Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Dostępność aut w 2023 roku

Newsletter

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zapisuję się

Dobra wiadomość jest taka, że dostępność aut w 2023 jest większa. Nieco mniej ekscytująca – że wzrosła również ich cena. Są jednak rozwiązania, które pozwalają cieszyć się dużym wyborem modeli samochodów bez obaw o nadwyrężenie firmowego lub domowego budżetu. Do najważniejszych z nich należy bezpieczne finansowanie dostępne na platformie Automarket.pl, czyli elastyczny wynajem długoterminowy oraz leasing samochodu.

Jak wygląda dostępność aut w 2023 roku?

Najgorsze za nami – przeminęły problemy z dostępnością samochodów, z którymi mierzyli się polscy kierowcy w 2022 roku. Jak wskazują dane Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM), w pierwszym kwartale 2023 roku obserwowaliśmy nieustanny wzrost rejestracji aut w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym.

Pierwszy kwartał wyglądał niezwykle obiecująco

 • W styczniu 2023 roku liczba rejestracji pojazdów osobowych oraz dostawczych do 3,5 tony wzrosła aż o 20,1 proc. w porównaniu do stycznia 2022 r.
 • W lutym 2023 roku zarejestrowano takich aut o 11,7 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu 2022 r.
 • W marcu 2023 roku wzrost rejestracji pojazdów osobowych i dostawczych do 3,5 tony był jeszcze wyższy niż w dwóch poprzednich miesiącach: o 21,2 proc. więcej w stosunku do marca 2022 r.
 • Łącznie w pierwszym kwartale 2023 roku rejestracja wymienionych aut była wyższa o 17,8 proc. (+20 955 sztuk) niż w tym samym okresie roku poprzedniego roku.

Możemy zauważyć nie tylko większą dostępność aut w 2023 roku, ale również jej wzrost w ostatnich pięciu miesiącach roku ubiegłego (w stosunku do 2021 r.). Jak mówi Tomasz Otto, Dyrektor Departamentu Strategii i Marketingu odpowiedzialny za rozwój platformy Automarket.pl:

Rok 2022 zamknęliśmy z niemal dwukrotnie większą liczbą aut w ofercie w porównaniu do roku 2021. Co więcej, samochody na platformie Automarket.pl są dostępne dla naszych klientów „od ręki”. Zapewnienie tak szerokiej oferty było możliwe między innymi dzięki zwiększeniu podaży nowych samochodów u współpracujących z nami dealerów.

To doskonała wiadomość dla wszystkich, którzy zadają sobie pytanie: ile czeka się na nowy samochód?

Trendy we wzroście sprzedaży samochodów w 2023 roku

Wiemy już, jak wygląda dostępność samochodów w 2023 r. – w przypadki większości wersji i modeli problemy został rozwiązany. Pewne utrudnienia mogą jednak dotyczyć najbardziej pożądanych samochodów. A które pojazdy najbardziej interesują obecnie Polaków? Obserwujemy dwa trendy w sprzedaży na rynku motoryzacyjnym.

Trend 1. – znaczący wzrost sprzedaży pojazdów hybrydowych i elektrycznych

Pierwszy z wiodących trendów ma związek z koniecznością przejścia na pojazdy zeroemisyjne do 2035 roku. Przyczynia się to do wzrostu zainteresowania autami elektrycznymi a także hybrydami (z tego wpisu dowiesz się więcej o samochodach hybrydowych). Zgodnie z danymi PZPM w samym marcu 2023 roku zarejestrowano:

 • 48,3 proc. więcej klasycznych hybryd (HEV) w stosunku do analogicznego okresu 2022 roku,
 • 30,7 proc. więcej tzw. miękkich hybryd (MHEV) niż w marcu 2022 roku,
 • 66,2 proc. więcej samochodów bateryjnych (BEV)w porównaniu do marca 2022 roku,
 • 25,1 proc. więcej hybryd plug-in (PHEV) niż w marcu 2022 roku.

