Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Opony całoroczne: Co warto o nich wiedzieć przed zakupem?

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Opony całoroczne, czyli tak zwane opony uniwersalne, to rodzaj opon, który zdobywa coraz większą popularność wśród kierowców. Co warto o nich wiedzieć przed dokonaniem zakupu?  Na co zwrócić uwagę szukając ogumienia dla swojego auta?

Opony całoroczne, nazywane również oponami uniwersalnymi, to rodzaj opon, które można stosować przez cały rok, niezależnie od pory roku. Są one przeznaczone dla kierowców, którzy chcą uniknąć konieczności wymiany opon sezonowych oraz dla tych, którzy pokonują niewielkie odległości .

Definicja i charakterystyka opon całorocznych

Specyfika opon całorocznych łączy w sobie cechy opon letnich i zimowych, dzięki czemu mogą być stosowane przez 12 miesięcy. Posiadają one specjalną mieszankę gumy, która zapewnia odpowiednią przyczepność zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach. Ponadto, bieżnik ma unikalny wzór, który pozwala na skuteczne odprowadzanie wody, błota i śniegu, co zwiększa bezpieczeństwo jazdy.

Oznaczenia opon całorocznych i wielosezonowych

Oznakowanie opon całorocznych i wielosezonowych są istotne dla kierowców, aby móc właściwie dobrać opony do swojego pojazdu. Opony całoroczne są oznaczone symbolem „M+S” (Mud and Snow), co oznacza, że są przystosowane do jazdy w błocie i śniegu. Warto jednak zwrócić uwagę, że nie wszystkie „gumy” z oznaczeniem M+S są oponami całorocznymi. Dlatego warto poszukać dodatkowego oznaczenia „3PMSF” (Three Peak Mountain Snowflake), które potwierdza, że opona spełnia normy dotyczące przyczepności na śniegu.

Zalety i wady stosowania opon całorocznych

Decydując się na zakup opon całorocznych, warto zastanowić się nad ich plusami i minusami. W tym rozdziale omówimy szczegółowo zarówno opony całoroczne zalety, jak i opony całoroczne wady, aby pomóc w podjęciu świadomej decyzji.

Plusy: eliminacja wymiany opon i inne

Do najważniejszych zalet opon całorocznych należy przede wszystkim eliminacja wymiany opon sezonowych. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i pieniądze, które musielibyśmy poświęcić na dwie wymiany ogumienia w ciągu roku. Ponadto, opony całoroczne są dobrym rozwiązaniem dla osób, które pokonują niewielkie odległości w różnych warunkach pogodowych, gdyż zapewniają odpowiednią przyczepność zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach. Opony całoroczne są często tańsze niż komplet opon letnich i zimowych, co może być argumentem dla osób z ograniczonym budżetem.

Minusy: zużycie, trwałość i inne

Ze względu na swoją uniwersalność, opony te mogą szybciej się zużywać niż opony sezonowe, szczególnie w ekstremalnych warunkach pogodowych. Ponadto, opony całoroczne nie zastąpią w pełni opon letnich i zimowych, co oznacza, że ich osiągi mogą być nieco gorsze niż opon sezonowych w odpowiednich warunkach. Opony całoroczne mogą nie spełniać wszystkich norm dotyczących przyczepności na śniegu, co może wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy w zimowych warunkach.

Opony całoroczne a letnie: które wybrać?

Jeśli pokonujesz niewielkie odległości w różnych warunkach i chcesz uniknąć konieczności wymiany opon sezonowych, opony całoroczne mogą być dla Ciebie odpowiednie. Kiedy często jeździsz w ekstremalnych warunkach, takich jak wysokie temperatury latem czy obfite opady śniegu zimą, warto rozważyć zakup opon sezonowych, które zapewnią lepszą przyczepność i trwałość. Ostatecznie, decyzja o tym, które wybrać, powinna być oparta na analizie własnych potrzeb.

Wymiana opon wiąże się z opłatą rzędu 150-440 złotych. W przypadku leasingu lub wynajmu długoterminowego samochodów wiele firm oferuje swoim klientom rozszerzone pakiety obejmujące wymianę opon. Pakiet Comfort w Automarket.pl zapewnia wynajmującym i leasingobiorcom nie tylko ich zmianę, ale także serwis oraz usługę przechowania kompletu ogumienia.

W przypadku opon samochodowych oprócz bieżnika i dopasowania do nawierzchni znaczenie ma też ciśnienie. Zapoznaj się z artykułem „Ciśnienie w oponach – jak wpływa na komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy? i dowiedz się więcej o tych zagadnieniach.

