Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku? Aktualne przepisy

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Do jakiego wieku dziecko trzeba przewozić w foteliku? Odpowiedź na to pytanie pozwoli Ci nie tylko uniknąć mandatu, ale przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo malucha w samochodzie. Obowiązek stosowania fotelika dziecięcego do określonego wzrostu chroni dzieci zarówno przed skutkami kolizji, jak i przed uszkodzeniem ich delikatnego kręgosłupa. Nawet podczas zwykłej jazdy w aucie występują przeciążenia. Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku? Sprawdź poniżej.

Przewożenie dziecka w foteliku – przepisy

Już od 1999 roku w Polsce obowiązują przepisy dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie. Dawniej każde dziecko do 12 roku życia musiało jeździć w specjalnie do tego przeznaczonym foteliku. Według ekspertów warto montować go tak, by mały pasażer siedział tyłem do kierunku jazdy. Taki sposób podróży zaleca się aż do ukończenia 4 roku życia lub przekroczenia limitu wagi i wzrostu dla konkretnego fotelika. Przepisy nie regulują jednak tej kwestii. 

Kodeks drogowy nie określa również, jaki fotelik należy stosować. W tym wypadku najlepiej zdać się na badania niezależnych organizacji. Do wiarygodnych testów należy niemiecki ADAC, w którego ramach eksperci (inżynierowie i rodzice) poddają foteliki samochodowe rygorystycznym sprawdzianom bezpieczeństwa, ergonomii i obsługi. Siedziska rekomendowane przez ADAC uzyskują ocenę od 0,5 do 1,5 – im więcej punktów, tym gorsze parametry produktu.

Inne organizacje, które przeprowadzają crushtesty fotelików samochodowych, to The AA Motoring Trust, ANWB Netherland Czy Automobil Motorrad Touring Club Reisen Touristik. Siedziska muszą też spełniać normy Unii Europejskiej, takie jak ECE R44-03, ECE R44-04 lub ECE R129.

Oprócz odpowiednio dobranego fotelika, bezpieczne podróże z dzieckiem zagwarantuje wybór odpowiedniego modelu auta. Sprawdź najlepsze samochody rodzinne, dostępne na platformie Automarket.pl.

Wzrost jako najważniejsze kryterium przewożenia dziecka w foteliku

Kiedyś każde dziecko do 12 roku życia musiało być przewożone w foteliku. Obecnie według kodeksu drogowego najważniejszym kryterium jest wzrost. Do kiedy dziecko powinno jeździć w foteliku? Zgodnie z przepisami – do momentu, w którym osiągnie 150 centymetrów wzrostu

Dopuszczalne jest przewożenie bez fotelika na tylnym siedzeniu dziecka o wzroście powyżej 135 centymetrów, jeśli jego waga uniemożliwia stosowanie siedziska samochodowego. Foteliki są przystosowane do zabezpieczania dzieci o wadze do 36 kilogramów. To samo dotyczy malucha w wieku co najmniej trzech lat, jeśli siedzi na tylnej kanapie pomiędzy dwoma fotelikami, a trzeci nie zmieści się już w samochodzie.

Z jazdy w foteliku zwalnia też zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniach do jego stosowania. Obowiązek nie dotyczy również przejazdów komunikacją zbiorową, taksówką, karetką, radiowozem lub innym pojazdem uprzywilejowanym.

Kiedy można przewozić dziecko z przodu?

Najbezpieczniejsze miejsce do przewożenia dziecka w samochodzie to środek tylnej kanapy, oczywiście pod pewnymi warunkami. Miejsce to musi być wyposażone w system Isofix albo trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. Powinno być na tyle szerokie, by stabilnie zamontować na nim fotelik. Drugim najbezpieczniejszym miejscem w aucie jest to za pasażerem, a trzecim – za kierowcą. 

Czy można bezpiecznie przewozić dziecko w foteliku z przodu? Nie zaleca się przewożenia dzieci na przednim siedzeniu, choć prawo tego nie zabrania. Nawet gdy kierowca jest jedynym dorosłym w pojeździe i nie będzie mieć malucha na oku, bezpieczniej jest posadzić dziecko z tyłu. Jeśli z jakiegoś powodu dziecko musi jechać na fotelu pasażera i tyłem do kierunku jazdy, należy wyłączyć w tym miejscu poduszkę powietrzną

Od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika?

