizycznych przycisków:

 • Szybkość i prostota obsługi: Nie musisz odrywać wzroku od drogi, by sięgnąć po przycisk. Intuicyjne rozmieszczenie i wyczuwalne kształty ułatwiają nawigację bez patrzenia.
 • Bezpieczeństwo: Szybki dostęp do kluczowych funkcji, takich jak światła awaryjne, ogrzewanie foteli czy zmiana głośności, pozwala na szybką reakcję w razie potrzeby.
 • Mniejsza frustracja: Ekrany dotykowe bywają zawodne, zwłaszcza w niskich temperaturach lub przy mokrych dłoniach. Fizyczne przyciski zawsze działają pewnie.
 • Komfort: Wyczuwalne kliknięcie daje pewność wykonania akcji. Brak konieczności precyzyjnego celowania palcem w ekran.

Wady fizycznych przycisków:

 • Ograniczona liczba funkcji: Ekrany dotykowe oferują większą elastyczność w wyświetlaniu informacji i funkcji.
 • Zajmują więcej miejsca: Fizyczne przyciski wymagają więcej miejsca na desce rozdzielczej, co może ograniczać przestrzeń.
 • Mniej nowoczesny wygląd: Niektórym osobom ekrany dotykowe kojarzą się z bardziej nowoczesnym i prestiżowym designem.

Ekrany dotykowe: wygoda, ale nie bez wad

Wnętrze nowoczesnego samochodu

Zwolennicy ekranów dotykowych podkreślają ich zalety, takie jak:

 • Łatwość obsługi: Intuicyjne menu i możliwość sterowania gestami ułatwiają nawigację.
 • Estetyka: Ekrany dotykowe nadają wnętrzu nowoczesny i minimalistyczny wygląd.
 • Elastyczność: Możliwość wyświetlania wielu informacji na raz i dostosowywania interfejsu do indywidualnych potrzeb.

Niestety, ekrany dotykowe mają również swoje wady:

 • Rozproszenie uwagi: Obsługa ekranu dotykowego podczas jazdy może być niebezpieczna, ponieważ wymaga odrywania wzroku od drogi.
 • Szybkość reakcji: Ekrany dotykowe mogą reagować wolniej niż fizyczne przyciski, co może być frustrujące w dynamicznych sytuacjach.
 • Precyzja: Dokładne trafienie w małe ikony na ekranie może być trudne, zwłaszcza w ruchu drogowym.
 • Awarie: Ekrany dotykowe są bardziej podatne na awarie niż fizyczne przyciski.

Hybrydowe rozwiązania: złoty środek?

Coraz więcej producentów samochodów zaczyna dostrzegać zalety fizycznych przycisków. Modele, takie jak Volvo XC90 czy Ford Puma, oferują hybrydowe rozwiązania, łącząc ekrany dotykowe z fizycznymi przyciskami dla najważniejszych funkcji.

Przykłady hybrydowych rozwiązań:

 • Volvo XC90: Ekran dotykowy steruje systemem multimedialnym i nawigacją, a fizyczne przyciski służą do obsługi klimatyzacji, świateł i innych kluczowych funkcji.
 • Ford Puma: Ekran dotykowy wyświetla informacje o samochodzie i mapy nawigacyjne, a fizyczne przyciski pozwalają na szybkie sterowanie ogrzewaniem, wentylacją i systemem audio.
 • Toyota Corolla Cross: W tym hybrydowym SUV-ie centralny ekran dotykowy wyświetla informacje o samochodzie, mapy nawigacyjne i pozwala na sterowanie systemem multimedialnym. Pod ekranem znajduje się panel z fizycznymi przyciskami do obsługi klimatyzacji, ogrzewania foteli i systemu audio. Dodatkowo, na kierownicy znajdują się przyciski do obsługi tempomatu, telefonu i innych funkcji.

W Automarket.pl znajdziesz nowoczesne modele samochodów ze zróżnicowanymi kokpitami, auta dostępne są w interesujących modelach finansowania wynajmie długoterminowym aut oraz leasingu samochodowym.

Przyszłość fizycznych przycisków

Niewykluczone, że fizyczne przyciski całkowicie znikną z samochodów w przyszłości. Jednakże, biorąc pod uwagę ich zalety i rosnące zapotrzebowanie ze strony kierowców, istnieje prawdopodobieństwo, że fizyczne przyciski pozostaną w użyciu w hybrydowych rozwiązaniach, oferując najlepsze z obu światów: funkcjonalność, łatwość obsługi i nowoczesność.

Typ nadwozia samochodu to bez wątpienia jeden z najistotniejszych czynników, jaki bierzesz pod uwagę w trakcie poszukiwania idealnego samochodu dla Ciebie i Twojej rodziny lub firmy. Sprawdź, co producenci mają do zaoferowania. Przeczytaj nasz artykuł pt.: Rodzaje nadwozia aut — różnice, zalety, najpopularniejsze typy i poszerz swoją wiedzę.

Wpis powstał: 3 lipca, 2024
 • Facebook