Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Jak bezpiecznie korzystać z telefonu w samochodzie?

Czy powinniśmy używać telefonu w czasie jazdy samochodem? Najlepiej skupić się wyłącznie na prowadzeniu, ale jeśli już musimy skorzystać z telefonu, zróbmy to z głową! Podpowiadamy, jakich błędów unikać.

Statystyki nie pozostawiają złudzeń… Wsiadając do auta, nie potrafimy rozstać się z telefonem! Policja za korzystanie z telefonu podczas jazdy karze nawet 100 tys. kierowców rocznie (to blisko 300 wykroczeń dziennie!). Z danych Millward Brown SMG/KRC wynika, że to „przypadłość” ponad połowy polskich kierowców. Co gorsza, aż 67% z nich trzyma telefon przy uchu… W tym artykule podpowiadamy, jak bezpiecznie używać smartfona w samochodzie. Przypominamy, że korzystanie z niego to nie tylko rozmowy i SMS-y…

Jak korzystać z telefonu w samochodzie?

Podstawowa zasada: kierując autem nie możesz korzystać z telefonu, jeśli wymaga to trzymania go w ręku. Musisz przecież swobodnie zmieniać biegi i skręcać oraz przede wszystkim patrzeć na drogę! Tak stanowi prawo. A konkretnie art. 45 ust. 2 pkt. 1. Prawa o ruchu drogowym. Jeśli się do niego nie zastosujesz, nowy taryfikator przewiduje 500 zł mandatu i aż 12 punktów karnych za korzystanie telefonu trzymanego w ręku!

Czyli siedząc za kierownicą możesz korzystać z telefonu, ale tylko przez zestaw głośnomówiący lub słuchawki. Zwróć uwagę na bardzo pojemne słowo „korzystać”. To nie tylko rozmowy, które w tym kontekście jako pierwsze przychodzą do głowy. Telefonicznych aktywności jest o wiele więcej, m.in.:

 • wysyłanie i odbieranie e-maili, wiadomości SMS, na Whatsappie lub Messengerze,
 • sterowanie nawigacją samochodową,
 • włączanie muzyki,
 • sprawdzanie kalendarza,
 • publikowanie treści w mediach społecznościowych.

Najważniejsze zasady korzystania z telefonu w samochodzie

Pamiętaj, że „grzebiąc” w telefonie stwarzasz zagrożenie dla siebie i innych. Osłabiasz w ten sposób orientację, zaburzasz percepcję i opóźniasz czas reakcji na wydarzenia wokół siebie. Krótka chwila patrzenia w telefon może zakończyć się tragedią!

Dlatego zawsze pamiętaj o bezpieczeństwie, gdy sięgasz po telefon. Poniżej kilka ważnych zasad:

 • Dzwoń tylko wtedy, gdy naprawdę musisz. Jeśli możesz – przesuń rozmowę na czas postoju.
 • Nie przeglądaj stron internetowych i nie pisz wiadomości w trakcie jazdy. Włącz funkcję odczytywania SMS-ów na głos.
 • Kiedy korzystasz z nawigacji – zwiększ jej głośność, aby nie musieć spoglądać w ekran.
 • Trzymaj telefon w przeznaczonym do tego uchwycie. Zainstaluj go na odpowiedniej wysokości.
 • Upewnij się, że masz naładowany telefon – to wyeliminuje potrzebę nagłego szukania ładowarki podczas prowadzenia auta.
 • Przełóż wszystkie rozmowy, które mogłyby wywołać u Ciebie stres – bezpieczeństwo i Twoje zdrowie są najważniejsze.

Bluetooth w samochodzie – musisz to mieć!

Przycisk wyboru telefonu na desce rozdzielczej samochodu

Zestaw głośnomówiący to podstawa korzystania z telefonu w samochodzie. Możesz używać sytemu wbudowanego w Twoim urządzeniu, ale to nie najlepsze rozwiązanie na dłuższą metę. Odgłosy ulicy, pracujący silnik – mało który telefon jest w stanie poradzić sobie z tymi hałasami.

Dlatego idealne rozwiązanie to wbudowany w aucie system, który pozwoli Ci połączyć pojazd ze smartfonem. Dzięki temu rozmawiasz w czasie jazdy niemal tak, jakby rozmówca siedział na fotelu obok Ciebie. W ten sposób możesz też „przerzucić” odtwarzaną w telefonie muzykę na głośniki samochodowe (np. ze Spotify).

