Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Geometria kół – co to jest i dlaczego jest tak istotna?

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Odpowiednie ustawienie kół pojazdu wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo i komfort jazdy. Co warto wiedzieć o geometrii kół i dlaczego jeszcze należy dbać o ich właściwe ustawienie?

Co to jest geometria kół?

Geometria kół to zbiór parametrów warunkujących właściwe ustawienie kół samochodu w pionie i w poziomie – nie tylko względem siebie, ale i względem samego auta lub podłoża. Składa się na nią zbieżność, kąt nachylenia oraz nachylenie kół w poziomej płaszczyźnie. Odpowiednie ustawienie kół ma gwarantować prawidłowe prowadzenie pojazdu i maksymalnie wydłużać żywotność samych opon. Jeżeli koła są ustawione nieprawidłowo, opony zużywają się szybciej, a bezpieczeństwo podczas jazdy znacząco spada.

Geometria a zbieżność kół – różnice

Terminy „geometria kół” i „zbieżność kół” bywają używane zamiennie, co jest błędem. Pierwszy z nich dotyczy różnych parametrów, z kolei drugi jest właśnie elementem geometrii i odpowiada wyłącznie za jeden parametr. Zbieżność kół pozwala określić położenie kół względem siebie na tej samej osi. Powinna być ona systematycznie kontrolowana i regulowana – bez względu na wiek samochodu.

Wiesz już, czym różni się geometria od zbieżności kół – czas skupić się na ciśnieniu. Przeczytaj nasz artykuł „Ciśnienie w oponach – jak wpływa na komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy?” i dowiedz się więcej na temat tego ważnego parametru.

Jakie parametry oddziałują na prawidłową geometrię kół?

Wśród podstawowych parametrów, które oddziałują na właściwą geometrię, wymienia się przede wszystkim wspomnianą już wcześniej zbieżność kół. Zaliczamy do nich  także:

 • kąt nachylenia kół;
 • kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnicy – w większości nowoczesnych samochodów nie jest to parametr regulowany;
 • kąt pochylenia sworznia zwrotnicy – nie jest to parametr regulowany, a wszelkie nieprawidłowości są skutkiem zużycia elementów zawieszenia.

Prawidłowe ustawienie wszystkich tych parametrów zapewnia wygodną i bezpieczną jazdę w różnych warunkach.

Ustawianie geometrii kół

Ustawianie geometrii kół samochodu polega na dokręceniu bądź poluzowaniu śrub, które mocują wahacz. Obejmuje ono również zmianę długości drążków zbieżności oraz drążków kierowniczych. Specjaliści wykorzystują specjalne narzędzia do ustawiania kątów nachylenia i zbieżności kół. Cały proces zajmuje kilkanaście minut – ostateczny czas zależy jednak od modelu auta.

Kiedy należy skontrolować geometrię kół?

Wśród objawów niewłaściwej geometrii kół wymienia się m.in.:

 • pogorszenie stabilności auta podczas jazdy;
 • spóźnioną reakcję kół na ruch kierownicy;
 • drgania kierownicy;
 • trudności z prowadzeniem samochodu w trakcie jazdy na zakrętach;
 • pisk opon na zakrętach;
 • większe zużycie paliwa;
 • nietypowe odgłosy z zawieszenia.

Każda z tych oznak powinna nakłonić nas do skontrolowania i ustawienia geometrii kół. Warto rozważyć ją również po każdej kolizji, wymianie opon czy ingerencji w układ kierowniczy bądź układ zawieszenia – zwłaszcza samodzielnej. Wiele osób zaleca też profilaktyczne sprawdzanie geometrii raz w roku w celu wydłużenia żywotności opon czy części zawieszenia.

Jak prawidłowa geometria kół wpływa na komfort jazdy?

Nieprawidłowe ustawienie kół nie tylko wpływa na komfort i bezpieczeństwo podczas prowadzenia pojazdu, ale również może generować dodatkowe koszty. Jeśli więc zauważysz chociaż jeden z wymienionych wyżej objawów, najlepiej od razu umówić się do specjalisty. Eliminacja ewentualnych nieprawidłowości w ustawieniu samochodowych kół może znacząco wpłynąć na żywotność układu kierowniczego, układu zawieszenia czy opon – a to z kolei pozwala uniknąć niechcianych wydatków na naprawy. Co więcej, właściwa geometria kół gwarantuje utrzymanie prawidłowego toru jazdy – nawet w przypadku nagłego, ostrego hamowania czy śliskiego podłoża.

W jakich warsztatach można wykonać geometrię kół?

Ustawianie geometrii kół powinno odbywać się w sprawdzonych, specjalistycznych serwisach samochodowych – szczególnie tych, które oferują jeszcze dokładniejszą geometrię kół 3D. Znalezienie odpowiedniego warsztatu nie powinno stanowić problemu – zwłaszcza w większych miastach.

Jak wskazuje Rozporządzenie Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 10 lutego 2006 r. w sprawie szczegółowych wymagań w stosunku do stacji przeprowadzających badania techniczne pojazdów, w przyrząd do pomiaru geometrii ustawienia kół i osi pojazdu powinno być wyposażone każde stanowisko kontrolne w okręgowej stacji kontroli pojazdów.

Ustawienie geometrii kół – cena

W przypadku geometrii kół cena może różnić się m.in. w zależności od:

 • wybranego wariantu geometrii (3D lub zwykła);
 • modelu i marki samochodu;
 • koniecznych do zakupu podzespołów;
 • lokalizacji samego warsztatu.

Ostateczny koszt usługi w profesjonalnym serwisie samochodowym może wahać się pomiędzy 100 a 200 zł.

Decydując się na leasing samochodu lub wynajem długoterminowy aut w Automarkecie, możesz korzystać z pakietu Comfort, który uwzględnia niezbędną obsługę serwisową. W ramach podpisanej umowy leasingowej lub abonamentowej będziesz mógł wówczas odwiedzić profesjonalny warsztat, w którym zostanie ustawiona geometria samochodu. Wszelkiego rodzaju naprawy i serwisowanie leży po naszej stronie – Twoim obowiązkiem jest jedynie tankowanie, odwiedzanie myjni samochodowej i codzienne dbanie o użytkowany samochód.

oferta automarketu

Samochody w atrakcyjnym finansowaniu

Nowe i używane auta w leasingu, wynajmie długoterminowym lub zakupie za gotówkę dla firm i osób prywatnych

Wpis powstał: 22 kwietnia, 2024
 • Facebook