Wybór i kupno ogumienia całorocznego

Jakie parametry warto rozważyć przy wyborze opony całorocznej? Czy warto inwestować w komplet opon całorocznych oraz jak rozpoznać dobrej klasy oponę całoroczną?

Jakie parametry opony całorocznej warto rozważyć?

Przy wyborze opony całorocznej, warto zwrócić uwagę na następujące parametry:

 • Indeks nośności (LI) – określa maksymalne obciążenie, jakie może unieść opona.
 • Indeks prędkości (SI) – informuje o maksymalnej prędkości, jaką opona może osiągnąć.
 • Homologacja zimowa (oznaczenie M+S, 3PMSF) – oznacza, że opona spełnia wymagania dotyczące przyczepności na śniegu.
 • Wymiary opony – szerokość, profil i średnica opony powinny być dopasowane do wymagań samochodu.
 • Opór toczenia – niższy opór toczenia oznacza niższe zużycie paliwa.
 • Hałas – warto wybrać opony o niższym poziomie hałasu, aby zwiększyć komfort jazdy.

Jak rozpoznać dobrej klasy oponę całoroczną?

Aby rozpoznać opony odpowiedniej klasy, warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:

 • Marka opony – renomowane firmy, takie jak np.: Michelin, Continental, Pirelli czy Goodyear, oferują opony o wysokiej jakości.
 • Opinie innych użytkowników – warto sprawdzić, jakie doświadczenia mają inni kierowcy z daną oponą.
 • Testy opon – wyniki testów przeprowadzanych przez niezależne organizacje, takie jak ADAC czy TÜV, mogą być pomocne w ocenie jakości opony.
 • Cena – opony z wyższej półki cenowej zazwyczaj oferują lepsze osiągi i trwałość.

Należy również zwrócić uwagę na indeks nośności, indeks prędkości czy homologacja zimowa, które wpłyną na bezpieczeństwo i komfort jazdy.

Temperatura a opony całoroczne: jak się zachowują?

Ilość stopni Celsjusza ma istotny wpływ na zachowanie opon. Wysokie temperatury mogą powodować zwiększone zużycie opon, podczas gdy niskie wartości mogą wpłynąć na ich elastyczność i przyczepność. Opony całoroczne są zaprojektowane tak, aby radzić sobie z różnymi warunkami temperaturowymi, niemniej ich osiągi mogą być gorsze niż opon letnich w upalne dni oraz opon zimowych w mroźne dni.

W temperaturach powyżej 7°C, opony całoroczne zachowują się podobnie do letnich, oferując dobrą przyczepność na suchej i mokrej nawierzchni. W temperaturach poniżej 7°C, opony całoroczne z homologacją zimową (oznaczenie M+S, 3PMSF) będą miały lepszą przyczepność na śniegu i lodzie niż opony letnie, jednak ich osiągi mogą być gorsze niż dedykowanych „zimowek”.

Właściwości ogumienia na mokrej i suchej nawierzchni

Zachowanie opon całorocznych na mokrej i suchej nawierzchni zależy od ich konstrukcji, bieżnika oraz mieszanki gumowej. Opony całoroczne są zaprojektowane tak, aby oferować dobrą przyczepność zarówno na mokrej, jak i suchej nawierzchni, jednak ich osiągi mogą być nieco gorsze niż opon letnich na suchej nawierzchni oraz opon zimowych na mokrej nawierzchni.

Na suchej nawierzchni, opony całoroczne oferują zwykle wystarczającą przyczepność, jednak mogą mieć nieco dłuższe drogi hamowania niż opony letnie. Na mokrej nawierzchni, opony całoroczne radzą sobie z aquaplaningiem oraz utrzymaniem przyczepności, jednak ich osiągi mogą być gorsze niż opon zimowych, które są zaprojektowane specjalnie do radzenia sobie z mokrymi i śliskimi warunkami.

Zachowanie opon całorocznych oraz ich właściwości w różnych warunkach pogodowych i drogowych są kompromisem pomiędzy oponami letnimi i zimowymi. Opony całoroczne mogą być dobrym rozwiązaniem dla kierujących, którzy chcą uniknąć konieczności wymiany opon sezonowych, warto pamiętać, że ich osiągi mogą być nieco gorsze niż dedykowanych opon letnich i zimowych w ekstremalnych warunkach.

oferta automarketu

Samochody w atrakcyjnym finansowaniu

Nowe i używane auta w leasingu, wynajmie długoterminowym lub zakupie za gotówkę dla firm i osób prywatnych
Wpis powstał: 11 czerwca, 2024
 • Facebook