Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Pierwsze samochody typu hot hatch pojawiły w latach 70. ubiegłego wieku. Ich popularność zaczęła się od Volkswagena Golfa GTI z 1976 roku. Po ponad czterech dekadach hot hatche nadal z powodzeniem odnajdują się na naszych drogach. Jakie auto wybrać? Poznaj nasze typy!

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Dlaczego warto zdecydować się na auto typu hot hatch?

Największe zalety hot hatchy to przede wszystkim niska masa i względnie wysoka moc, które razem zapewniają sportowe osiągi zarezerwowane przed laty tylko i wyłącznie dla najmocniejszych aut wyczynowych. Co więcej, samochody określane mianem „hot hatch” świetnie się prowadzą a ich kompaktowe gabaryty sprawiają, że są również doskonałymi kompanami do codziennej jazdy po mieście. Zobacz naszą listę najlepszych modeli i wybierz auto dla siebie.

Audi A1 Sportback

Najmniejszy ght hatch marki Audi - model A1

Najmocniejsza wersja Audi A1 została zaprezentowana światu w 2018 roku. Pod maską znajduje się jednostka TSI o mocy aż 207 KM, połączona z automatyczną skrzynią biegów DSG. Na wyposażeniu znajdziemy 17-calowe obręcze kół, a sportowe zawieszenie oferuje możliwość wyboru regulacji tłumienia amortyzatorów. We wnętrzu hot hatcha niemieckiej marki znajdziemy klimatyzację, cyfrowy zestaw wskaźników i multimedialny system MMI.

Abarth 500

Abart 500 bazujący na popularnym Fiacie

Ten włoski maluch jest obecny na rynku już od 15 lat. Abarth w podstawowej wersji 595 ma pod maską motor 1.4 T-Jet oferujący 135 KM. Producent przygotował też wersję 695 oferującą 180 KM. Może się wydawać, że pełnoprawnego hot hatcha brakuje mu trochę koni mechanicznych, jednak niska masa rekompensuje niedostatek mocy w podstawowej wersji. Z pewnością warto się przyjrzeć temu modelowi rozważając szybkie auto do miasta. W standardowym wyposażeniu 17-calowe felgi aluminiowe Montecarlo, klimatyzacja i czujniki ułatwiające parkowanie.

Ford Fiesta ST

Jeden z najpopularniejszych hot hatchy w Polsce - Ford Fiesta ST

Forda Fiesty ST VIII generacji pojawił się na rynku w 2018 roku, a pierwszy lifting przeszedł 3 lata późnej. W tym małym samochodzie znajdziemy silnik 1.5 EcoBoost o mocy prawie 220 KM. W standardzie felg 18 cali, automatyczna klimatyzacja, sportowe fotele Ford Performance i dotykowy ekran.

Ford Focus ST

Większy hot hatch amerykańskiej marki: Ford Focus ST

Powoli samochód-legenda, zwłaszcza, że w najnowszej generacji Focusa wersja ST miała zastąpić jeszcze bardziej legendarną odmianę RS. Obecna, 4. odsłona powstała w 2019 roku. Za napęd w większym hot hatchu Forda odpowiada silnik o pojemności 2,3 litra generujący 280 KM. W seryjnym wyposażeniu znajdziemy 19-calowe obręcze kół, automatyczną klimatyzację i oświetlenie zewnętrzne w Full LED.

Golf GTI 

Volkswagen Golf GTI na prezentacji w salonie marki

Volkswagen Golf GTI, podobnie jak jego mniejszy brat Polo, występuje tylko w pięciodrzwiowym nadwoziu. Za przyspieszenie odpowiada 2-litrowy silnik o mocy 245 KM. W standardzie Golf GTI oferuje aktywny tempomat, oświetlenie Ambient High z 30 kolorami do dyspozycji, klimatyzację trójstrefową i 10-calowy wyświetlacz z ekranem dotykowym.

Honda Civic Type R

Najnowszy hot hatch Hondy - legendarny Civic Type R

Japoński hot hatch z czerwonym logo to auto kultowe. Kolejna generacja Hondy czerpie z tradycji to, co najlepsze. Od poprzedników zapożyczyła między innymi stylistykę. Samochód napędza 2-litrowy motor o mocy 329 KM. Tak mocny silnik i skrzynia z 6 przełożeniami sprawia, że auto osiąga 100 km/h na liczniku już po 5 sekundach. Wnętrze wyposażone jest w nowoczesny kokpit z 10-calowym ekranem dotykowym, klimatyzację automatyczną i fotele kubełkowe.

Hyundai i20 N

Przód modelu Hyundai i20 N

Hyundai i20 N w porównaniu do podstawowego modelu jest obniżony o 10 mm i wyposażony w wyróżniający go tylny spojler. Pod maską samochodu drzemie silnik o mocy ponad 200 KM. Dodatkowo w cenie są 18 calowe felgi, klimatyzacja, nowoczesne oświetlenie LED i czytelny 10-calowy wyświetlacz. Zamiast zakupu nowego auta warto rozważyć też wynajem długoterminowy Hyundaia, jako rozwiązanie pozwalające na rozłożenie wydatku na dłuższy okres i oszczędność w serwisie.

