Zamknij
Zamknij

Newsletter

Logo

Bądź na bieżąco z motoryzacją

Zdobądź najważniejsze informacje o rynku motoryzacyjnym

Leasing i wynajem auta. Sprawdź, co możesz zrobić z pojazdem

W wynajmie długoterminowym lub leasingu auta korzystasz z samochodu, który należy do firmy leasingowej. Jeśli zastanawiasz się, czy auto możesz dostosować do swoich potrzeb (np. chcesz umieścić na nim logo swojej firmy), czytasz właściwy artykuł.

Poniżej wytłumaczymy, co można, a czego nie można robić podczas wynajmu długoterminowego i leasingu PKO na platformie Automarket.pl. Poradnik da Ci też ogólny obraz, jak do personalizowania samochodów podchodzą również inne firmy leasingowe.

Zanim zaczniesz czytać, zapamiętaj ważną regułę. Firmy leasingowe spełniają wiele próśb klientów. Ale nigdy nie dokonuj modyfikacji samochodu bez ich wiedzy!

Co mogę zrobić z wynajmowanym samochodem?

W Automarket.pl lista rzeczy, które można robić z autem w wynajmie lub leasingu jest długa. Przejdźmy do szczegółów:

 • Wyjazd za granicę

Wystarczy, że zgłosisz nam zagraniczną podróż wynajmowanym lub leasingowanym autem, a pomożemy Ci ją zorganizować. Jest kilka formalności do załatwienia, więc zrób to na minimum 5 dni roboczych przed wyjazdem.

Więcej o formalnościach i zasadach wyjazdu za granicę przeczytasz w naszym innym poradniku.

Za granicą pokonuje się duże dystanse, to normalne. Musisz jednak pamiętać o limicie kilometrów określonym w umowie. Jeśli go przekroczysz, poniesiesz dodatkową opłatę. Bardziej opłaca Ci się zwiększyć limit przed wyjazdem (więcej piszemy o tym w osobnym tekście).

 • Oklejenie samochodu

Firmowe auto pracuje na Ciebie. Wiemy o tym i chętnie zgodzimy się poprawić widoczność Twojego biznesu. Samochód wynajęty lub leasingowany w Automarket.pl możesz oznaczyć np. logotypem swojej firmy. I nie ma ograniczeń dotyczących liczby reklam na pojeździe czy ich wielkości.

Zanim jednak okleisz auto, musisz wcześniej wykonać kilka działań (jednorazowe koszty tych formalności są po Twojej stronie):

 • dostarczyć nam certyfikat, który potwierdza zgodność planowanego oklejenia z Kodeksem Drogowym — taki dokument dostaniesz w każdym serwisie,
 • wykonać badanie techniczne, na podstawie którego pojazd jest dopuszczony do ruchu — to badanie zrobisz w stacji diagnostycznej,
 • jeśli chcesz przyciemnić szyby folią, dołącz do dokumentów specyfikację techniczną, która potwierdzi, że folia nie wejdzie w reakcję z powierzchnią szyb, czyli ich nie zniszczy.

Na koniec umowy po prostu usuwasz wszystkie naklejki, tak by nie było po nich śladu.

 • Zamiana auta w taksówkę

Żaden problem, możesz mieć na dachu „koguta” z napisem TAXI i zarabiać na przewozie pasażerów. Zgodzimy się na to. Potrzebujemy jedynie wpisu z CEIDG, bo to da nam potwierdzenie, że masz licencję na taką działalność. I pamiętaj, musisz koniecznie doubezpieczyć auto, w związku z tym, że będzie jeździć jako taksówka.

Montaż oznaczenia i innych akcesoriów taksówkowych: taksometru, dekodera i kasy fiskalnej trzeba przeprowadzić bezinwazyjnie i z możliwością łatwego demontażu. Dlatego musi to być wykonane w Autoryzowanej Stacji Obsługi (ASO).

 • Montaż haka

Nie każdemu przydaje się hak i nie każde auto jest w niego wyposażone. Czasem jednak okazuje się konieczny. Być może przeprowadzasz się lub przewozisz sporo towaru i chcesz połączyć auto z przyczepką – bez haka nie dasz sobie w takich sytuacjach rady.

W większości samochodów naszych partnerów jest możliwość takiego montażu. Sprawdzisz to w świadectwie homologacji od producenta auta lub w serwisie ASO.

Sam montaż powinien odbyć się również w ASO — w sposób demontowalny i bez naruszania gwarancji producenta.

Kiedy zamontujesz hak, skontaktuj się z nami. Odnotujemy to w naszych dokumentach i w dowodzie rejestracyjnym samochodu.

Skoro o sporych ładunkach mowa. Sprawdź, jakie samochody dostawcze znajdziesz na Automarket.pl.

 • Instalacja LPG

Jeżeli nie odpowiada Ci rodzaj napędu w wynajętym samochodzie, możesz go zmienić na gaz. Tak, zgodzimy się na to. Pamiętaj tylko, że montaż przeprowadzasz w serwisie ASO, bo auto nie może stracić gwarancji producenta.

Po zainstalowaniu nowego napędu zgłoś się do naszego Centrum Obsługi Klienta — wpiszemy zmianę do dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Ważne: ponosisz wszystkie wydatki związane z instalacją LPG, czyli montaż, serwisowanie, eksploatację, wszelkie naprawy i koszty administracyjne.

 • Doposażenie auta

Jeśli trudno Ci znaleźć auto w 100% pasujące do Twoich potrzeb, możesz wynajęty pojazd trochę podrasować. Tak, żeby spełniał Twoje oczekiwania.

Zakres prac możliwych do wykonania jest bardzo szeroki: przyciemnienie szyb, montaż czujników parkowania czy relingów dachowych, instalacja dodatkowych zabezpieczeń antykradzieżowych. Jest tego więcej: tylna kamera cofania, kamera samochodowa, system multimedialny itd.

Gdy zgłosisz nam swoje potrzeby, sprawdzimy, czy w Twoim aucie da się je zamontować.

 • Udostępnienie samochodu osobom trzecim

Możesz upoważnić inną osobę do dysponowania autem, który masz w leasingu lub wynajmujesz. Zgłoś się do naszego Centrum Obsługi Klienta i udziel pełnomocnictwa wybranej osobie.

Jak zgłosić zmiany w samochodzie?

Jak widzisz, możliwości masz całkiem dużo. Aby z nich skorzystać wystarczy, że wyślesz zapytanie do Centrum Obsługi Klienta i poczekasz do kilku dni na odpowiedź. Nie rób nic na własną rękę, wszystko musimy wspólnie ustalić i zatwierdzić.

Czy zawsze akceptujemy powyższe zmiany? Nie, choć zawsze staramy się iść naszym klientom na rękę (wolimy uprzedzić: raczej nie zgadzamy się na przewóz zwierząt).

Zanim udzielimy zgody sprawdzamy każde auto pod kątem technicznym. Niestety, nie wszystkie modyfikacje da się wprowadzić w każdym modelu i marce. Weryfikujemy też, czy i jak zmiany wpłyną na wartość pojazdu. Jeśli bardzo, możemy zaproponować Ci rekalkulację miesięcznego czynszu w wynajmie lub raty leasingu. 

I najważniejsze: im dłuższa umowa wynajmu lub leasingu, tym większą metamorfozę może przejść Twoje auto. Pod tym kątem roczny kontrakt jest dla Ciebie nieopłacalny – dla Ciebie i dla nas.

Zobacz, jakie auta nowe i używane możesz wynająć i wziąć w leasing na Automarket.pl.

Wpis powstał: 7 września, 2021
 • Facebook