Wbudowany zestaw głośnomówiący Bluetooth jest elementem wyposażenia auta, na który zdecydowanie warto zwrócić uwagę przy zakupie. Więcej technologii, które powinien mieć Twój nowy samochód opisaliśmy w tym artykule: „Wyposażenie samochodu. Na co zwrócić uwagę?”.

Jak podłączyć telefon przez Bluetooth do samochodu?

Na Automarket.pl znajdziesz mnóstwo modeli umożliwiających podłączenie telefonu do systemu audio poprzez Bluetooth. To najwygodniejsze rozwiązanie. Parowanie telefonu z radiem samochodowym za pomocą Bluetooth odbywa się podobnie do połączenia go z innymi urządzeniami. Obecnie nawet najprostsze systemy multimedialne pozwalają na odbieranie połączeń i prowadzenie rozmów, słuchanie muzyki czy audiobooka.

Zastanawiasz się, jak podłączyć telefon do samochodu za pośrednictwem Bluetooth? To proste:

 1. Włącz opcję Bluetooth w smartfonie.
 2. Upewnij się, że Twój telefon ma włączoną funkcję widoczności dla innych urządzeń.
 3. Otwórz panel sterowania auta i znajdź funkcję Bluetooth – użyj jej, żeby wyszukać dostępne urządzenia.
 4. Wybierz z listy dostępnych urządzeń telefon, aby połączyć go z samochodem.

Samo korzystanie z samochodowego systemu głośnomówiącego jest łatwe. Przyciski sterujące rozmowami znajdziesz na wyświetlaczu, a przeważnie również na kierownicy.

Rodzaje uchwytów samochodowych do telefonu

Kolejna ważna sprawa dotyczy tego, gdzie trzymać telefon w czasie jazdy. Wszystkie przedmioty w aucie muszą zajmować bezpieczne miejsce. W przypadku gwałtownego hamowania lub – odpukać! – kolizji czy wypadku nie mogą swobodnie „latać” po wnętrzu pojazdu.

Dlaczego? Podczas wypadku siła uderzeniowa leżących luźno przedmiotów jest potężna. Niewielki przecież smartfon waży wtedy aż… 10 kg! I może wyrządzić Ci sporą krzywdę. Na szczęście w sklepach znajdziesz mnóstwo uchwytów samochodowych. Ceny zaczynają się od kilkunastu złotych, a za kilkadziesiąt kupisz naprawdę dobry uchwyt.

Dzięki niemu ograniczysz ryzyko związane z „wędrującym” po aucie telefonem. Wyboru opcji mocowania masz kilka, możesz przymocować telefon np. do:

 • szyby za pomocą przyssawki,
 • deski rozdzielczej,
 • slotu CD,
 • kratki nawiewu.

Jak ładować telefon w samochodzie?

Telefon na ładowarce indukcyjnej podłączonej do gniazdka zapalniczki w samochodzie

Na koniec przypominamy, że samochód to taka… duża ładowarka. Do „tradycyjnych” metod ładowania telefonu zaliczamy podpięcie kabla telefonu do gniazda USB lub zapalniczki. Warto zauważyć, że rośnie popularność ładowania indukcyjnego (nowoczesne auta coraz częściej mają tę opcję w wyposażeniu). To wygodne, bezprzewodowe rozwiązanie. Smartfona kładziesz we wskazanym miejscu, najczęściej na dole środkowej części deski rozdzielczej. Ładowanie rozpoczyna się automatycznie. Podoba Ci się to rozwiązanie, ale nie masz go w swoim aucie? Możesz kupić specjalny uchwyt. Pozwoli Ci trzymać telefon bez ruchu i jednocześnie go ładować. Takie urządzenia łatwo znaleźć je w sklepach internetowych.


Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na auto z wbudowanym zestawem głośnomówiącym i ładowarką indukcyjną, czy może należysz do tradycjonalistów, którzy rozmowy telefoniczne odkładają na czas, kiedy nie prowadzą samochodu, najlepsze oferty aut znajdziesz na stronie platformy Automarket.pl. Zdecyduj się na jeden z modeli dostępnych w wynajmie długoterminowym lub leasingu i za sprawą niskiej miesięcznej raty wybierz auto z takim wyposażeniem, jakiego pragniesz!

Tagi:
Wpis powstał: 23 grudnia, 2022
 • Facebook