Hyundai i30 N

Prezentacja hot hatcha Hyundai i30 N

Kompaktowy model i30 N niedawno doczekał się liftingu. Pod maską koreańskiego hot hatcha znajduje się 280-konny silnik 2.0 T-GDI. W wyposażeniu standardowym Hyundai oferuje kierowcom automatyczną klimatyzację dwustrefową, system wykrywania martwego pola, zewnętrzne światła LED. Spośród udogodnień należy wymienić komputer pokładowy i bezprzewodową ładowarkę do telefonów.

Cupra Leon

Model sportowej hiszpańskiej Marki Cupra, brat bliźniak Seata, czyli Leon

Ten hiszpański hot hatch zadebiutował w lutym 2020 roku i ma sporo wspólnego z Golfem GTI. W najmocniejszej odmianie model wyposażony jest jednak w silnik o zwiększonej do 300 KM mocy, co przekłada się na jeszcze bardziej sportowe osiągi. Auto osiąga 100 km/h już po 5,7 sekundach. Wersja VZ posiada w standardzie 19-calowe koła, adaptacyjne zawieszenie, w pełni automatyczną klimatyzację, światła LED i system sterowany za pomocą dwunastocalowego ekranu.

Megane R.S.

Renault Megane R.S. - prezentacja modelu

Francuski kompakt ujrzał światło dzienne w 2017 roku i został odświeżony w 2020 roku. Samochód wyposażony jest w silnik o pojemności 1.8 litra generujący aż 300 KM, a całość obsługuje automatyczna skrzynia biegów. Jako jeden z nielicznych modeli może się pochwalić układem wszystkich kół skrętnych. Megane R.S. oferuje też 18-calowe koła i system multimedialny z ekranem dotykowym. Podobnie jak w przypadku Fiesty ST – warto pospieszyć się z zakupem tego samochodu. Od 2023 roku model Megane jest oferowany tylko w wersji E-Tech, napędzanej wyłącznie przez silnik elektryczny.

Mercedes-Benz A45 AMG 

Jeden z najszybszych hot hatchy na rynku - Mercedes AMG A45 AMG S

Silnik najnowszej generacji Mercedesa A45 AMG to najmocniejsza jednostka czterocylindrowa skonstruowana przez markę dla modelu produkowanego seryjnie. W kwestii osiągów (100 km/h w niecałe 4 sekundy) i mocy trudno wskazać dla hot hatcha produkcji Mercedesa bezpośredniego konkurenta. Elektromechaniczne wspomaganie kierownicy ma za zadanie ułatwić bardziej precyzyjne prowadzenie pojazdu. Sportowy charakter auta jest podkreślony przez szersze nadkola i powiększone otwory wentylacyjne. Mercedes w wynajmie długoterminowym będzie w przypadku tego modelu bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż kupno nowego samochodu.

Mini Hatch JCW

Topowa trzecia wersja trzydrzwiowego MINI jest oznaczona legendarnym emblematem John Cooper Works. Serce brytyjskiego auta stanowi 2-litrowy, turbodoładowany BMW silnik o mocy 231 KM, którego moc przenoszona jest na przednie koła przez automatyczną skrzynię biegów. Samochód, oprócz standardowej 3-drzwiowej wersji hatchback, występuje również jako nieco mniej praktyczne carbio. W standardzie wyposażenia znajdziemy 17-calowe obręcze, czujniki parkowania, światła LED, podgrzewane siedzenia i skórzaną kierownicę.

Polo GTI

Prezentacja hot hatcha marki Volkswagen - modelu Polo GTI

Maluch od Volkswagena występuje jako 5-drzwiowy hatchback. Polo GTI napędzane jest przez 2-litrowy silnik o mocy ponad 200 KM znany ze wspomnianego wcześniej Audi A1. Właściciel Polo GTI w standardzie otrzyma aktywny tempomat, praktyczne czujniki parkowania z tyłu i przodu, nowoczesne reflektory LED.

Hot hatch – leasing samochodu używanego

Z powodu zaostrzania norm emisji spalin, oferta hot hatchy stopniowo zmniejsza się. Fani motoryzacji, którzy podziwiają lekką konstrukcję tych samochodów i ich wysokie osiągi, ale odstrasza ich cena, mogą wybrać w zamian np. leasing samochodu używanego ze specjalnym pakietem serwisowym – to oszczędność na utrzymaniu i serwisie, a przede wszystkim niższe koszty początkowe. Alternatywę dla klasycznego leasingu hot hatcha może natomiast stanowić wynajem długoterminowy takiego auta.

oferta automarketu

Samochody w leasingu

Sprawdź nowe i używane auta w leasingu dla firm i osób prywatnych

Wpis powstał: 3 marca, 2023
  • Facebook