Trend 2. – wyższe zainteresowanie samochodami marek premium

Drugi trend we wzroście sprzedaży samochodów w 2023 roku dotyczy wyższego zainteresowania pojazdami z klasy premium. Jak wskazuje raport Analiza Aktualnych Trendów przygotowany przez SAMAR, już w 2022 roku odnotowano o 3,5 proc. wyższą sprzedaż takich aut w stosunku do 2021 roku. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim ze względu na wzrost cen wszystkich samochodów, a także wstrzymanej produkcji najmniej dochodowych modeli ze „średniej półki”.

Najbardziej popularne – najtrudniej dostępne

Wszystko to sprawia, że w 2023 roku to właśnie samochodów nisko- i zeroemisyjnych oraz klasy premium mogą dotyczyć jedyne opóźnienia w dostawach. Zainteresowani takimi pojazdami mogą jednak bez większych problemów znaleźć je na platformie Automarket.pl.

Czy łatwo kupić auto w 2023 roku? Dostępność aut a wzrost ich cen

Wspomniany wzrost cen samochodów może generować wątpliwości dotyczące tego, czy w 2023 roku łatwo jest je kupić – bo choć dostępność aut jest wyższa, to na zakup trzeba przecież zorganizować większą gotówkę. Drożeją podzespoły i zwiększają się koszty produkcji. Na wzrost cen wpływa również utrzymująca się inflacja. Zgodnie z informacjami Instytutu Samar, średnia cena nowego auta była w listopadzie 2022 roku wyższa o ponad 14 proc. niż w analogicznym miesiącu 2021 roku.

Bezpieczny leasing samochodu i wynajem długoterminowy

Rozwiązaniem problemu związanego z rosnącymi cenami nowych i używanych samochodów jest wybór odpowiedniego finansowania. Aby jeszcze lepiej odpowiedzieć na potrzeby klientów w czasach inflacji, platforma Automarket.pl uruchomiła program elastycznego leasingu samochodu i wynajmu długoterminowego.

– Zarówno konsumenci indywidualni, jak i przedsiębiorcy, w czasach wysokiej inflacji potrzebują bezpiecznego finansowania. Z tego powodu przygotowaliśmy dla naszych klientów specjalną ofertę elastycznego leasingu i wynajmu długoterminowego. Jeżeli ich sytuacja finansowa lub potrzeby ulegną zmianie w trakcie trwania umowy, będą mogli bez dodatkowych kosztów skrócić kontrakt i zwrócić auto. Co więcej, nasza elastyczna oferta dotyczy również samochodów używanych, które dzięki weryfikacji stanu technicznego i przejrzystej historii mogą stanowić pełnowartościową i tańszą alternatywę dla nowych pojazdów.

Tomasz Otto

Elastyczne finansowanie na platformie Automarket.pl jest dostępne w m.in. takich wariantach:

 • Leasing konsumencki i dla firm – proponujemy korzystne finansowanie nowych pojazdów zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych (leasing konsumencki). Elastyczna oferta umożliwia bezpieczne rozwiązanie Umowy Leasingu w trakcie jej trwania, po upływie połowy okresu jej obowiązywania, bez ponoszenia żadnych kosztów.
 • Leasing samochodów używanych – na naszej platformie możesz (zarówno jako osoba prywatna, jak i przedsiębiorca) wziąć w leasing również samochody używane, poleasingowe, z certyfikatem potwierdzającym przeprowadzenie szczegółowej 75-stopniowej inspekcji ich stanu technicznego. Co więcej – i w tym przypadku obowiązuje Leasing Elastyczny umożliwiający rozwiązanie umowy w trakcie jej obowiązywania.
 • Wynajem długoterminowy – to dziś nie tylko wygodne, ale i bezpieczne rozwiązanie dla konsumentów oraz przedsiębiorców. Wynajem długoterminowy na naszych promocyjnych warunkach (Elastyczny Wynajem) pozwala na odstąpienie od umowy w dowolnym momencie, bez ponoszenia kosztów i bez żadnych konsekwencji.

Które rozwiązanie będzie idealne dla Ciebie? Sprawdź leasing konsumencki i dla firm, leasing samochodów używanych i wynajem długoterminowy na Automarket.pl!

Wpis powstał: 9 maja, 2023
 • Facebook