Nie ma znaczenia, do jakiego wieku dziecko musi być przewożone w foteliku. Jak wspomniano powyżej – według kodeksu drogowego wyznacznikiem w tej kwestii jest wzrost. 

Fotelik dziecięcy obowiązuje do momentu, w którym dziecko osiąga:

  • 150 cm wzrostu, przy maksymalnej wadze 36 kg

 lub 

  • 135 cm wzrostu i ponad 36 kg wagi. 

Nie trzeba z niego korzystać w sytuacji, gdy w samochodzie przewozi się troje maluchów (powyżej 3 roku życia), jednak konstrukcja pojazdu nie pozwala na montaż trzech fotelików.

Fotelik samochodowy a podstawka

Podstawka zamiast fotelika samochodowego wydaje się wielu rodzicom sposobem na oszczędność. Dlaczego? Podstawki są zwykle wykonane ze styropianu i powleczone pokrowcem, a można je kupić już za około 30 złotych. Z kolei fotelik to wydatek rzędu kilkuset złotych. 

Prawo polskie i europejskie dopuszcza stosowanie podstawki w przypadku dzieci o wadze powyżej 15 kilogramów, czyli trzylatków. Dlaczego nie jest to dobry pomysł? Fotelik oprócz siedziska ma też zagłówek i oparcie, czyli elementy, które opracowano z myślą o anatomii dziecka. Dzięki temu chroni głowę, ramiona i szyję małego pasażera. Co więcej, foteliki są wykonywane z materiałów, które pochłaniają nadmiar energii kinetycznej podczas kolizji i niwelują siłę uderzenia. 

Przeczytaj też: Jak bezpiecznie przewozić dziecko w samochodzie?

Jedyną funkcją podstawki jest to, że dziecko podczas podróży siedzi wyżej i nie jest przyduszone pasami bezpieczeństwa. Nie zapewnia ona układowi kostnemu malucha stabilności ani bezpieczeństwa.

Jakie są rodzaje fotelików samochodowych?

Wiemy już, do jakiego wieku obowiązuje fotelik dziecięcy. Zabezpieczenia te dzielą się na kilka rodzajów ze względu na maksymalną wagę dziecka:

  • Grupa 0 to foteliki dla noworodków i niemowląt. Można zamontować je pasami bezpieczeństwa lub systemem Isofix. Są wyposażone w pięciopunktową uprząż oraz wkładkę redukcyjną, która spłyca powierzchnię fotelika. Dzięki temu produkt zapewnia maluchowi bezpieczną pozycję. Taki fotelik najczęściej można założyć na stelaż wózka i wozić w nim dziecko od urodzenia do wagi 10 kg, czyli do około 9 miesiąca życia.
  • Grupa 0+ ma podobne zabezpieczenia jak grupa 0, ale posłuży znacznie dłużej. Maksymalna waga dziecka w tym przypadku wynosi 13 kg, czyli do około 18 miesiąca życia.
  • Grupa I to produkty przeznaczone dla maluchów o wadze od 9 do 18 kg. Do jakiego wieku dziecko w foteliku grupy I będzie bezpieczne? 18 kg to waga osiągana przez dzieci około 4 roku życia. Te foteliki również montuje się w aucie za pomocą pasów samochodowych lub bazy Isofix. Jeśli planujesz wynajem długoterminowy samochodu na platformie Automarket samochód na pewno będzie wyposażony w zapewniający bezpieczeństwo system Isofix.
  • Grupa II jest ostatnią kategorią fotelików samochodowych, przeznaczoną dla dzieci o wadze od 15 do 36 kg. Można je zamontować tylko przodem do kierunku jazdy ze względu na wygodę dziecka. W takim foteliku podróżują maluchy powyżej 4 roku życia. Jest to dla nich bezpieczne, ponieważ w tym wieku mają już mocniejszy kręgosłup i stabilniejszą budowę ciała. 

Pamiętaj o stosowaniu fotelika zawsze, gdy przewozisz małe dziecko. Możesz zrezygnować z tego zabezpieczenia dopiero gdy maluch podrośnie do 150 cm wzrostu lub osiągnie 36 kg wagi. Najlepiej sadzać dziecko na tylnej kanapie, ponieważ to dla niego najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie.


oferta automarketu

Samochody w leasingu

Sprawdź nowe i używane auta w leasingu dla firm i osób prywatnych

Wpis powstał: 29 września, 2023
  • Facebook